"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti juhtivad hariduse edendajad valmistuvad maailma vallutama (0)
08. detsember 2020
Ksenija Kurs/ Foto on illustreeriv

"Kogukond on kasvanud tugevaks ning mõistab täna ühiselt vajadust viia Eesti parimad hariduslahendused maailmakaardile," sõnas Startup Estonia EdTech suuna juht Inga Kõue.

Haridustehnoloogia ettevõtted käivitasid koostööorganisatsiooni EdTech Estonia, et muuta Eesti haridusinnovatsioon teerajajaks maailmas, vahendas BNS. 

EdTech Estonia juhi Maria Rahamägi sõnul on haridusteenused Eesti jaoks üks perspektiivikaimad ekspordiartikleid. “Tahame inspireerida Eesti avaliku sektori esindajaid ja teisi koostööpartnereid seadma ambitsioonikaid eesmärke. Näiteks võtta sihiks sarnaselt Soomele tõsta haridusteenuste ekspordi mahu ühe miljardi euroni aastas. Selle kaudu loodaks Eestisse sadu uusi töökohti ning pakutaks parimat võimalikku tuge ka Eesti õppuritele ja õpetajatele,” ütles Rahamägi.

“EdTech Estonia loomisele on eelnenud aastaid ühiseid pingutusi haridus- ja teadusministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, välisministeeriumi, ülikoolide, koolide, õppurite, tegusate õpetajate ning õppejõudude ja haridusinnovatsiooni kogukonna poolt. Eestvedajana on seni tegutsenud Startup Estonia, tänu kellele on meil tugev ja koostöine hariduse innovaatorite kogukond. Oleme kõigi panuse eest väga tänulikud,” tõi esile haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets.

“Rõõm on olnud näha Eesti haridustehnoloogia iduettevõtete kasvu ja ühiste eesmärkide eest seismist viimase paari aasta jooksul. Kogukond on kasvanud tugevaks ning mõistab täna ühiselt vajadust viia Eesti parimad hariduslahendused maailmakaardile, mistõttu on igati ootuspärane liikuda sektori arendamisel edasi iseseisva organisatsioonina ning olla jätkusuutlik partner ka Startup Estoniale,” tõi välja Kõue.

Hariduse kvaliteedi parendamine

Haridustehnoloogia ettevõtete ühiseks eesmärgiks on parendada hariduse kvaliteeti ja ligipääsetavust. Eestis juba luuakse maailma tippklassi lahendusi, mis toetavad õpetajaid ja õpilasi õppetöös. Näiteks Tartu Ülikooli uuringu alusel aitab keeleõppe tarkvara Lingvist õppida keeli neli korda kiiremini võrreldes alternatiivsete lähenemistega. Samuti on Eestist pärit mitmeid silmapaistvaid IT-lahendusi, mis aitavad haridusasutustel kokku hoida administratiivtöö jaoks kuluvat aega nagu lasteaedade platvorm ELIIS.

Haridustehnoloogia ettevõtete koostöö sai hoogu juurde Covid kriisi alguses, kui hakati ühiselt pakkuma tasuta lahendusi, et toetada distantsõppele üleminekut. Oma teenuseid laiendati Education Nation´i egiidi all lisaks Eestile ka teistesse riikidesse. Samuti kaas-käivitati Igale Koolilapsele Arvuti liikumine.

EdTech Estonia peamisteks tegevusteks on järelkasvu tagamine hariduse innovatsiooni vallas, koostöö suurendamine õpetajate, õppurite, lapsevanemate, haridusasutuste ja riigiga ning sektori ekspordi suurendamine. Just viimane on ühenduse liikmete jaoks võtmetähtsusega, sest kvaliteetse, skaleeritava ja jätkusuutliku hariduse innovatsiooni tegemiseks on sageli tarvis kordades suuremat kasutajaskonda, kui meid Eestis on.

Vastavalt Startup Estonia kokkuvõttele on erainvesteeringute maht EdTech sektorisse viimastel aastatel jõuliselt kasvanud. Eesti hariduse startupidesse on kokku investeeritud enam, kui 16 miljonit eurot ning käibest tehtud investeeringud on viimasel kolmel aastal olnud samuti kiires kasvus. Kahe aastaga on sektori käive kasvanud kaks korda, ületades 2020 aastal 10 miljoni euro piiri. Maksudena on sektori ettevõtted riiki panustanud samal perioodil kokku üle 8 miljoni euro.

EdTech Estonia kutsub üles koostööle kõiki, kelle jaoks laste ja noorte arenguvõimaluste suurendamine või haridusse panustamine on oluline. Samuti on oodatakse ühinguga liitumiseks avaldust esitama kõiki haridustehnoloogia ettevõtteid.

EdTech Estonia ühendab 28 haridusinnovatsiooni ettevõtet, alates tõusvatest tähtedest nagu Mentornaut kuni Eesti haridusmaastiku hiidudeni nagu eKool ja juba globaalselt tegutsevate haridustehnoloogia ettevõteteni nagu DreamApply välja.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.