"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kaasava eelarve ideekorjele laekus 420 ettepanekut (0)
09. detsember 2020
Rene Suurkaev

Tallinna esimene kaasava eelarve ideekorje lõppes edukalt – linnaelu arendamiseks esitati kokku 420 ideed. Oma lemmikidee poolt saavad linnaosade elanikud hääletada uue aasta jaanuaris.

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on linna sooviks ja eesmärgiks viia igal eelarveaastal kõigis linnaosades ellu üks projekt, mille linnaosa elanikud on ise välja pakkunud ja ka välja valinud.

“Kindlasti saab kaasava eelarvega leida lahenduse ka mõnele kitsaskohale ja selleks saabki iga linlane anda oma panuse. Siinkohal tänan kõiki kaasamõtlevaid linlasi, kes andsid oma panuse linnaelu arenguks ja elukeskkonna kujundamisel. Eeskätt on hea meel selle üle, et ettepanekuid linnakeskkonna parendamiseks laekus väga mitmes olulises valdkonnas,” nentis Kõlvart.

“Linna poolt moodustatud ekspertide komisjonil on ees kaks väga tihedat nädalat, selleks et need ideed läbi sõeluda ja aru saada millised neist on teoreetilised teostatavad,” ütles Lasnamäe linnaosa vanem Vladimir Svet. “Just selle põhjal otsustatakse millised ideed lähevad edasi rahvahääletuse vooru, kus juba inimesed ise hakkavad otsustama millised ideed võidavad ja saavad realiseeritud.”

Kõige enam ideid esitati linnakeskkonna parendamiseks – kokku 181 ehk 43,1 protsenti kõikidest ettepanekutest. Rohkelt tähelepanu said veel laste ja noorte ning kultuuri ja vaba aja valdkonnad, kus saabus vastavalt 60 ja 56 ideed. Spordi valdkonnas esitati 50, turvalisuse tõstmise valdkonnas 46 ning muudes valdkondades kokku 27 ideed.

Linnaosadest oli kõige aktiivsem Kesklinn, kus on tehti 76 ettepanekut, järgnevad Põhja-Tallinn 73 ja Lasnamäe 66 ideega. Kümneid ettepanekuid laekus ka kõigist teistest linnaosadest. Kõige aktiivsemalt osaleti ideekorje esimesel ja viimasel nädalal ning viimase kolme päevaga laekus 150 ideed ehk 35,7% kõigist esitatud ideedest.

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2021. aastal on kavandatud 800 000 eurot. Kogusummast kolm neljandikku jaotatakse linnaosade vahel võrdselt ning ühe neljandiku jaotamisel võetakse arvesse linnaosa elanike arvu jooksva aasta 1. juulil. Nii jaguneb summa linnaosade vahel järgmiselt: Haabersti: 96 120 eurot, Kesklinn: 103 380 eurot, Kristiine: 89 840 eurot, Lasnamäe: 128 060 eurot, Mustamäe 104 860 eurot, Nõmme 92 240 eurot, Pirita 83 480 eurot ja Põhja-Tallinn 102 020 eurot.

20. detsembrini analüüsib ideid ekspertidest koosnev komisjon, kes on pädev korrektselt hindama ideede realiseerimise maksumust ja ajakulu ning tehnilisi, avaliku ruumi planeerimise ja õiguslikke aspekte. Detsembri teises pooles ning uue aasta jaanuaris tutvustatakse kaasava eelarve nõuetele vastavaid ideid linna kõigis meediakanalites. Kaasava eelarve hääletus toimub 18.–31. jaanuaril 2021.

Täiendavat infot leiab Tallinna kaasava eelarve kodulehelt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.