"Eriti vaja A-negatiivset ja B-negatiivset gruppi, aga üldiselt kõik veregrupid on teretulnud," selgitas Artur Jakobson, PERH-i Verekeskuse liikuvgrupi väljasõidu koordinaator. "Järgmine väljasõit on meil Tallinna Tehnikaülikooli. See on 8. detsembril."
Heategevuslik doonoripäev Swissotelis tõi PERH-i Verekeskuse rõõmuks kohale nii vanu kui ka täiesti uusi doonoreid. Igaühe abi on koroonaviirusest tingitud keerulisel ajal väga oodatud.
Veredoonor peab olema vähemalt 18 aastane ning mitte kergem kui 50 kg. Mehed tohivad verd loovutada 4 ja naised 3 korda aastas. Tund enne vere loovutamist peaks doonor tervislikult toituma, olema puhanud ja terve. Koha peal kontrollitakse doonoril vereülekannetega levivate haiguste olemasolu. “Samas me mõõdame vererõhku iga kord ja hemoglobiini väärtust. Kui need on normi piirides, siis võib loovutada,” rääkis Jakobson.
Koroonaviiruse tõttu on veredoonoritele seatud teatud piirangud. Esmaseks nõudeks on see, et ta ei tohi olla COVID positiivsega kokku puutunud.
Verekeskus doonorile koroonatesti ei tee. Kui juhtub, et verd loovutanud doonor on hiljem osutunud koroonapositiivseks, peab ta sellest tingimata teada andma Verekeskusele. “Kogu selle aja jooksul, mis on koroonaviiruse pandeemia, maailmas polnud registreeritud ühtegi juhtumit, et vere kaudu patsient vereülekande ajal saaks koroonaviiruse. Nii et selles suhtes doonoriveri on ohutu,” kinnitab PERH-i Verekeskuse vanemarst Gulara Khanirzajeva.