"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Tondiraba park lubab rõdult imelist metsa nautida ja lindude laulukoori kuulata (0)
02. detsember 2020

"Kui me teeme käigurajad, mis inimesi vaatamisväärsuste juurde suunavad, jääb isegi novembris, mil loodus ju vaesevõitu, vaatajal suu lahti – et jeerum, millised vaated küll siit ja sealt avanevad!" lausus Kadrioru pargi direktor Ain Järve, kes Tondiraba parki kujundada aitab.

 

Tulevase pargi kõrval on palju suuri kortermaju. Ühes sellises tegutseva korteriühistu juht Margus Jüriväli ütles, et tema tervitab kogu südamest seni lihtsalt metsikuna seisnud ala avamist rahvale,  ning et seda meelt on suurem osa ümberkaudu elavatest inimestest. “Väga tore, et niisugune park meie lähedusse tuleb,”  lausus ta. “Seal saab tulevikus lisaks looduses jalutamisele palli mängida, sinna tulevad ka võitluskunstide ala ja mitmed sportimiseks vajalikud paigaldised. Viimasel ajal on ka täiskasvanute seas populaarne ronimine spetsiaalsetel ronimisseintel, tegin ettepaneku, et sealgi võiks selline olla. Mulle öeldi, et see on põhimõtteliselt võimalik, sest kogu projekti ei ole veel detailideni lukku löödud.”

Park peab sobima igas vanuses inimestele. Selle selgrooks jääb endiselt soostunud alal asuv mets, millel on täiesti unikaalne ökosüsteem. Siin võib kohata taimi, mida tavaliselt ühel alal ei näe. “Meie ülesanne on säilitada kogu see looduslik mitmekesisus ja luua inimestele võimalus sellega tutvumiseks,” selgitas linnaosavanem Vladimir Svet. “Ühtlasi ka selgitada, milles seisneb niisuguse koosluse väärtus.”

Elanike ettepanekud said teoks

Aktiivse ajaveetmise alad rajatakse ümber kasvava metsa nii, et need ei rikuks pargis elavate liikide mitmekesisust. Spordiväljakud ei hävita Sveti sõnul loodust, vaid vastupidi, täiendavad omal kombel seda. “Tondiraba pargi idee seisnebki selles, et teha korda ja muuta rahvale ligipääsetavaks Lasnamäe keskel olev unikaalne roheline ala, luues sinna võimalused harrastada nii sporti kui ka veeta lihtsalt looduses jalutades vaba aega,” ütles linnaosavanem.

Parki on kavandatud rulapark ja laste mänguväljakud, võrkpalli- ja korvpalliplatsid, talvel liuväljad. Metsa vahele ilmuvad jalutusrajad ja jalgrattateed. Ka koeromanikud saavad koha, kus oma lemmikud jooksma lasta, olemas on muidugi ka tualetid, joogiveekraanid ja tänavakohvikud. “Kõige selle juures on tähtis meeles pidada, et Tondiraba ise on Lasnamäe jaoks linnaosa läbiv roheline koridor, kus pole ehitisi ja mis jääbki linnaosa roheliseks oaasiks,” kinnitas Svet. “Seejuures on tegu küllaltki suure alaga keset kivimaju. Arendame roheala edaspidi veelgi.”

Kohalikud said pargi asjus kõigil aruteludel sõna sekka öelda. Elanikel oli näiteks mure, kas rulapargist tulev müra ei hakka viimati nende rahu häirima. Eriti õhtusel ajal, mil igasugune väline müra ju kostab hästi ka tuppa just suvel, mil aknad on lahti. “Ma saan aru, et rulaväljak seal tuleb valatud ja selline väljak ei kumise ega tekita nii palju müra nagu vineerist tehtud rulaväljakud, mis on seest tühjad ja kus iga mütsatus kumiseb võimsalt kaasa,” lausus Jüriväli. “Mina arvan küll, et see park on väga hea mõte. Ma tean ka, et projektis on kavas parkimisalasid laiendada, ja loodame, et autode ummistust ei teki. Kui esimene huvi mööda saab ja olukord pargi ümber muutub igapäevasemaks, küll siis ka need parkimisprobleemid kaovad.”

