"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Andres Merits: meetmeid järgivad inimesed kannatavad hoolimatute tõttu (0)
18. detsember 2020
Scanpix

"Absoluutselt selge, et ka meetmeid hoolsalt jälgivad inimesed kannatavad tagajärgede all, mida põhjustavad meetmetest mitte kinni pidajad. Pole tähtis, kas meetmeid ei täideta teadmatusest, hoolimatusest, pahatahtlikkusest või arusaadavatel põhjustel, viirus siin vahet ei tee," ütles viroloogiaprofessor Andres Merits.

Viroloogi sõnul oli ta arvamusel, et piirangud on vaja kehtestada juba enne kui need reaalselt kehtestati. “Haigestumise numbrid näitavad, et enne viimaste piirangute kehtestamist oli viiruse leviku kordaja umbes 1,1, Harjumaal üle selle. Seega viiruse levik oli eksponentsiaalne ja see tuleb peatada,” lisas Merits.

Meetmete vältimiseks viroloogi sõnul võimalust pole, kuna levik on tasemel, mis piirab tõsiselt meditsiiniteenuste osutamist. “Ida-Virus on haiglas või haiglaravi vajanud rohkem kui 1 inimene 500-st. Kui sama oleks Eestis tervikuna, teeks see ligi 3000 inimest ja sellega ei tulnuks meie haiglasüsteem toime,” lausus ta.

Ka Lääne-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimees dr Arkadi Popov peab piiranguid oluliseks. “Piirangud aitavad vähendada haiglaravi vajavate inimeste arvu. Sellest, mis toimub väljaspool haiglat, sõltub see, kuidas tuleb toime tervishoid. Patsientide elulemus on otseselt korrelatsioonis sellega, kuivõrd hästi kontrollime epideemiat Harjumaal, Tallinnas, Ida-Virumaal ja laiemalt kogu Eestis,” ütles Popov.

Piirangute kehtestamisest tähtsam on Meritsa sõnul aga juba kehtivatest meetmetest kinni pidamine. “Võib olla kindel, et kui oleks rangelt kinni peetud novembris kehtinud meetmetest ja tungivatest soovitustest poleks uusi piiranguid praegusel kujul vaja olnud,” ütles ta.

Merits tõdes, et kui ka praeguseid meetmeid ei jälgita, siis paremal juhul pikeneb nende kestvus ja halvemal juhul tuleb piiranguid juurde kuni uue eriolukorra kehtestamine. “Meetmete järgimine on aga iga inimese enda teha. Keegi ei saa seda teha kellegi teise eest – mina ei saa olla kellegi teise eest eneseisolatsioonis ja vastupidi. Küll on aga absoluutselt selge, et ka meetmeid hoolsalt jälgivad inimesed kannatavad tagajärgede all, mida põhjustavad meetmetest mitte kinni pidajad,” sõnas Merits.

“Seega on ainus võimalus meetmetest kinni pidada ja anda endast parim, et seda teeksid ka teised,” lisas ta.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.