"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Spordihommiku võidukas tegija: mida rohkem õues olla ja liikuda, seda parem! (1)
15. detsember 2020
Aivo Normak

"Meie lapsi ei ole keeruline õue saada, pigem on neid raske õuest koju saada. See ongi ikkagi seotud sellega, et me oleme pidevalt lastega väljas käinud ja neile on see harjumuseks saanud," on tänavuse Spordihommiku võitja Archibald Kald veendunud, et liikumisharjumus tuleb omandada juba lapsena.

Juba kuuendat korda toimunud Spordihommik kutsus sel aastal tallinlasi registreerima veebis oma hommikused treeningud ürituse liikumisregistris. Kõige silmapaistvamaks saavutuseks oli tänavu Archibald Kaldi poolt nelja hommikuga kogutud 113 742 sammu, mida Tallinn tunnustas tänukirja ja eriauhinnaga.

Liikumisharjumus on pärit kodust

Kald ütles, et tema võidukad sammud kogunesid täiesti tavapärase igapäevase kõndimisega: “Sai lastele kingitusi taga aetud jõuludeks ja lastega koos väljas käidud ning niisama liigutud – ja niimoodi need sammud kokku tulidki,” sõnas ta.

“Ma niikuinii üritan iga päev 20 000 sammu liikuda – seoses Spordihommikust osavõtmisega üritasin küll mõni päev natuke rohkem käia, aga teisel päeval kogunesid sammud pigem igapäevase liikumisega,” ütles ta, et konkreetset rekordit ega võitu ta taga ei ajanud.

Kald lisas, et liikumisharjumus on tal pärit kodust: “Mind on vanemad niimoodi kasvatanud ja õpetanud, et mida rohkem õues olla ja mida rohkem liikuda, seda parem – ja seda üritan ka oma lastele edasi anda,” on ta veendunud, et kui laps omandab juba väikesena liikumis- ja sportimisharjumuse, siis ei kao vajadus ennast vormis hoida ka täiskasvanuna.

Kui tänapäeval tihti kurdetakse, et last on toast raske õue meelitada, siis nende peres on asi pigem vastupidi: “Lapsi ei ole keeruline õue saada, pigem on neid raske õuest koju saada. See ongi ikkagi seotud sellega, et me oleme pidevalt lastega väljas käinud ja neile on see harjumuseks saanud.”

“Mul on kaks last väiksemad – noorim saab kohe kolmeseks ja nendega on nii, et kui ütled “Õue minek!”, siis hakatakse kohe tegutsema,” sõnas Kald.

Koroonaajal õue liikuma!

Kald soovitab koroonaajal pingeid leevendada just väljas liikumisega, sest isegi kui trennisaalid on kinni, on Tallinnas piisavalt mõnusaid paiku, kus jooksmas või jalutamas käia.

“See tõstab tuju, kui lähed koduuksest välja kas trenni või lihtsalt jalutama. Kevadel, kui olid liikumispiirangud, oligi nii, et iga Nõmme metsatukk sai väga selgeks: kui mänguväljakud olid kevadel kinni, siis oli kõndimine ja metsa vahel käimine täiesti igapäevane tegevus,” sõnas ta, et sel kevadel sai just lastega koos palju väljas jalutamas käidud.

Ta lisas, et kõndimine-jooksmine aitab väga hästi ka stressi leevendada: “Õues värsket õhku hingates või liikudes ja trenni tehes on see adrenaliin, mis sa sellest saad, piisavalt suur ja oluline tegur ka pingete maandamisel.”

Praegu, kui liikumispiiranguid pole, on hea just väljas jalutada või joosta, sõnas Kald: “Need sammud, mis tervise ja enese vormis hoidmiseks vaja, saab igaüks täis teha – see 10 000 sammu, mis päevas on soovitatav, pole midagi hullu – kõige suurem asi ongi see, et tuleb koduuksest välja tulla,” sõnas ta, et siis hakkavad sammud iseenesest ju kogunema ka.

“Ma ise elan majas, kus ei olegi lifti ja ka iga päev viiendale korrusele kõndimine annab palju vajalikke tervisesamme juurde. Ja kui pole kiire, siis saab autoga sõitmise asemel jala käia. Loomulikult, kui on kiired ajad, siis kindlasti kasutan ka isiklikku autot, aga üldjuhul harrastan pigem liikuvamat eluviisi,” sõnas ta, et kui aega on ja pole suured vahemaad, tulevad tervisesportlase sammud üsna lihtsalt täis.

Pikamaajooks ja tugitoolisport

Kald ütles, et tavaliselt käib ta jõusaalis ja harrastab pikamaajooksu, tehes rohkem kui 10-kilomeetriseid jooksutrette. “Praegu, koroonaajal, küll jõusaali ei saa enam ning ka jooksmas pole väga jõudnud käia, sest lapsed on koduõppele suunatud ja ma keskendun rohkem nendega tegelemisele,” sõnas ta, lisades, et eelmisel aastal käis ta jooksmas ka talvel – seda nii pluss- kui ka miinuskraadidega.

