"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Novikov: kirgi kütvat kõrghoonet sellisel kujul Stockmanni ristmikule ei kerki (0)
02. detsember 2020
Kuvatõmmis hoone eskiisist. Autor/allikas: Arhitektuuribüroo Künnapu&Padrik

"Tahaksin maha võtta need hirmud, mis kohati lipsasid läbi ajakirjanike pealkirjadest, et sellist asja hakatakse ehitama. Ei, seda ei ole veel hakatud isegi planeerima. Ehk siis on esitatud algatus, ettepanek, mida ei ole veel arutatud," kinnitas Tallinna abilinnapea Andrei Novikov kommenteerides Tallinna südalinna Stockmanni kaubamaja lähedasele ristmikule kavandatava kõrghoone ideed.

Novikov kinnitas, et igaühel on õigus esitada oma nägemus sellest, milline võiks olla meie linnaruum tulevikus. “Seda ettepanekut ei ole arutatud linnavalitsus ega ametid, kuid esialgsel hinnangul see ettepanek ei vasta kõrghoonete teemaplaneeringule,” nentis abilinnapea. “Nimelt on kavandatud hoone kõrguseks 57 meetrit, mis on selgelt sellele mittevastav. Samuti ei vasta ka hoonestustihedus 6,5 sellele, mis peaks antud alal olema.”

Mitmed tingimused välistavad pakutud hoone

Lisaks peaks selle krundi hoonestamisel Novikovi kinnitusel jälgima muinsuskaitse eritingimusi. Kõiki neid piiranguid arvestades ei ole arhitektide Vilen Künnapu ja Ain Padriku eskiisi järgi hoone rajamine Tartu maantee ja Pronksi tänava ristmikule Novikovi hinnangul võimalik. “Lisaks ka tuleb arvestada, et see koht on tõesti igalühel silme ees, see on üks meie peatänavatest, mida seovad terve rida nõudeid. See peaks andma ka arendajale märku, et sellisesse kohta sobiks kindlasti märksa konservatiivsema ilmega hoonestus.”

Pronksi Kinnisvara OÜ on Tallinna linnaplaneerimise ametile esitanud algatamiseks detailplaneeringu, mille alusel võiks Tartu maantee ja Pronksi tänava ristmikule ehitada kuni 13-korruselise hoone. Hoone eskiisi autor on Arhitektuuribüroo Künnapu & Padrik.

Planeeringu kohaselt on plaanis lammutada praegune büroohoone aadressil Pronksi 19, uus hoone ehitatakse üles samadel vormilistel motiividel.

Hoone põhiosa on plaanide kohaselt kaheksakorruseline, torn ulatub 13. korruseni. Kaheosalisse hoonesse on plaanis bürooruumid, vaatega linnale ja merele. Pronksi tänava ja Tartu maantee kruntide vahel hakkab paiknema sisetänav, kuhu tulevad sissepääsud büroodesse, poodidesse ja baaridesse. Hoone planeering näeb ette 12. ja 13. korrusele ka ruume katuseterrassiga restoranile. Keldris on kahel korrusel autoparkla.

Hoone tuleb valge, mida katavad eredavärvilised kujundid. Arhitektuuribüroo märgib eskiisis, et hoone kompositsioon kujutab endast tervikut, kus on esindatud nii meesenergia kui ka naisenergia. Vertikaalne sammas on eskiisi kohaselt mees, siinusena lainetav horisontaal aga naine. Need seob tervikuks suur kaarjas ekraan.

Sotsiaaldemokraadid koguvad allkirju

Tallinna sotsiaaldemokraadid kutsuvad pealinlasi andma Stockmanni ristmikule plaanitava vastuolulise hoone vastu allkirja. Hoone lahendus on tekitanud väga paljudes tallinlastes vastakaid tundeid. Tallinna sotsiaaldemokraadid algatasid petitsiooni, millega palutakse arendajal leida sobivam lahendus ning kutsuvad kõiki tallinlasi petitsiooniga liituma.

“Väga paljude inimeste meelest on see hoone Tallinna südalinna sellisel kujul sobimatu. Palume, et arendaja kaaluks uuesti kõiki valikuid ning arvestaks nii Kesklinna kui ka laiemalt Tallinna elanike arvamusega,“ ütles sotsiaaldemokraatide Tallinna piirkonna juht ja Tallinna volikogu liige Raimond Kaljulaid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.