"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO JA GALERII! Intervjuu jõuluvanaga: Tallinnas on tänavu erakordselt palju häid lapsi (0)
13. detsember 2020
Ilja Matusihis

Tallinna Raekojas on jõulude eel oma kontori sisse seadnud jõuluvana otse Rovaniemist, kes teeb sealt igal pühapäeval kella kolmest viieni otselülituse, millega saab liituda läbi Tallinna linna kodulehe visittallinn.ee. Pealinn käis jõluvana kontoris külas ja tegi temaga ka lühikese intervjuu.

Tere, kallis jõuluvana! Kuskohast jõuluvana siia Tallinna tuli?

Tere, tere lapsekesed! No mis te ise arvate, kust jõuluvana pärit on? Juba väikesed lapsed ju teavad, et jõulutaat tuleb ikka sealt põhjamaalt, sealt põhjanabast ja vot seal seal ongi jõulutaadi kodukene. Sealt kaugelt Põhja-Soomest Rovaniemist tulin minagi sellel aastal teile siia Eestimaale külla.

Vaata galeriid (16)

Kuidas sa siia üldse sai?

See on väga hea küsimus, väga paljud lapsed on seda taadu käest juba küsinud. See lugu viib mind tagasi sellesse päeva, kui mina hakkasin põtradega sealt Soomest tulema. Meil Soomes on lumi, aga mina seda ei teadnud, et teil siin üldse veel lund ei ole. No ja siis sõitsin mina soome sadamasse ja siis tuli mulle teade Eestimaa päkapikkudelt, et Eestimaal veel lund ei olegi ja niimoodi ei saanudki ma põtradega edasi sõita. Mina tulin laeva peale ja sõitsin siia Tallinnasse ja vot siin võtsingi oma kingikotid, oma kepi ja hakkasin jala kõndima. Siis nägin neid vahvaid tõukerattajaamu, mis teil siin on. Ja vot hüppasin kohe esimese peale ja nii kui ma gaasi vajutasin seal – ohsa, mis siis juhtus! Jõulutaat sõitis sellega nii kiiresti, et jäin esimese tänavakivi taha kinni ja kukkusin pikali oma kõigi kingikottidega. Aga ei ole häda, ega siis jõulude aeg peab ka õppima ja vaat mina tõusin püsti, pühkisin tolmu oma kuuelt ja sõitsin rahulikult edasi. Ja vot nüüd on mul kõik see asi juba selge.

Mis jõuluvanale Tallinnas kõige rohkem meeldib?

Oi, siin Tallinnas on kõik väga ilusasti teil jõuludeks juba ettevalmistatud! Kas te siin Raekoja platsi peal olete näinud seda imeilusat jõulukuuske ja seda imeilusat jõuluturgu, mis siin on. Vot see kohe on nii ilus, et silmad hakkavad piserdama, kui vaataksid ilusat turgu, mis siin on. Ja muidugi see, kuidas Tallinna linnavalitsus sellel aastal ja jõulutaadile vastu tuli ja siia raekotta valmis pani sellesamuse kingi- ja kaugtöö kontori. No vaadake, kas pole mitte ilus, see on lihtsalt uskumatu, et jõulutaadile selline kaunis kontor siia üles pandi.

Mis on kõige populaarsem kingitus?

Ja see on nüüd küll üks selline hea lugu rääkida, et sellel aastal teil ju siin see viirus, eksole, see koroona viirus kimbutab kõiki – nii noori, vanu, lapsi kui vanaemasid ja vanaisasid. Ja sellel aastal on lugu ikka niimoodi, et tahetakse ikka seda tugevat ja head tervist kinkida üksteisele ja sellist hoolivust ja üksteise märkamist. Aga eks muidugi lapsed ikka ju soovivad ikka mänguasju. Igasuguseid, suuri ja väikeseid ja üks laps isegi tahtis koerakest saada. Koerake – nii vahva kingitus!

Mida jõuluvana suvel teeb?

Suvel jõulutaat on ikka oma kodukeses. Suvel, kui on kõige-kõige kuumemad ilmad, siis jõulutaat puhkab. See on jõulutaadi puhkuse aeg ja kui nüüd need kõrge kuumemad ilmad on möödas, hakkab jõulutaat ikkagi valmistuma juba jõuludeks. Alustab siis laste kirjade vastuvõtmisega, nende lugemisega, ja hakkab juba vaikselt ka neid kingitusi ette valmistama. Ja muidugi, mis kõige tähtsam, päkapikud asuvad juba suve lõpust luurele. Nii et lapsed, kui te arvate, et päkapikud suve jooksul ei piilu, siis piiluvad ikka küll. Kogu aeg tuleb tubli olla.

Kas Tallinnas on palju häid lapsi?

Ja siin Tallinnas tõesti head lapsed sellel aastal vähemalt olnud. Iga aasta ei ole olnud nii palju häid lapsi, aga see aasta on kohe rekordiliselt palju häid lapsi. Ja ma arvan niimoodi, et see heade laste arv tuleneb ka sellest olukorrast, mis siin Eestis praegu on. Ja siin Tallinna linnas ka lapsed üksteist hoiavad rohkem ja mõistavad kõike seda olukorda paremini.

Kes on jõuluvana kõige suuremad eeskujud?

Minu kõige suuremad eeskujud – ma ikkagi pean ütlema, et mulle väga meeldis siin esimesel nädalavahetusel, kui minule siia tuli külla Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. Tema ütles välja selle saladuse, et mina, jõulutaat, olla olnud tema eeskuju kunagi ja ta tahtis ka jõulutaadiks saada. Aga tema oli nii süpaatne härra ja tema ikkagi on mulle väga suureks eeskujuks saanud nendel päevadel siin Tallinnas.

Ja lõpetuseks – mida soovib jõulutaat Eestimaa rahvale?

Kallis Eestimaa rahvas, kõige pisemad ja kõige suuremateni välja. See aasta ongi olnud üks keeruline aasta meie kõigi jaoks. Nii jõulutaadi jaoks ja isegi külmataadi jaoks – olen ma temaga siin paaril korral rääkinud ja ütleb temagi, et see koroona on vussi keeranud ka tema külma- ja lumemasinad. Aga head inimesed, ärge laske sellest viirusest ennast nii palju ka hirmutada. Tuleb olla ise hoolikas nii enda kui oma lähedaste suhtes. Ja üksteist tuleb hoida, üksteist tuleb mõista. Ja üksteist tuleb armastada. Kõige parimat jõuluootust teile ja ilusat ilusat jõuluaega!

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.