"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
JÄTA PAUGUTAMATA: Ilutulestik viib laskjad haiglasse ja ajab lemmikloomad paanikasse (4)
19. detsember 2020
Ilja Matusihis

Kiirabi saab igal aastavahetusel mitu väljakutset, sest purjus pidulised on ilutulestikuga näiteks oma käed ja näo puruks lasknud. Lemmikloomad aga põgenevad ilutulestiku tõttu kodust või hakkavad paaniliselt värisema. Seetõttu soovitavad linn ja loomakaitsjad nautida ametlikku tulevärki ja jätta ise paugutamata.

Eelmise aasta lõpus said Pärnumaal käes plahvatanud vana ilutulestikuraketi tõttu tugevaid käe- ja näotraumasid kaks poissi. Samal aastavahetusel sai Narvas ilutulestiku raketiga näovigastusi 12-aastane poiss.

Inimesed oskavad pürotehnikaga küll varasemast tunduvalt paremini ümber käia, kuid Tallinna kiirabi peaarst Raul Adlas (pildil) nentis, et igal aastavahetusel saab kiirabi vähemalt 2-3 tulevärgiga seotud väljakutset. “Kõige sagedasemad on näo ja käte vigastused, vastavalt kas seadme käivitamisel käest või nt seadme maha kukkumisel,” selgitas ta. Juhtub sedagi, et juhuslikult käest lahti läinud rakett tabab lähedalolijaid. “Seetõttu soovitan ma vana-aasta õhtu ilutulestiku laskmiseks vaid tööstuslikult toodetud seadmeid või tellida tulevärk vastavast ettevõttest,” lisas Adlas.

Statistikale tuginedes juhtub enamik pürotehnikaga seotud õnnetusi täiskasvanud vägijooki tarbinud meestega, kuid viimastel aastatel on sagenenud pürotehnikast põhjustatud vigastused ka laste seas.

Paljud inimesed on aga kogu detsembri jooksul ja ka veel jaanuaris tänavalt kostva paugutamisega lihtsalt hädas.

See läheb lahti niipea, kui aastavahetuseks mõeldud pürotehnika müüki jõuab. Inimesed ei saa magada ja paljud lemmikloomad lähevad paugutamist kuuldes vaata et hulluks. Linn ja Eesti loomakaitse selts kutsuvad elanikke üles rakettide laskmisest loobuma, lemmikutele ja ohutusele mõeldes ka aastavahetuse ajal.

“Kutsume koos Eesti loomakaitse seltsiga kõiki linlasi mitte paugutama ja loobuma ilutulestike korraldamisest omal käel koduhoovis,” lausus linnapea Mihhail Kõlvart. “Nii saab vältida oma lähedaste vigastamist ja lemmikloomade häirimist. Paraku tekitavad ilutulestikud ja paugutamine hoovides muret igal aastal  kogu detsembri vältel. Seda tehakse eelneva hoiatuseta ja linna eri  kohtades, kus see võib kujutada ohtu nii inimestele kui ka loomadele.”

Purjus tülinorijad

“Loomulikult on kõige ohutum ilutulestikku üldse mitte teha. Nii käitudes säästame loomi ja inimesi mürasaastusest ning hoiame ära ilutulestiku tõttu tekkida võivaid õnnetusi,” lisas Põhja päästekeskuse kommunikatsioonijuht Liina Valner. “Kui aga siiski ilma ei saa, tuleb ilutulestikku teha kõiki ohutusnõudeid ja kasutusjuhendit järgides.”

AS Ruf Eesti juhatuse esimehe Ivo Melderi sõnul on kolm viga,  mida inimesed ilutulestikku lastes teevad: nad ei tutvu kasutusjuhendiga, jätavad rakettide ümber liiga väikese turvaala ning on purjus. “Kui suurtest ilutulestiku patareidest ja rakettidest rääkida, peaks nendega põmmutaja olema vähemalt 18-aastane, suuremate patareide puhul koguni 21-aastane,” rõhutas Melder. OÜ Hansa Ilutulestikud juhataja Kalle Tüür täiendas, et suuremad ja tõsisemad õnnetused võivad juhtuda, kui kummarduda  ilutulestikku süüdates toote kohale. “Seda kindlasti teha ei tohi – aga kahjuks on pürotehnika vale kasutamine üsna levinud. Väiksema põhjaga ilutulestikutooted tuleb kindlasti toestada, pulgarakette aga peab laskma peenest torust või pudelist.”

