"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ameerika Ühendriikide valitsus sattus vene häkkerite rünnaku alla (0)
14. detsember 2020
Scanpix

USA valitsuse ministeeriumid on sattunud sihtmärgiks laiaulatuslikule häkkimisele, mis on suunatud ka mitmete Euroopa, Aasia ja Lähis-Ida ettevõtete vastu. Sissemurdmiste taga on Venemaa luureteenistusega seotud häkkerid. Muuhulgas kirjutas juhtunust ka Washington Post, toetudes anonüümsetele allikatele.

Ameerika Ühendriikides on sihtmärkideks olnud vähemalt USA kaubandus- ja rahandusministeerium ning valitsusasutused. Häkkimine on kestnud juba mitu kuud ning sisse on murtud näiteks e-kirjadesse. Allikate sõnul olukorda veel uuritakse, kuid näib, et häkkimine on olnud pikaajaline ja märkimisväärne. “Olukord tundub päris hull,” avaldas üks allikas.

Sissemurdmise taga olevaid vene häkkereid tuntakse hüüdnimega APT29 või Cozy Bear. Häkkerid on tööle palgatud Vene Föderatsiooni välisluureteenistuse SVR poolt. Obama valitsemisajal tungis sama häkkerite rühm sisse USA välisministeeriumi ja Valge Maja e-postidesse. Toonane USA valitsus ei kaalunud omaaegse Valge Maja julgeolekukoordinaatori Michael Danieli sõnul Venemaa vastu suunatud karistusmeetmeid, kuna pidas sissemurdmist tavapäraseks spionaažiks. “See oli info hankimine, mida riigid, sealhulgas USA, ikka praktiseerivad,” ütles Daniel Washington Postile.

Siiski on võimalik, et USA kaalub nüüd häkkimise ulatuse ja agressiivsuse tõttu näiteks Venemaa-vastaseid sanktsioone.

Californias asuva turvafirma FireEye andmetel sihtisid häkkerid lisaks Põhja-Ameerikale ka Euroopat, Aasiat ja Lähis-Ida. FireEye oli ka ise häkkimise sihtmärgiks ja teatas sellest eelmisel nädalal. Lisaks valitsuse e-kirjadele on sissemurdmine mõjutanud konsultatsiooni-, tehnoloogia-, mobiilsidevõrgu-, nafta- ja gaasifirmasid.

Häkkimise raames kaaperdati SolarWindsi nimelise ettevõtte Orion-programm, mis võimaldab ettevõtetel oma süsteeme hallata. SolarWindsi tooteid kasutab üle 300 000 organisatsiooni üle kogu maailma, seega võis häkkimine olla teadaolevast tunduvalt laiem. Ameerika Ühendriikides kasutavad SolarWindsi teenuseid muuhulgas USA kaitsevägi, kaitseministeerium, välisministeerium, justiitsministeerium, Riiklik Aeronautika- ja Kosmosevalitsus NASA, presidendi kantselei ja Ameerika Ühendriikide enda spiooniteenistus NSA.

FBI uurib häkkimist, kuid ei kommenteerinud seda veel eile.

Allikas: Iltalehti

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.