"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Kõlvart: maskikohustus peaks olema ka avalikel väliüritustel, voodikohad täituvad kiiresti (0)
02. detsember 2020
Albert Truuväärt

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart leiab, et riigi ja omavalitsuste koostöö koroonaviirusega võitlemisel võiks olla senisest tihedam, ühtlasi ütles linnapea, et lisameetmena võiks rakendada maskikohustuse ka avalikel väliüritustel. "Voodikohad haiglates täituvad hästi kiiresti, meil on tervisealane hädaolukord. Kõige raskem olukord on praegu Ida-Virumaal ehk Narvas ja Kohtla-Järvel, samuti ka Tallinnas," rääkis Terviseameti epideemiatõrje osakonna nõunik Irina Dontšenko.

 

Kõlvarti sõnul teeb olukord Tallinnas murelikuks ja eelkõige see, mis toimub tervishoiu süsteemis. “Juba praegu tuleb osaliselt piirata plaanilisi meditsiiniteenuseid ja võib tekkida oht, et nädala või kahe pärast on piiratud ka erakorraline meditsiiniteenus,” ütles Kõlvart. 

Tema sõnul peaks juba praegu mõtlema, kui suured on ressursid ja millised on vajalikud tegevused mustema stsenaariumi puhul. “Oleme sellest rääkinud juba alates suvest ja me peame olema halvemaks stsenaariumiks valmis,” ütles Kõlvart, lisades, et vajalik on tihedam koostöö riigi ja kohalike omavalitsuste struktuuriüksuste vahel.

Kõlvart kiitis linna ja terviseameti koostööd viimasel ajal, kuid lisas, et see ei ole siiski piisav ettevalmistuseks. “Omavalitsused peavad juba praegu teadma, millist ressurssi tuleks ette valmistada ja milline töö- ja elukorraldus on juhul, kui realiseerub must stsenaarium. See tähendab tervishoiusüsteemi võimalikku kriisi, millest arstid räägivad juba praegu,” ütles Kõlvart. 

Tema sõnul oleks mõistlik ka piirangute osas võimalikud otsused läbi mõelda nii, et arvestatakse mitu sammu ette. “Võiks olla mingi plaan, et näiteks kas iga nädal või iga kahe nädala jooksul on juba ette teada, et kui olukord peaks halvenema, siis millised sammud tuleb astuda,” ütles Kõlvart. “Siis on senisest rohkem valmis nii avalik sektor kui ka inimesed.”

Kõlvarti sõnul tuleks rakendada juba ka lisameetmeid, näiteks kehtestada maski kandmise kohustus ka väliüritustel. 

Möödunud nädala lõpust alates on Tallinna linnavõim jaganud vähekindlustatud peredele ja eakatele isikukaitsevahendeid, koolides on aga gümnasistid saanud korduvkasutatavaid maske. Kokku on esimese etapi käigus plaanis jagada ligi poolteist miljonit meditsiinilist maski ja ubes 25 000 korduvkasutatavat maski. 

Tallinnas on esirinnas Lasnamäe

Terviseameti epideemiatõrje osakonna nõuniku Irina Dontšenko sõnul on Harjumaal koroonaviirusesse nakatumise kasvukõver pidurdunud, samas on siiski Tallinnas kahe nädalaga juurde tulnud 1867 nakatunut ja esirinnas on Lasnamäe. 

“Kui me sellist trendi jätkame, siis kaugel me sellest enam ei ole, kus haiglad peavad väga korralikult enda COVID vastuvõtu võimekust lisama ning teiseks saab kannatada kohe ka plaaniline ravi,” kinnitas Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse esimees Agris Peedu.

Peedu ütles haigla võimekust hinnates, et kui minnakse üle järgmisele tasandile, siis peaks regionaalhaigla suutma vastu võtta 75 koroonapatsienti. “See ei pruugi tunduda suur number regionaalhaigla võtmes, kuid üks COVID-patsient vajab palju enam meditsiinipersonali võrreldes nii öelda tavapatsiendiga. Kuivõrd meditsiinipersonal on ju täiskaitsevarustuses, siis loomulikult see seab enda piirangud,” selgitas ta.

Dontšenko sõnul registreeritakse jätkuvalt enim haigusjuhte Harjumaal ja Ida-Virumaal, samas on haigusjuhte pea igal pool, vaid Saaremaal polnud viimase 24 tunni jooksul haigusjuhte. Aktiivseid koldeid on kokku 69, neist enim on taas Harjumaal ja Ida-Virumaal. 

“Jätkuvalt on nakatumiskohad pered ja töökohad ehk kohad, kus saavad kokku palju inimesi. Nakatumisi on esinenud ka huviringides ja arutamisel on, kas on mõistlik jätkata täies mahus huviringide tegevust või mitte,” rääkis Dontšenko. 

Ka registreeritakse jätkuvalt reisimisega seotud haigusjuhte, mida möödunud nädalal oli 52 – nakkus tuli Soomest, Rootsist, Venemaalt ja Ukrainas, märkis Dontšenko, lisades, et voodikohad täituvad haiglates kiiresti ja kätte on jõudnud tervisealane hädaolukord. Taas on esirinnas Ida-Virumaal ja Tallinn. 

Harjumaal on nakatumiste kasvukõvera tõus pidurdunud

Dontšenko sõnul on hea uudis see, et Harjumaa kasvukõver on pidurdunud ehk pole nii järsku. Tallinnas on viimase kahe nädala jooksul lisandunud 1867 uut nakkusjuhtu, kusjuures Lasnamäel on juurde tulnud 585 nakatunud, järgnevad Kesklinn 283 nakatunuga ja Põhja-Tallinn 236 nakatunuga. 

“Kui varasemalt registreeriti Põhja-Tallinnas haigusjuhte peamiselt Tallinnas, siis nüüd on nakatumine levinud üle Harjumaa. Esirinnas on Kiili vald 512 nakatunuga, järgnevad Jõelähtme vald 396 nakatunuga, Saue 375, Saku 373 ja Rae vald samuti 373 nakatunuga,” ütles Dontšenko. 

Tallinna ja Harjumaa ligi 80 koolis on haigusjuhte registreeritud ja nii õpilaste kui ka personali hulgas. “Kokku testiti Tallinna ja Harjumaa koolides 4700 töötajat ning positiivseid juhte oli 49. Sellest saame teha järelduse, et haridusasutuse töötajatel pole suurem oht haigestuda töökohas kui mujal ühiskonnas,” ütles Dontšenko. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.