Hoidkem neljajalgsete meelerahu

Koerad ja kassid kannatavad kõige rohkem aastavahetuse eel ja ajal toimuva paugutamise pärast. See tekitab loomades stressi, mistõttu võivad nad tunda end ohustatuna. Seda veel eriti pererahva äraolekul. Õues on suur oht ka lendlevad pürotehnikatükid, mis võivad lemmikloomi ehmatada või neid vigastada. “Loomadele on ilutulestik arusaamatu ja hirmu tekitav nähtus ning nende reaktsioon hirmu tekitajale võib olla erinev,” nentis Eesti loomakaitse seltsi juhatuse liige Geit Karurahu. “Mõni loom reageerib sellele põgenemisega omaniku juurest, teine jälle tardub või hakkab paaniliselt värisema. Lemmikloomad võivad paanikahoos ennast vigastada või sattuda ohtlikku olukorda. Muuhulgas varitseb oht, et linnud ja ka lemmikloomad söövad sisse prügi, mis ilutulestikust maha jääb.”

Linnas elavad linnud võivad samuti paanikasse sattuda ning lennata elektriliinidesse või nii kiiresti ja kaugele, et kulutavad oma energiavarud ja hukkuvad.

Eriti suur probleem või Karurahu sõnul tekkida abikoerte tuge vajavatel vaegnägijatel, kellele paanikasse sattunud juhtkoer tähendab orienteerumise ja abi kaotust. “Lemmikloomade omanikud võiksid vana-aasta õhtul varakult aknad sulgeda, oma neljajalgsetele sõpradele toeks olla ja vajadusel neid rahustada,” lausus Karurahu.

Salakaubandus õitseb

Melder ütles, et kui 2008. aastal paugutite kasutamine Eestis ära keelati, suurenes koduste õnnetuste arv. “Kes pauku teha tahtis, asus aineid köögilaua peal kokku segama, mille tulemusena põles maha paar kööki ja korterit,” nentis ta. “Teiseks tekkisid mitteametlikud, eraisikutest maaletoojad ning sealtmaalt on põrandaalune tegevus sellise hoo sisse saanud, et salakaubandus moodustab Eestis müüdavast pürotehnikast arvatavalt koguni 40%.”

Kui paugud käivad, kuid ükski maaletooja vastavaid tooteid ei müü, tekib küsimus, et kust need paugutid siis tulevad. “Ikka siitsamast Euroopa Liidust, mille enamikus riikides on paugutajad lubatud. Neid võib tellida netist,” ütles Melder. “Ühe kurioossema näitena aga müüdi Läti numbrimärgiga auto pagasnikust Kuressaares ilutulestlikku.”

Melder rõhutas ka signaalrakettide ohtlikkust. “Raskete tagajärgedega vana-aasta tuleõnnetus Nurmiko aiandis sai alguse just signaalraketist, mis ei ole laiatarbekaubana müüdav ja mida ei tohiks lõbu pärast üldse lasta,” lausus ta. “Need on lubatud vaid siis, kui keegi on merel hädas. Signaalrakette võib kasutada kolm aastat, misjärel peaks need utiliseerima. Kui päästeamet korraldas kampaania, et nad võtavad aegunud signaalrakette, säratulesid ja suitsusignaale rakette tasuta vastu, palusin statistikat, kui palju rakette ära toodi. Selgus, et kokku koguti 15-17 000 raketti. Pürotehnika maaletoojate andmetel aga müüakse neid aastas umbes 40-60 000, järelikult ülejäänud on alles ja oht ei ole kuhugi kadunud.”

Hoia ka küünaldel silm peal

Koduse ilutulestiku asemel soovitavad linn ja ka Melder nautida kõikjal näha saavaid ametlikke tulevärke. Kõlvart tõdes, et tänavu toimub linnaosades mitmeid väiksemaid ilutulestikke, mida linlased saavad minna nautima jalgsi või mida näeb suisa koduaknast. “Tänavu traditsioonilist Vabaduse väljaku aastavahetuse kontserti ega ilutulestikku Harju mäel ei toimu, küll aga korraldatakse ilutulestik Reidi teel,” märkis linnapea. “Usaldame tulevärgi korraldamise spetsialistidele. Reidi teel on piisavalt ruumi, et järgida 2+2 reeglit ja hoida distantsi.” 

