"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO JA GALERII! Tallinna jõuluprogramm tõi jõulusõimed taas aknaid kaunistama (0)
02. detsember 2020
Mats Õun

"Jõulud sümboliseerivad armastust, usku ja lootust ja jõulud tulevad hoolimata sellest, mis meid ees ootab. Kas tuleb eriolukord või teised raskused - me saame igal juhul hakkama. Aga raskusi saame me võita ainult koos ja ainult siis, kui me armastame, usume, loodame ja hoolitseme üksteise eest," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart täna jõulusõimede näituse avamisel.

Vaata galeriid (47)
Vaata galeriid (71)

 

Jõulusõimede näituse näol on tegemist Tallinnas traditsiooniks saanud sündmusega, kus vanalinna kristlikud koolid ja Maarjamaa haridusselts korraldavad erinevate koolide ja äride aknaid kaunistavate jõulusõimede õnnistamise.

Lisaks koolides ja huviringides valmistatud sõimedele saab tänavu näha lossikujulist Krakowi jõulusõime ja eesti jõulusõimemeistrite kätetööd. Väiksemaid aknaid ehivad paberist väljalõiked, mis samuti kujutavad Jeesuse perekonda. Ainulaadne tänavanäitus saab tänavu teoks juba kuuendat korda.

Perekond on Mihhail Kõlvarti sõnul jõuluajal kindlasti üheks tähtsaimaks sümboliks, sest nii, nagu kirik hoolitseb hingeelu eest, toetab perekond inimesi nii raskematel aegadel kui igapäevases elus ja praegusel ajal on eriti tähtis selle peale mõelda.

“Me ei saa praegu väga palju kohtuda teiste inimestega, aga me saame perekonna mõistet laiendada, sest meist ei sõltu mitte ainult meie pereliikmete käekäik, vaid kogu ühiskond,” ütles linnapea viiruseohust tingitud reeglite täitmise olulisusele viidates.

“On ka teine aspekt – vaatamata keerulisele olukorrale soovime me, et meie linn oleks kaunistatud, et linnapilt kingiks positiivseid emotsioone ja ka usku sellesse, et me saame hakkama ja paremad ajad on kindlasti ees.”

Tallinna Kesklinna linnaosa vanem Monika Haukanõmm nentis, et jõuluajaga kaasas käivat hingerahu ja lootust vajame me tänavuste jõulude ajal rohkem, kui eelnevatel aastatel.

“Seda hingerahu ja lootust pakub kindlasti ka see, et meil on imeilus jõulusõimede traditsioon ja Kesklinna valitsuse poolt on meil tõeliselt suur rõõm, et sellel aastal on neid jõulusõimesid rohkem, need on eripalgelisemad ja need kaunistavad meie poodide, kohvikute, koolide ja käsitöötubade vaateaknaid, pakkudes sellega rõõmu meie linlastele ja külalistele,”  ütles Haukanõmm jõulusõimede loomisest osa võtnud nobenäppe kiites.

Tänavused jõulud on päris esimeste jõulude sarnased

Eesti Rooma-Katoliku Kiriku piiskop Philippe Jourdan ütles oma kõnes, et eelseisvad jõulud saavad olema erilised just selle poolest, et sarnanevad tavapärasest rohkem päris esimeste jõuludega, mida Piiblis on kirjeldatud.

“Tänavused jõulupühad on võib-olla isegi õigemad, kui kunagi varem, sest ka Maarja ja Joosep olid esimesel jõuluõhtul üksinda, nii, et võib-olla saame me sel aastal päriselt aru, milline esimene jõulupüha tegelikult oli,” nentis Jourdan.

“Me peame meelde tuletama ka seda, et paljude inimeste jaoks on eelolevad jõulupühad üksildasemad, kui tavaliselt, eriti just vanematel inimestel, kellest paljud ei saa pandeemia tõttu olla koos oma laste ja lastelastega. Me peame omalt poolt püüdma teha kõik, et nad ei tunneks üksindust,” sõnas piiskop.  

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilmaa kutsus samuti üles veetma jõulud vaikses pereringis, samamoodi, nagu jõulusõime kujutistel.

“Jõulusõim kujutab perekonda ja sugugi mitte täiuslikku perekonda. Kui me mõtleme oma perekondade peale, siis me näeme, et me tahame alati parimat, aga see ei pruugi alati õnnestuda,” ütles Urmas Viilmaa.