Lasnamäe kopsude ala hakkab ulatuma Kadrioru pargist kuni Pirita jõeni. Koos Tondiraba pargi kujundamisega ühendatakse  sealsed jalgrattateed juba teiste linnas olemas olevate kergliiklusteedega, et oleks igalt poolt võimalik parki pääseda. Mustakivi teele tehakse uus valgusfooriga jalakäijate ülekäik. Käimas on uute jalgrattateede projekteerimine Liikuri tänavale ja Kurepõllule, et ühendada Tondiraba park Valge tänavaga ja tulevikus ka Kadrioru pargiga.

“On tore, et tulevikus saab liikuda Kadrioru pargist kuni Pirita jõeni,” lausus Jüriväli. “See aitaks muuta Lasnamäe ka elamiskohana atraktiivsemaks. Paljuski on ju levinud arusaam, et Lasnamäe on ainult kivilinn ja muud midagi seal ei olegi. Tondiraba park hakkab sellist ettekujutust võimsalt kummutama.”

“Idee tuua Tondiraba pargist kergliiklustee Kadrioru parki on  suurepärane,” nentis Järve. “Mina arvan küll, et edaspidi ei piirdu pargiturism meil sugugi ainult Kadrioru pargiga. Ainuüksi see lubjapõletamise ahi, mis on Narva maantee ääres, ning vaated lauluväljakule on väärt, et neid vaadata. Terve see tee on täis vaatamisväärsusi, milliseid sugugi igas Euroopa linnas ei kohta. Kui mõelda ka, millised piknikualad ja niisama lebamise alad Tondiraba parki on tulemas, siis sellest kujuneb ikka üks tõeliselt mõnus rohevöönd meie linnas.”

Põnev töö

Järve on rahul, et saab uue pargi rajamisel kaasa lüüa. “See on hea, et Kadrioru pargi spetsialistid on kaasatud juba projekteerimisest peale,” lausus ta. “Praegu saame ka oma mõtteid pargi kujundamisse anda ja tunnetust sellesse töösse panna. Tegemist on väga atraktiivse ja suure proovikiviga meie jaoks. Seda on väga põnev teha.”

Praeguseks on aednikel uue pargiala mõtteline sisemine ring juba ära niidetud ning käib palliväljakute ja platside rajamise ettevalmistamine. “Kohe hakkame ka veesilmu puhastama,” mainis Järve. “On isegi hea, et tulemas on miinustemperatuurid, siis saab muda sealt hästi kätte.”

Kui esmased tööd saavad tehtud, hakatakse mõtlema ka kujundamise peale. “Seal on seni loodus ise toimetanud, ja peab ütlema, et ta on nende kaskede ja pajudega toimetanud päris hästi,” ütles Järve. “Seal on täiesti oma meeleolu ja ma tahan loota, et ehitaja, kes sinna saab valitud, mõistab, millise pieteeditundega peab ümbruskonna loodusele lähenema. See paik on maastiku poolest ääretult uhke ja on tore, et suudame säilitada, mida loodus on aastakümnetega seal teinud. Pealiskaudsel vaatamisel võib jääda mulja, et paigas polegi suurt muud kui see isetekkeline ja metsistunud võsa, aga kui me nüüd sinna käigurajad teeme ja need kõikide vaatamisväärsuste juurde suuname, siis jääb isegi praegu, novembris, mil loodus on vaesevõitu, suu lahti, et jeerum, millised vaated küll siit ja sealt avanevad!”

Suured puud jäävad alles

Tondiraba pargi rajamise põhitööd lähevad lahti kevadel ning sügiseks peaks ala juba ilmet võtma. Jüriväli sõnul on Lasnamäe üldse viimasel ajal väga kenaks muutunud. “Ka paljudes muudes kohtades peale tulevase uue pargi on kujundatud maastikku ja majade vaheline ümbrus näeb päris kena välja.”

Kohalikel on südamel veel üks mure, mille ühistujuht välja ütles. “Oluline on muidugi see, et haljasalal suuri puid maha ei võetaks,” lausus ta. “Kui kevadel seal linnud laulma hakkavad, siis see on päris uhke koor, mida on rõdult väga meeldiv kuulata. Kui teed akna lahti, siis on juba selline tunne, nagu elaksid kusagil maal, mitte linnas. Seepärast ei tohi lindude pesitsemisalasid puutuda ja sealsed puud peab alles jätma. Ja nagu arhitekt rahva arutelul kinnitas, jäävadki need suured puud kõik alles.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.