"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
ILO: viirusel on laastav mõju palkadele (0)
02. detsember 2020
Rene Suurkaev/ Foto on illustreeriv

Ehkki 90 protsenti ILO liikmesriikidest on kehtestanud mingis vormis miinimumpalga, teenis juba enne pandeemiat umbes 266 miljonit inimest enamasti ebaseaduslike töösuhete tõttu vähem, kui minimaalne tunnipalk ette nägi. 

Koroonaviirus on üldise majandusliku aktiivsuse kõrval alla löönud ka palgad, vahendas Rahvusvaheline Tööorganisatsioon ILO täna avaldatud raportis. 

ILO leiab, et kriis avaldab lähitulevikus tõenäoliselt tohutut palgasurvet. Sealjuures on kriisi tagajärjel kõige enam kannatanud naised ja madalapalgalised töötajad, kinnitasid ILO peadirektor Guy Ryder ja majandusteadlane Rosalia Vazquez-Alvarez.

Ehkki kolmandikus riikides palgad isegi kasvasid, tulenes see tegelikult madalapalgaliste töökohtade kadumisest. Pikaajalisemaks suundumuseks kui töökohtade kadu peab ILO siiski palgalangust.

Euroopa 28 riigi puhul tegi ILO järelduse, et kui valitsuste palgatoetusi mitte arvesse võtta, siis oli keskmine palgalangus 6,5 protsenti, sealjuures naistel 8,1 ja meestel 5,4 protsenti. 

Samuti jõudis ILO järeldusele, et kriis mõjutab rohkem madalapalgalisi ja vähem kvalifitseeritud töötajaid, kes kaotasid rohkem töötunde. 

“COVID-19 kriisi tõttu kasvanud ebavõrdsus ähvardab laastava vaesuse ja sotsiaalmajandusliku ebastabiilsusega,” ütles Ryder, rõhutades vajadust inimkeskse taastumisstrateegia ja kohase palgapoliitika järele. 

Samuti tuleb Ryderi meelest küsida, miks on kõrge sotsiaalse väärtusega töökohad, näiteks õpetajate ja hooldajate omad, sageli madalalt tasustatud.

Ehkki 90 protsenti ILO liikmesriikidest on kehtestanud mingis vormis miinimumpalga, teenis juba enne pandeemiat umbes 266 miljonit inimest enamasti ebaseaduslike töösuhete tõttu vähem, kui minimaalne tunnipalk ette nägi. 

Septembris kinnitas Ryder, et juunis oli üle maailma töötundide hulk mullu detsembriga võrreldes vähenenud 17,3 protsenti, mis vastas umbes 500 miljonile täistööajaga töökoha kadumisele.

Sissetulekute vähenemist hindas ta siis 3,5 triljoni USA dollarini ehk 5,5 protsendini üleilmsest kogutoodangust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.