"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti alustab Euroopa ühtse mehitamata maismaasüsteemi arendust (0)
16. detsember 2020
Ilja Matusihis/ Foto on illustreeriv

"Eesti jaoks on seda projekti juhtida suur au, ent samas lasub riigil ka suur vastutus, kuna tegemist on erakordse ja enneolematult suuremahulise projektiga," ütles Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse iMUGS-i projektijuht Martin Jõesaar. 

Eesti ettevõte Milrem Robotics ja Euroopa Komisjon allkirjastasid lepingu, mille alusel asub Eesti riik juhtima seitsme Euroopa Liidu liikmesriigiga 32,6 miljoni euro suurust iMUGS-i projekti, mille eesmärk on arendada välja Euroopa mehitamata maismaasüsteemi standardlahendus, vahendas BNS. 

“Eesti jaoks on seda projekti juhtida suur au, ent samas lasub riigil ka suur vastutus, kuna tegemist on erakordse ja enneolematult suuremahulise projektiga. Meie eesmärk on lisaks antud projekti edukale elluviimisele tuleviku kasvulava loomine edasistele arendusprojektidele,” ütles Jõesaar. 

“iMUGS on väga hea näide Euroopa riikidevahelisest koostööst: seitse riiki on kokku leppinud ühised nõuded tulevikutehnoloogiale ning omavad ühist plaani, kuidas seda tehnoloogiat rakendama peab. iMUGS-i raames loodav süsteem suurendab kindlasti Euroopa riikide kaitsevõimet ning saab olema rakendatav ka mujal maailmas,” sõnas Milrem Roboticsi juhatuse esimees Kuldar Väärsi.

Projekti aluseks on Milrem Roboticsi loodud mehitamata maismaasõiduk THeMIS. Euroopa ühtse standardiseeritud mehitamata maismaasüsteemi arendamise eesmärgid ja tehnilise lahenduse nõuded on lepitud kokku seitsme Euroopa Liidu riigi poolt, milleks on Eesti, Belgia, Hispaania, Läti, Prantsusmaa, Saksamaa ja Soome. Mainitud riigid rahastavad projekti kahe miljoni euro ulatuses ning kogu ülejäänud rahastus tuleb Euroopa kaitsetööstuse arendamise programmist.

Mehitamata maismaasüsteemide Euroopa turumaht kasvab järgneva 10-15 aasta jooksul rohkem kui miljardi euroni, kuna Euroopa riigid vajavad selle aja jooksul tuhandeid uusi sõjalisi süsteeme. iMUGS-i projekti raames loodav mehitamata maismaasõidukisüsteem lähtub Euroopa vajadustest ja nõuetest, mis tagab Euroopa sõjatööstuse turul märkimisväärse konkurentsieelise. 

iMUGS-i konsortsiumi liikmed on lisaks Milrem Roboticsile samuti Eesti ettevõte GT Cyber Technologies, Safran Electronics & Defense, NEXTER Systems, Krauss-Maffei Wegmann, Diehl Defence, Bittium Wireless, Insta DefSec, (Un)Manned, dotOcean, Latvijas Mobilais Telefons, GMV Aerospace & Defence ja Belgia Kuninglik Sõjaväeakadeemia.

Eesti ettevõtetest osalevad antud projektis veel ka DefSecIntel Solutions OÜ, Threod Systems OÜ , Rantelon OÜ ning teadus- ja arendusasutustest kaitseväe akadeemia. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.