"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ivo Saarma: abordivastaste meetodid ei too juurde rohkem lapsi (0)
07. detsember 2020
Scanpix

"Eestis on väga palju tehtud selleks, et aborte vältida ning see kajastub ka abortide arvus, mis on aastatega oluliselt vähenenud," lausus Eesti Naistearstide Seltsi president Ivo Saarma.

Saarma selgitas, et abordivastate suurim eesmärk on rohkemate laste sünd, kuid nende valitud võitluse viis ei taga rohkemate laste sündi, vahendas BNS. 

“Abortide keelustamine pole viis, kuidas aborte vähendada. Seda saab teha vaid harides. Eestis on väga palju tehtud selleks, et aborte vältida ning see kajastub ka abortide arvus, mis on aastatega oluliselt vähenenud,” lausus Saarma.

Tema sõnul peab iga laps olema oodatud. “On äärmiselt ebaeetiline rääkida, et lapsed peaksid sündima sinna, kus järgneb sotsiaalne häda. Selliseid perekondi ja hädas lapsi on meil juba palju ning hoopis neid tuleks toetada,” lisas ta.

Saarma sõnul ei ole soovimatu rasedus kunagi ainult naise valik – siin on alati kaks osapoolt. “Naine võib olla tegelikult hoopis kannataja, kellele on antud petlikke lubadusi. Rahvusvaheliste organisatsioonide konsensus on, et legaalne ja turvaline abort peaks olema tagatud selleks, et mitte ohtu panna naiste tervist,” lausus ta.

Eesti Õdede Liidu juhatuse liige Marleen Mägi sõnul on kõige murettekitavam asjaolu, et abortide keelustamisest Eestis räägitakse. “Abort on üks meditsiiniline protseduur kogu seksuaal- ja reproduktiivtervise hoidmise juures, mille ära keelamine oleks inimõiguste rikkumine. Tervishoiuvaldkonna spetsialistidena seisame inimeste tervise eest ja meile teeb muret, kui meelevaldselt proovitakse üht protseduuri keelustada,” lisas ta. “Meie riigis on palju akuutsemaid probleeme, mis tuge vajavad. Näiteks vajab oluliselt tuge tervishoiusüsteem, kus on oluliselt puudu töötajaid,” leiab Mägi.

Naiste õigused ja tervis

Tema sõnul oli ta hämmingus, kui kuulis uudisest, et abordivastane liikumine sai ühe kopsaka summa riigieelarvest “Peamine emotsioon oli hämming, sest teemast on juba palju räägitud. Rahvusvaheline kogemus näitab, et radikaalsete liikumiste toetamine meid eesmärgile abortide arvu vähendada lähemale ei vii,” selgitas Saarma.

Tema hinnangul peab olema töö abortide vähendamisel läbimõeldud, et see naisi päriselt aitaks ning toetakse nende õigusi ja tervist.

“Seksuaal- ja reproduktiivtervise teave peab algama maast madalast, peredest ja koolist. Abortide vähendamiseks tuleb inimesi harida ja sellega Eestis ka tegeletakse,” lausus Saarma ja lisas, et Eesti on seksuaalhariduselt ja ka abortide arvult lähedal Skandinaaviale. “Jääb segaseks, miks peab seda teemat tõstatama, kui see pole Eestis probleem ja oleme õigel teel,” märkis ta.

“Abordivastase liikumise toetamine riigieelarvest on ülimalt küüniline hoolimatus meie inimeste tervise suhtes. Samuti näitab see usaldamatust selles valdkonnas töötavate spetsialistide suhtes,” leiab Marleen Mägi.

Tema sõnul aastakümnete pikkuse kompleksse seksuaal- ja reproduktiivtervise edendamise töö tulemusena on abortide arv juba oluliselt vähenenud. “Oleme jõudnud tasemeni, kus kasutatakse mõistlikke rasestumisvastaseid vahendeid ning abort on viimane ja läbimõeldud võimalus,” rääkis Mägi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.