"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Tallinnas on 4300 noort, kes ei õpi ega tööta (0)
15. detsember 2020

"Me kasutame sotsiaaltoetuste andmeregistri noorte garantii liidest, mis tähendab, et see annab meile kaks korda aastas Tallinnas elavate ja mitteaktiivsete noorte kontaktandmed," sõnas Tallinna Spordi- ja Noorsooameti projektijuht Kristjan Kruus.

“Noorteprogramm “Hoog sisse!” on mõeldud noortele, kes antud momendil tunnevad, et sooviks leida uut tööd või tööd ja kui neil antud momendil koolis väga hästi ei lähe ja nad sooviksid kellegagi koos mõelda, mida võiks edasi õppida, kus võiks õppida, ja kuidas võiks õppida,” selgitas Kruus.

Tallinnas on oktoobri lõpu andmeil 4300 noort, kes ei õpi ega tööta. Igas Tallinna linnajaos on oma projektijuht, kes sealsete noortega tegeleb, nõustab ja abistab. 

“Noorte leidmiseks on meil erinevad võimalused. Me kasutame sotsiaaltoetuste andmeregistri noorte garantii liidest, mis tähendab, et see annab meile kaks korda aastas Tallinnas elavate ja mitteaktiivsete noorte kontaktandmed. Siis me kirjutame neile, ja kes on valmis abi saama, nendega me ka kontakteerume, ja keda me kätte ei saa, neile püüame helistada ja abi pakkuda,” lausus Kristjan Kruus.

Ka lähedased pöörduvad abi saamiseks

Lisaks leitakse noori koostööpartnerite abil, kelleks on noortekeskused, mobiilsed noorsootöötajad, linnaosad ja läbi mitmesuguste programmide. “Hoog sisse!” ootab ka lähedaste pöördumisi, kes näevad, et noor võib valikute tegemiseks abi vajada. Sageli endaga ummikusse jõudnud noor vanemate või lähedaste poole ei pöördu, kardetakse kriitikat, kuid on ka neid noori, kel suhted näiteks vanema alkoholiprobleemi tõttu täiesti sassis.

“See spekter on tõesti väga lai. Meil on olnud kliente, kes on piltlikult öeldes 4 -5 aastat olnud “kapi taga” ehk siis mitte aktiivsed ja neil on väga suured probleemid ja samas on ka noori, kes peavad valima Tartu ja Tallinna Ülikooli vahel ja vajavad inimest, kellega koos veidikene mõelda, et mida valida. On noori, kes vajavad väga pikaajalist abi ja on ka neid, kellele piisab ühest-kahest kohtumisest või telefonikõnest,” ütles Kruus.

Jana Ehasoo, Pirita linnaosa ja Keskklinna projektijuht, kinnitas, et sisuliselt ongi see töö selline, et  noor ise võtab ühendust, vahel on selleks ema, kuid enamasti kirjutame või helistame ikka meie. Esimese asjana saadakse tuttavaks ja siis küsime, millist abi noor ise arvab end vajavat, et milline plaan tal peas on,” lausus taVastavalt sellele lähemegi edasi, kas aitame tal leida infot, julgustame teda või viime kokku mõne spetsialistiga. Vahel on vaja psühholoogi, mõnda terapeuti. Aga suuname ka Töötukassasse.”

Jana Ehasoo sõnul noori avanema saada ei ole raske, sest kimpus ollakse sageli info paljususega, kust on raske õiget niidiotsa üles leida.

Kui tunnete, et pole oma valikutes kindel, või kui olete lapsevanem, kelle võsuke on kindla pinna jalge alt kaotanud, pöörduge Haridus- ja Noorteameti kodulehele, kus on kõik kontaktid olemas, ühendust saab spetsialistidega ka aadressil hoogsisse@tallinnlv.ee

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.