"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Biden mõistis hukka Trumpi katsed valimistulemusi nurjata (2)
15. detsember 2020
Scanpix

Üle 500 USA valijamehe kogunes esmaspäeval oma osariikides valijameeste kogu raames, et anda ametlikult oma hääled 3. novembril peetud presidendivalimistele. Demokraat Joe Biden sai 306 valijamehe hääled Donald Trumpi 232 vastu.

Hääletamise järel pidas Biden televisioonis kõne, milles ta ütles, et demokraatia on jäänud painete all püsima. “Demokraatia leek süttis sellel maal juba ammu,” sõnas Biden. “Ja nüüd me teame, et miski ei suuda seda leeki kustutada – isegi mitte pandeemia ega võimu väärkasutamine.”

Valijameeste kogu hääletus on tavaliselt formaalsus, ent antud korral on see saanud erilise tähenduse tänu Donald Trumpi väidetele valmispettuse kohta.

Joe Bideni valimisvõidu kinnitamist peetakse lõplikuks löögiks Trumpile, kes on üritanud valmistulemusi kahtluse alla seada juba nädalaid. Tema väitel varastati presidendivalimiste võit temalt pettusega, mille kohta Ameerika Ühendriikide föderaal- ja osariikide ametnikud ei ole leidnud mingeid tõendeid.

Trump ja tema toetajate võrgustik on esitanud kümneid kohtuhagisid, mis üksteise järel on alusetuks osutunud. Ka lahkuva presidendi enda valitsuse ametnikud alates justiitsminister Bill Barrist on tõdenud, et ei tuvastanud valimiste raames ühtegi pettust, mis oleks võinud tulemusi mõjutada.

Esmaspäevaõhtuse kõne lõpuks kommenteeris Biden Trumpi valimistulemuste nurjamise katseid otsekohesemalt kui seni. Ametisse astuv president meenutas, et Trumpi väiteid on kohtuistungitel läbi käidud kuni kõrgeima kohtuni välja, kuid neile pole leitud tõestust. “Rahvas hääletas. Usk riigi suhtes püsis. Valimiste ausus jäi puutumatuks. Nüüd on aeg pöörata uus lehekülg,” rääkis Biden.

Tulevane president tänas demokraatia püsimise eest lihtsaid häältelugejaid ja ametiisikuid, kes ei löönud vankuma poliitilise paine ja koguni vägivallaohu all.

Valijameeste kogu hääletus oli vajalik, kuna Ameerikas ei valita presidenti otse, vaid seda teevad 538 valijameest. Võiduks on vaja 270 valijamehe häält. Kuigi valijamehed saanuksid põhimõtteliselt muuta novembris toimunud eelhääletuse valimistulemust, olnuks see erakordne. Ühendriikide ajaloos on 165 valijameest hääletanud valijameeste kogul teisiti kui valimistel.

Arvatakse, et Donald Trump ei mööna oma valimiskaotust siiani. Samal ajal edeneb presidendi ametisse astumine ajakava kohaselt. Valijameeste kogu tulemused saadetakse Washingtoni hiljemalt 23. detsembriks ja vaadatakse üle 6. jaanuaril esindajatekoja ja senati ühisistungil, mida juhib asepresident Mike Pence. Joe Biden annab ametivande 20. jaanuaril.

Oma kõnes meenutas Biden sedagi, et nelja aasta eest oli ta ametist lahkuv asepresident, kes kinnitas Donald Trumpi valimisvõidu senatis.

Allikas: Helsingin Sanomat

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

USA hävitamine
16. dets. 2020 07:03
Globalistid, trotskistid ja blõmmistid hävitavad USA ja kõik need keda meie peame usakateks ameeriklasteks elik WASP valged anglosaksid protestandid. Sisuliselt maailmas schwarts-sorosed ja punahiinlased tegutsevad koos tandemina tagajärjeks kogu tootmise ja tulu koondumine Puna-Hiinasse teatud kalõmm schwarts-sorostele Palestiina kõrbe. On selge vähemalt osa usakaid astuvad globalistidele vastu keegi ei taha elada mingis reservaadis okastraadi taga punahiina tonger kukil. Isegi kui tonger annab pisut purki paar õlutit ja konservi ja siis hiljem Lõpplahendus. Ilmselt Bideni roll tavaline breezhnev obidenite poolt ümbritsetud kuid ilmselt oluline mida tegelt kujutab Kamala Harris...? Kuid mis oluline Donald Trump näitas ja vast ka näitab USA-s on mehi kõik ei ole nõus kriminaalide tagumenti lakkuma. Seega on lootust.
Vaatleja
15. dets. 2020 12:51
Miks peaks keegi keda neli aastat järjepanu on lakkamatult eelmiste valimiste kaotajate poolt kiusatud ja mõnitatud nüüd neile kiusajatele ja mõnijatele veel head nägu näitama peale nende kogu senist käitumist? Kõige sobivam vastus oleks üldse kui Trump neile nüüd lihsalt avalikult tagumikku näitaks! Ja seda eelkõige kogu USA nii nimetatud valitsevale eliidile ning selle kõneisikutele sõltumata isegi nende erakondlikust kuuluvusest.