“Ma elan Mustamäel, Nõmme ei ole ju ka kaugel ja siin on olemas korralik loodusrada, kus on väga mõnus jooksmas käia,” märkis ta.

Aga kuidas on lood suusatamisega? “Sellega on natukene kehvasti, sest suusatamisega olid mul esimesed kokkupuuted varases teismeliseeas ja väga sina peale ei ole selle spordialaga saanudki, pigem sobib uisutamine – käime koos lastega uisutamas ja väga tore, et siin, Mustamäel on ka uisuplats,” ütles Kald, et lastega koos leiab õues ka talviseid sportimisvõimalusi.

Spordihuvilisena on ta ka üsna tugev tugitoolisportlane: “Vaatan nii talviseid alasid, mis on praegu populaarsed, kui ka kõike muud – jalgpallist maadluseni,” ütles ta, et hoiab paljudel suurtel spordialadel silma peal.

Vanalinn sobib hästi trennitegemiseks

Spordihommikul osales ta sel aastal esimest korda ja üsna juhuslikult: “Vaatasin ühel hommikul Facebooki ja nägin seda üritust, registreerin ära ja pärast tuli meeldetuletus ning jõudsin oma andmed kirja panna.”

“See on üks väga tore ettevõtmine ja ma loodan, et loodan, et see läheb edasi ka teistesse piirkondadesse,” arvas ta, et maakohas on samme isegi lihtsam kokku lugeda kui linnas.

See, et tema 113 742 sammu said märgatud ja tunnustatud, tuli Kaldi jaoks üsna suure üllatusena. “Ma võrdlesin oma samme ühe sõbra omadega – tema on jooksja ja ikka märksa tõsisem sportlane kui mina –, ega meie sammude vahe väga suur ei olnudki, tema lihtsalt ei teadnud Spordihommikust midagi,” märkis ta.

Kald, kes töötab riigikogus giidina, ütles, et tema töö Toompea lossi tutvustamisel aitab samuti suurepärast füüsilist vormi hoida, kuigi selle võistluse raames vanalinna ja lossi treppe pidi käimine rolli ei mänginud.

“Olen praegu kaugtööl ja iga päev Toompeale asja polegi, aga tõepoolest, 10 000 sammu tuleb selle tööga iga päev täis, küll,” ütles ta, lisades, et vanalinn on parim koht liikumiseks ja enda vormis hoidmiseks, sest seal on tõuse ja langusi väga palju.

“Toompeale on tehtud ju ka oma töötajate terviserada, ma olen selle läbinud ja saingi kokku pea 4000 sammu – seal saab igasuguseid treppe pidi üles-alla käia, nii et need sammud kogunevad päris-päris kiiresti,” ütles ta.

Tänavu üle 4 miljoni sammu

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart julgustas linlasi aktiivse ja tervisliku elustiiliga jätkama. “Üheskoos kogusime nädala jooksul üle nelja miljoni sammu, mida on kilomeetritesse ümber arvutades rohkem kui Tallinnast Londonisse,” ütles ta, et tänavuse Spordihommiku eesmärk oli teadvustada hommikuse kehalise aktiivsuse tervistavat mõju.

“Juba traditsiooniks saanud spordihommiku eesmärk on äratada linlastes kirge sportimise vastu ja kutsuda üles oma tervise eest rohkem hoolt kandma. Selleks ei pea tingimata sportlaseks hakkama, vaid piisab regulaarsest kehalisest aktiivsusest, mis on ühtaegu kasulik nii kehale kui ka vaimule,” sõnas ta, et pealinn pakub aasta ringi mitmekülgseid sportimisvõimalusi.

Sportliku hommiku raames märgiti online-liikumisregistrisse 1042 aktiivset tegevust ja kokku loendati enam kui 4,2 miljonit hommikust sammu. Osalejatest 66% olid naised ja 34% mehed. Sportlikust hommikust võttis osa õpilasi 30-st Tallinna koolist.

Nelja aktiivsemat kooli – Kadrioru Saksa Gümnaasium, Tallinna Kunstigümnaasium, Jakob Westholmi Gümnaasium ja Tallinn 53. Keskkool – said sportlikult vahva auhinna, milleks on aktiivne pärastlõuna koos tuntud sportlasega.

#SPORDIHOMMIK on kampaania, mis kutsub igal aastal novembrikuus Tallinna elanikke aktiivselt liikuma. Spordihommiku eesmärgiks on inimestele meelde tuletada, et mõõdukas liikumine on aastaringselt tähtis ning ka pimedal ja külmal ajal leiab selleks erinevaid võimalusi.

Vaata Spordihommiku statistikat SIIT.

 

 

 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

temaatik
16. dets. 2020 21:23
https://www.theguardian.com/observer/osm/story/0,,516244,00.html https://lenta.ru/articles/2020/12/16/onischenko/ Spordi teemal.