"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
PUUST JA PUNASELT: Kuidas pääseb testima ja kust näeb vastuseid? (0)
09. detsember 2020
Albert Truuväärt

Eestis on testimise võimekus ja testimisele ligipääs väga hea ning testimiseks kasutatakse usaldusväärset meetodit. Viiruse levikut aitavad takistada kombineeritult distantsi hoidmine, maski kandmine, nakatumise kahtluse korral kohene eneseisolatsioon ning varajases staadiumis testimine. Eestis kasutatakse koroonaviiruse SARS-CoV-2 avastamiseks ninaneelust laboris analüüsitud PCR testi.

Avalikku testimist Eestis korraldab Terviseameti tellimusel, tihedas koostöös Eesti Perearstide Seltsiga avaliku testimise organisatsioon, mille tööd koordineerivad Medicum ja SYNLAB. Proove võtavad üle Eesti Confido Meditsiinikeskus, Qvalitas Arstikeskus, Corrigo, Kuressaare, Hiiumaa, Valga, Põlva, Rapla ja Ida-Viru keskhaigla meedikud. Kodu- ja laustestimist aitavad teostada Alre ja Eldred Medical.

Eestis pääseb viiel erineval viisil testima.

1. PEREARSTI ja/või 1220 SAATEKIRJAGA

Haigussümptomite (hingamisteede haiguse nähud, nohu, palavik, hingamisraskused, nõrkustunne, lihasvalud) esinemisel helistage oma perearstile või kui see pole võimalik, siis perearsti nõuandeliinile 1220, mille kaudu saab saatekirju E-P 8.00-22.00.

Pärast perearsti saatekirja laekumist avaliku testimise süsteemi saadetakse täisealisele (alates 18. eluaastast) testitavale saatekirjas märgitud telefoninumbrile lühisõnum, mis annab võimaluse broneerida ise endale proovi andmise aeg. 

Neile, kes ei ole ise endale aega broneerinud, helistatakse Medicumi ja SYNLABi testimise kõnekeskusest. Kui kõnekeskusest ei ole 48 tunni jooksul helistatud, palume pöörduda  oma perearsti poole, et kontrollida saatekirja olemasolu ning saatekirjal testitava telefoninumbri õigsust. Kui telefoninumber saatekirjal on õige, helistage testimise kõnekeskusesse telefoninumbril 6464 848 (E-R 8-18, L 10-16).

Kui teil on vajalik enne haiglasse minekut koroonaviiruse testi teha, teeb teie raviarst avaliku testimise organisatsioonile vastava pöördumise ja testimiseks sobiva aja ja koha leidmiseks võetakse teiega ühendust telefoni teel.

Proovi saab anda üle Eesti, praegu on testimispunkte 20.

2. LÄHIKONTAKTNE

Lähikontaktsena on oluline püsida kodus ja anda lähikontaktsusest teada oma perearstile. Lähikontaktne saab teate Terviseametilt, mis sisaldab viimast lähikontaktis olemise kuupäeva ja karantiini lõpukuupäeva, samuti on välja arvutatud 10. päev, millal on inimesel tasuta võimalik anda koroonaviiruse ninaneeluproov. Lähikontakti päeva positiivse proovi andnud patsiendiga loetakse null-päevaks. Seejärel saate kõne Terviseameti kõnerobotilt, mis annab täpsemad  käitumisjuhised, sh ka testile pääsemise kohta.

Kui saate teada, et olete lähikontakte, aga ei ole saanud Terviseametilt teavitust, võite lähikontaktsusest teavitada ka 1247 infoliini. Teil ei ole võimalik panna ninaneeluproovi võtmiseks aega, kui ei ole end lähikontaktsena arvele võtnud. Lähikontaktsena saab tasuta testi anda ka mitte Eesti kodanik.

Lähikontaktsed saavad teha testi mitte varem kui 10. päeval viimasest lähikontaktis olemisest. Saatekirja saamiseks ja aja broneerimiseks sobivas punktis helistage numbrile 646 4848 (E-R 8-18, L 10-16) soovituslikult 8. või 9. päeval. Juhul kui olete lähikontaktsena saanud 1220, perearstilt või mõne laustestimise raames saatekirja, saate endale ise aja broneerida 10. päeval koroonatestimine.ee lehel.

