"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Konkreetne näide: inkasso nõuab üle 7 aasta aegunud ning 12 korda suuremat summat (0)
03. detsember 2020
Scanpix/ Foto on illustreeriv

"Võlgnikega üritatakse sõlmida kokkulepe maksegraafiku osas ning pakutakse väga madalaid kuumakseid ja vähendatakse ka viiviseid, kuid selle kokkuleppega tunnistab võlgnik kohustust ning aegumine katkeb," selgitas HUGO.legal jurist Heigo Kendla.

Olukorras, kus inimesed ei pea tasuma aegunud nõudeid, kuid inkassodel ei ole keelatud neid sisse kasseerida, tuleb inimestel arvestada ühe olulise nüansiga: nõude aegumine katkeb nõude tunnustamisega näiteks läbi maksegraafiku kokkuleppe või võla osalise tasumise. HUGO.legal avaldab Julianus Inkasso alusetu ja aegunud nõude ning jurist selgitab, kuidas aegunud ja alusetute nõuete osas käituda.

Võlgniku õigusrahu huvides on seaduses kehtestatud tähtajad, mille jooksul peab võlausaldaja nõude maksma panema. Kui võlausaldaja seda seaduses märgitud ajal ei tee, kaotab ta riikliku kaitse ning võlgnikul on õigus keelduda kohustuste täitmisest. Enamasti on lepingust tulenev nõude aegumise tähtaeg 3 aastat nõude sissenõutavaks muutumisest. Koos põhinõudega aegub ka viivis.

HUGO kliendi Jane võlgnevus pärineb aastast 2007 ning põhisumma 219€ on kasvanud 3021 euroni, millest viivised moodustavad 2714,30 eurot. Kohtupraktika kohaselt ei mõista kohus viiviseid välja rohkem kui põhinõude ulatuses, kuid antud nõudes on Julianus märkinud põhisummast enam kui kümme korda suurema viivise. 

Suurem osa nõuetest aegub kolme aastaga

Kendla soovitab aegunud nõuete puhul inkasso kirju ja kõnesid ignoreerida. “Üldise reegli järgi aeguvad suurem osa nõuetest kolme aastaga, kuid inkassod nõuavad järjekindlalt sisse ka 10 aasta taguseid võlgnevusi ning nad võivad seda teha lõpmatult. Inkasso kirjadele vastates on soovitav rõhutada, et tegemist ei ole teie jaoks läbirääkimistega ning edaspidi inkasso kõnesid ning kirju ignoreerida. Võite paluda ka mõnel juristil korrektne kiri koostada inkassole – see annab neile indikatsiooni, et inimesele on selgitatud õiguslikku olukorda ning teda pole enam mõtet tüüdata,” sõnas Kendla.

Kendla toob välja väga olulise nüansi, mille abil inkassod aegumist katkestada püüavad ning see on ka suuresti põhjus, miks nad aegunud nõudeid kokku ostavad. “Võlgnikega üritatakse sõlmida kokkulepe maksegraafiku osas ning pakutakse väga madalaid kuumakseid ja vähendatakse ka viiviseid, kuid selle kokkuleppega tunnistab võlgnik kohustust ning aegumine katkeb. See aga tähendab, et nõue ei ole enam aegunud,” lisas Kendla. 

Ebaõiglase nõude puhul saab abi

HUGO.legal klient Jane kirjeldab inakssoga suhtlemist kui väga ebameeldivat kogemust. “Nende suhtlusmaneer on tõesti selline, et ei usuks kui ise poleks kogenud – telefonis karjutakse ning käitutakse väga agressiivselt ja ähvardavalt, nagu tahaks kohe füüsiliselt kallale tulla, pärast karjumist loobitakse toru ära. Minu võlgnevus on aastast 2007 ning seega ammu aegunud, kuid nemad üritavad järeleandmatult minuga maksekokkuleppeid sõlmida – alles paar päeva tagasi sain pakkumise, et maksa kasvõi 5€ kuus ja ka võlgnevust ollakse olulisel määral nõus alandama, peaasi, et ma nõustuks mingisuguse kokkuleppega ja tunnistaks seega võlgnevust. Juristiga suheldes sain aru, et kui ma oleks nendega mingi kokkuleppe sõlminud või selle 5€ tasunud, oleks minu võlgnevuse aegumine katkenud ja mul tuleks kogu nö aegunud võlgnevus ikkagi tasuda,” lisas Jane. 

Ebaõiglaste inkasso nõude puhul aitab InkassoAbi robot, mis koostab inkassole dokumendi ebaõiglase nõude vaidlustamiseks ning teeb seda tasuta siin

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.