“Kui me mõtleme esimeste jõulude peale, kus Jeesus sündis Maarjale ja Joosepile ja nad olid ainult omaette ja alles hiljem tulid inglid või karjased või tähetargad neid tervitama, siis ka selle aasta jõulud tähendavad ju seda, et me peame pigem olema pereringis kui kusagil suurtel rahvakogunemistel.”

Linna jõuluprogramm toob valgust ja helgust

Saabuva teise advendi nädalavahetusel saavad muinasjutulised jõulud Tallinna vanalinnas järjest hoogu juurde, kuid rikkalikku programmi saab nautida uue aasta 10. jaanuarini. Abilinnapea Aivar Riisalu sõnul peame kõik jõuluootuses linnas ringi liikudes olema äärmiselt vastutustundlikud.

„Sel aastal oleme tähelepanu pööranud erinevatele valguslahendustele ja välisündmustele, et leida pandeemilises olukorras kompromisse, säilitada majandustegevus ja pakkuda inimestele siiski jõulurõõmu,“ lisas abilinnapea.

Iga nädalaga mähkub Tallinna vanalinn järjest rohkem pidulikku valgusküllasse jõulurüüsse. Teise advendi nädalavahetusel saab näiteks täiendust juurde Vabaduse väljaku valguspurskkaev ning Viru tänava alguse valguslaternale lisandub vanalinna veel üks jõululatern.

4.-6. detsembril leiab Tornide väljakul aset minifestival „Väike valgus“, kus jalutajad saavad valgusteoseid uudistada loojangust südaööni. Installatsioonide autoriteks on Eesti valguskunstnikud Karl Kristian Kits, Caspar Lootsmann ja CS4E, Janne Lias, Elo Liiv ning Kristiina Kirsel. Toompea nõlval Snelli tiigi kohal löövad teiseks advendiks särama kaheksa valgustamme – igal Tallinna linnaosal oma puu.

Tänavu toovad rõõmu ka erilised kuused ja holo-jõuluvana

Kindlasti tasub Tallinna vanalinna külastajatel tutvuda lisaks ikoonilisele Raekoja platsi jõulupuule ka põnevate alternatiivkuuskedega. Püha Katariina kirikus saab tutvuda kuuseinstallatsiooniga “Nähtamatu kuusk” advendi nädalalõppudel reedel kell 15-19 ja laupäeval ning pühapäevani kell 12-18.

Tallinna Turismiinfokeskuses on alaliselt uudistajatele nähtav Eesti suurim pilliroost kuusk, mille autoriks on maailma suurima rookrooniga Eesti Guinnessi rekorditeraamatusse viinud käsitöömeister Urmas Veersalu ja Rookoondis. Lisaks tasub vanalinna tänavatel jalutades märgata tuledega ehitud minikuusepuid, mida on kokku 300.

Muinasjutuline jõuluprogramm pakub huvilistele ka toredaid tegevusi ja sündmusi. Raekoja kõrval Vanaturu kaelas toimub 5.-6. detsembri kell 11-16 Vana aja jõuluturg, kus Eesti käsitöömeistrid panevad pidulikuks puhuks rahvarõivad selga ning peavad maha ühe väikese armsa vana aja jõululaada, kust leiab head ja paremat nii kingituseks kui rõõmuks endale. Veel toimub jõululaat ka Rootsi-Mihkli kiriku aias 5. detsembril kell 11-14.

5. detsembril algusega kell 16 muutuvad Viru tänava aknad tantsulavaks, kus Eesti Tantsuagentuuri tantsukooli noorte tantsijate esituses saab näha nii balletti kui kaasaegset tantsu. Maiasmokkade ja moehuviliste rõõmuks avatakse 4. detsembril Disaini- ja arhitektuurigaleriis iga-aastane piparkoogikunsti näitus „Piparkoogimaania“, mis sel aastal on moeteemaline.

Pühapäeviti kell 15-17 avaneb kõigil harukordne võimalus jälgida otsepildis Tallinna väisava jõuluvana tegemisi, piiluda tema kontorisse ja talle helistada. Kuna jõuluvana pandeemiaolukorra tõttu ilmselt sel aastal kõigiga isiklikult kohtuda ei saa, on ta lahkelt leidnud võimaluse suhelda seekord lastega videopildi vahendusel oma ajutisest kaugtöökontorist Tallinna Raekojas. Jõuluvana suhtleb lastega kolmes keeles ning tema kontorisse saab kiigata aadressil www.jõuluvana.tallinn.ee

Üha täieneval jõuluootuse programmil tasub silma peal hoida veebilehel www.visittallinn.ee.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.