Melder lisas, et korraldatud saluuti jälgides saab valida enda jaoks ohutu vahemaa, nii et ükski rakett vaatajaid ei tabaks. “Ühtlasi kasutavad ametlikud ilutulestike korraldajad ainult keskkonnanõuetele vastavat pürotehnikat,” selgitas ta. “Ametlikud ilutulestikud on olulised ka suurte kogunemiste vältimiseks – nii ei pea linlased traditsioonilise aastavahetuse tunde järele sõitma rahvast tulvil ühistranspordiga. Õigesti ülesehitatud ilutulestik, mille korraldaja on täpselt läbi mõeldud, tekitab rõõmu- ja õnnetunde, soovi oma lähedasi kallistada, ütelda midagi ilusat, lihtsalt naeratada – need on imelised emotsioonid. Seda kõike ei tasu mõne õnnetusega ära rikkuda.”
Lisaks rakettidele ja pürotehnikale tuleb pühade ajal ettevaatlikult ringi käia ka lahtise tulega. Küünlad, kaminatuli jt lahtise tule allikad tuleks kodunt lahkudes või magama minnes kustutada ning kontrollida, et pühade ajal täistuuridel töötavad elektriseadmed ei tekitaks vooluvõrgus ülekoormust. Kui pühade ajal vanavanemaid külastatakse, võiks üle kontrollida nende suitsuandurid ning viia ahiküttega majadesse kingituseks vinguanduri

Ilutulestiku tegemisel pane tähele:

 • Osta pürotehnilisi tooteid ainult vastavat õigust omavast müügikohast.
 • Hoia pürotehnilist toodet kuivas kohas ja väldi selle niiskeks või märjaks saamist.
 • Loe läbi kaasas olev kasutusjuhend ja käitu vastavalt sellele.
 • Vali pürotehnilise toote kasutamiseks õige aeg ja koht selliselt, et sa oma tegevusega ei häiriks teisi.
 • Ära tegele ilutulestikuga alkoholijoobes või psühhotroopse aine mõju all.
 • Ilutulestikurakett tuleb asetada lagedale väljale ning  toestada  kindalt näiteks liiva või lumega. Rakette ei tohi mingil juhul paigutada otsapidi pudelisse – see võib ümber kukkuda ning suuna hoopis inimeste poole võtta. Läheduses ei tohi olla inimesi, autosid ega hooneid. Rakette ei tohi lasta rõdult, aknast ega käest. Ohutu kaugus on märgitud kasutusjuhendis või tootel.
 • Kui ostetaval pürotehnikal on väliseid nähtavaid vigastusi, siis seda kindlasti kasutada ei tohi, vaid tuleb viia tagasi müügipunkti.
 • Kindlasti ei tohi pürotehnilist toodet visata teiste isikute ega loomade suunas.
 • Pärast süütenööri süütamist mine kiiresti ohutusse kaugusesse.
 • Korraga tohib süüdata ainult ühte pürotehnilist toodet. Mitut toodet ei tohi omavahel süütamiseks ühendada.
 • Kui ilutulestik pärast süütamist ei tööta, võib sellele läheneda 10-15 minuti möödudes. Võimalusel tuleks see asetada veeanumasse. Kui pürotehniline toode ei andnud efekti, tagasta see müüjale.
 • Pärast kasutamist korja tekkinud prügi kokku.

 Linnaosade ilutulestikud 31. detsembril 

 • Kesklinn

Pealinna suurimat ilutulestikku saab näha Reidi teel Russalka kandis Inglirannas, aga saluut paistab ära ka Toompealt ja Lasnamäe nõlvalt vaadates. See tulevärk maksab 15 000 eurot.

 • Mustamäe

Männi pargis (maksumus 3000 eurot).

 • Põhja-Tallinnas

Stroomi rannas (maksumus 5000 eurot).

 • Lasnamäel

Lindakivi ja Tondiloo pargis (maksumus 8000 eurot)

 • Pirital

Teletorni juures (maksumus 6000 eurot).

 • Haaberstis

Väike-Õismäe tiigi juures (maksumus 3000 eurot)

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Astrid
25. dets. 2020 19:02
Lõpetage ometi ära see kaubanduskeskustes enne jõule rakettide müük.
Koidula
23. dets. 2020 15:31
Me hoolime koertest ja kassidest aga kas mõeldi ka lindudele ja oravatele kes elavad Mustamäel Männi pargis. See ilutulestik tuleks seal keelata. Pargis on linnu- ja oravate pesad. Mida nad peavad tundma kui nad kell 24 :00 magavad ja järsku hakkavad seal raketid lendama?
mõistagi
25. dets. 2020 16:58
Väljaarvatud reformioravad!
Mustamäelane
25. dets. 2020 18:43
Ei saada meil korda majja selle eraviisilise raketilaskmisega. Mustamäel alustati juba jõululaupäeval, isegi kella 3 aeg öösel leidis keegi aja kõmmutamiseks. Tõesti, ametlikke ilutulestikke ei tohi korraldada parkides. Imestama paneb, et linnaosa ametnikud ei tule selle peale, et pargis elavad ka linnud ja oravad. Pool üleslastud rakettidest langeb maale tagasi mürgiste põlemisproduktidena, mis kõik saastab keskkonda. On tehtud petitsioone ja muid kirju elanike poolt aga ei suudeta kuidagi seda äri piirata.