Kui teil tekivad vahepeal haigestumise sümptomid, siis helistage oma perearstile ja tegutsege punkti nr 1 järgi.

Kui  10. päeval tehtud test andis negatiivse tulemuse, saate tööle naasta. Varasemalt kui kümnendal päeval antud proov ei vabasta 14. päevasest karantiinist.

3. REISILT NAASTES

Eesti isikukoodiga isikut tõendava dokumendi olemasolul on võimalik teha kaks testi, et lühendada eneseisolatsiooni. Testimine on vabatahtlik ja Eesti kodanikele tasuta, välismaalased saavad kohapeal tasuda kaardimaksega 67€.

Esimese proovi saab anda Tallinna sadama A- ja D-terminalis jalgsi saabujate alal ning Tallinna Lennujaamas Confido ajutistes punktides. Saatekiri vormistatakse inimesele kohapeal ning need kohad on ainsad, kus testitakse inimesi elavas järjekorras. Testimispunktid on avatud vastavalt laevade ja lennukite saabumisele, vahepealsel ajal suletud. Maismaa kaudu saabujad peavad esimesele prooviandmisele aja broneerimiseks helistama numbril 678 0000 (E-R 9-17). Kuna Eestis testitakse esmases järjekorras sümptomitega inimesi, siis on testimiseks ka 1-2 päevane järjekord. Seetõttu kui on teada Eestisse saabumise aeg, siis soovitame aja testimisele ette broneerida.

Proovi saab anda üle Eesti avalikes testimiskohtades, need on leitavad koroonatestimine.ee veebilehel.

Teise, seitsme päeva pärast antava tasuta testi osas võtetakse testimise kõnekeskusest aja pakkumiseks ühendust. Testi tulemuse teada saamiseni peab viibima täielikus eneseisolatsioonis. Piiriületajatele saadetakse negatiivse tulemuse puhul täiendav sõnum.

4. SEIRE

Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel toimuvad erinevad seireprojektid. Kui satute juhuvalimisse, saate vastava e-maili koos juhistega ankeedi täitmiseks ning alles seejärel on võimalik  minna testimisele. Enne ankeedi täitmist testimisele ei pääse. Täpsemad juhised saabuvad igale valimisse sattunule eraldi.

5. TASULINE TESTIMINE

Tasulise testimise teenuse hinna kehtestab iga teenuseosutaja ise. Need on leitavad teenuseosutajate veebilehtedel ning jäävad vahemikku 70-86 eurot. Aja peab broneerima soovitud tasulise teenuse osutaja kaudu, kontakteerudes otse teenuse pakkujaga.

Tasulist testimist saab kasutada näiteks:

•             reisija, kellel on tarvis piiri ületamisel esitada negatiivne testitulemus;

•             töötaja, kui see on tööandja poolt nõutud;

•             tööandja, kes soovib töötajatele laustestimist või reisimisega seotud testimist;

•             erameditsiini teenuse kasutaja, kui eelnev testimine on nõutud;

•             välismaalane, kellele ei rakendu Eestis saatekirjaga testimine;

•             Eesti isikukoodita Eestisse saabujatel lennujaamas või sadamas tehtud testi järgselt teiseks testiks või maismaad pidi saabunud välismaalastel;

•             kõikidel teistel soovijatel, kellel ei ole soovi/näidustusi saatekirjaga testimiseks.

Tasulist testimist osutavad SYNLAB Eesti (Tallinnas, Tartus, Pärnus, Jõhvis, Narvas), Medicum (Tallinnas), Confido (Tallinnas), Qvalitas (Tallinnas), HeBa (Tallinnas), mitmed haiglad jm.

 

ÜLDINE TESTIMISE MEELESPEA

•             Proovi saab anda pildiga isikut tõendava dokumendi (ID-kaart, juhiluba) alusel

•             Tulge testimisele õigel ajal

•             Enamikes testimispunktides toimub ootamine õues viiruse leviku minimeerimiseks, palume riietuda vastavalt

•             Nohu korral palume nuusata nina enne proovi andmist

•             Testitulemused saabuvad 24-48 tunni jooksul digilugu.ee keskkonda ja uude TESTI mobiilirakendusse, mis on alla laetav testi.me kodulehelt

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.