"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Ratas: valitsus on arvestanud teadusnõukoja mõtetega (0)
10. detsember 2020
Dmitri Povilaitis

Peaminister Jüri Ratas tõrjus neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil kriitikat, nagu langetaks valitsus koroonapiirangute otsuseid omapäi, kinnitades, et valitsus on alati arvestanud teadusnõukoja ettepanekutega. 

Peaminister Jüri Ratas tõrjus neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil kriitikat, nagu langetaks valitsus koroonapiirangute otsuseid omapäi, kinnitades, et valitsus on alati arvestanud teadusnõukoja ettepanekutega. 

Ratase sõnul on Eesti teinud piiranguid, kuid need pole aidanud piisavalt, seetõttu kinnitati ka neljapäeval uued piirangud.  Meie soov on, et 14. detsembrist koolid sulgeksid uksed ja koolipered saaksid minna varem puhkama,” rääkis Ratas, lisades, et erandjuhtudel võivad koolid jätkata distantsõppega. 

Ratase sõnul pole põhjust arvata, et valitsus teeks piiranguid kehtestades otsuseid teadusnõukoda kuulamata. “Teadusnõukoda tuli oma ettepanekutega valitsuse ette teisipäeval kella 8-10. Me võtsime selle info teadumiseks ja 24 tunni jooksul suutsime põhimõtteliselt leppida kokku valitsuse sees ja koostöös teadusnõukoja ning terviseametiga uued piirangud,” ütles Ratas. 

“Täna, 48 tundi hiljem on valitsus piirangud ka jõustanud,” ütles Ratas, kinnitades, et see on päris kiire tempo. 

Riik spordi- ja huvitegevust siiski täielikult lukku ei pane

Mis puudutab kirikute lahti jätmise asjaolu, märkis Ratas, et kirikutes kehtib 50-protsendilie täituvuse nõue, 2+2 reegel, maskikandmise kohustus ja käte puhastamie nõue. “Kindlasti on kirikud need kohad, kus inimesed saavad hingehoidu. Kui küsite, kes pani kirikute erisuse lauale, siis mina tegin selle ettepaneku,” märkis Ratas.

“Ma tõesti väga loodan seda, et need uued piirangud suudavad viiruse levikut alla viia,” ütles Ratas, lisades, et tänavused jõulud tulevad pereringis ja suuri kogunemisi lubada ei saa.

Ratase kinnitusel otsustas valitsus neljapäeval, et spordi- ja huvitegevust valdavalt siiski kinni ei panda. 

Ratase sõnul muutis valitsus oma koroonapiirangute korraldust selliselt, et spordi- ja huvitegevus on 14 maakonnas jätkuvalt lubatud. 

“Seda kuni kümnestes gruppides koos juhendajaga,” ütles Ratas, lisades, et Ida-Virumaal seda siiski liialt kõrgete koroonanäitajate tõttu teha ei saa. 

Valitsuse kehtestatud piirangud

Valitsus kiitis neljapäeval heaks uued koroonapiirangud, mis hakkavad kehtima Ida-Virumaal 12. detsembrist ja kogu Eestis 14. detsembrist. 

Ida-Virumaal suletakse alates 12. detsembrist kolmeks nädalaks kõik meelelahutusasutused ja peatatakse vaba aja tegevused, samuti avalikud üritused, kinod, teatrid, kontserdikohad, muuseumid ja näitusasutused, toitlustuskohad, spordiklubid, ujulad, spaad ja majutusteenuse pakkujad. Piirangud kehtivad nii sise- kui välitingimustes.  

Igapäevast tööd saavad jätkata kirikud ja teised usuliste talituste toimumiskohad, kui järgitakse 50 protsendi täituvuse nõuet, 2+2 reeglit, maskikandmise kohustust ja desinfitseerimisvahendite kasutamist.

Valitsus palub kirikutel ja usuliste talituste läbiviijatel armulaual ja teiste sakramentide jagamisel järgida viiruse leviku ennetamiseks vajalikke meetmeid.

Samuti suurendatakse järelevalvet isolatsioonikohustuse täitmise üle, eelkõige piiriületajatel ning piiriületused tuleb viia miinimumini.

Üle kogu Eesti on alates 14. detsembrist on suletud kõik õppeasutused: üldhariduskoolid, kutse- ja rakenduskõrgkoolid ning ülikoolid. Järgmisel aastal jätkub töö tavakorras juhul, kui valitsus ei otsusta teisiti. Kontaktõpe võib toimuda hariduslike erivajadustega õpilastele ja lubatud on usaldusmeetmeid kasutades personaalsete konsultatsioonide, olümpiaadide, praktika läbiviimine ning eksamite sooritamine. Õppeasutused võivad erandkorras kasutada distantsõppe vormi.   Lasteaiad ja lastehoiud jäävad avatuks.

Alates 14. detsembrist kuni 4. jaanuarini on peatatud huviharidus, huvitegevus ja sporditegevus nii noortele kui ka täiskasvanutele. Lubatuks jäävad üksnes individuaaltegevus, -õpe ja -sport ning distantsilt pakutavad tegevused. Individuaalsport vabas õhus on lubatud. 

Piiranguid ei kohaldata professionaalsetele sportlastele, sealhulgas meistriliiga võistkondadele, koondislastele ja koondise kandidaatidele. Treenida ning võistelda saavad nii need noored kui ka täiskasvanud üksikaladel ja võistkondades ning ilma pealtvaatajateta. Samuti ei kohaldu piirangud erivajadustega inimeste tegevustele.

Suurendatakse järelevalvet isolatsioonikohustuse täitmise üle.  Valitsus töötab välja täiendavad rahalised kompensatsioonimehhanismid valdkondadele, mis saavad sulgemiste tagajärjel kõige enam kannatada.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.