“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
Mupo käis Nõmme turul maskikandmist kontrollimas (0)
20. detsember 2020
Mupo

Nädalavahetusel laekus mupo korrapidajale ridamisi kaebusi, et Nõmme  turul kauplevad müüjad ei kanna kaitsemaske. Eelkõige tunti muret müügikioskites toimuva pärast, kus kitsukeses kinnises ruumis viibib korraga liiga palju ostjaid ega järgita 2+2 nõuet. 

Kontrollimisel selgus, et ruumid olid puupüsti rahvast täis, enamikel müüjatest puudusid kaitsemaskid ning ka 2+2 distantsi hoidmisest oli asi kaugel. “Olukord oli ausalt öeldes ehmatav – müüjatel maske ees ei olnud, heal juhul rippus see kõrva taga või oli lõua alla lükatud,” ütles kontrollkäigul osalenud inspektor Lembi Jüris. Eriti murettekitav oli olukord rahvast tulvil täis kioskites müüdava letikauba – nagu tünnis olev hapukapsas, värske liha, saiakesed, kondiitritooted – puhul. “Meie märkuse peale oli müüjate reaktsioon päris agressiivne ja nõuti Vabariigi valitsuse sellekohase otsuse paberil ette näitamist, vaba ettevõtluse ja kauplemise mitte takistamist”. Inspektorite sõnul oli 20st müüjast vaid kolmel ees mask.

Öpik: olukord ei ole kiita

Tallinna linnavalitsuse juures koroonaviiruse epidemioloogiliste ennetusmeetmete väljatöötamise ja nende rakendamise koordinaator Ester Öpiku sõnul on tegemist äärmiselt tõsise olukorraga: “Käisin ka ise Nõmme turul ja tõesti, olukord ei olnud kiita. Siinkohal tänan neid kauplejaid, kes on teinud endast kõik oleneva, et viirus ei leviks. Eeskujulikult müüsid oma kaupa Juustumeistrid, Reval kohvik, Haldjaleib ja Peetri Lõhe – neid tuleb tunnustada. Me kõik soovime, et puhas, maalt pärit talukaup oleks linnainimesele kättesaadav ja et pühade eel ei peaks hakkama turgusid sulgema. Aga selleks peame me kõik pingutama, nii kauplejad kui ka ostjad – kandkem maske ja järgigem hügieenireegleid, hoidkem turvalist distantsi.”

Õpiku sõnul peab praegu kehtivate reeglite järgi kaupluse müügisaali, teenuse osutaja teenindussaali või kaubandusettevõtte üldkasutatava ruumi täituvus olema tagatud kuni 50% ulatuses ning selle 50% täituvuse raames ka nn 2+2 reegli järgimine. Seega tuleb kõigepealt välja arvutada ruumi avalikuks kasutuseks olevast põrandapinnast 50%, ja kuna kliendid peavad järgima ka 2+ 2 reeglit, siis tuleb see 50% jagada 4-ga, et igale kliendile jaguks 4m2. Näiteks 100 m2 poe korral on maksimaalne poe külastajate arv 100/2/4=12,5 inimest.

Kioskis korraga vaid üks klient

“Mõeldes Nõmme turu müügikioskitele, siis paljudel neist on ca 8 m2 kliendipinda. Ülaltoodut arvestades saaks sel juhul korraga kioskis olla 1 klient (laupäeval oli rikkujate puhul tavapärane 3-4 klienti, kohati ka rohkem). Külastajate maksimaalsest lubatavast arvust tuleks võimaluse korral teavitada külastajaid kaupluse uksel kirjalikult,” lisas Öpik.

Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti juhataja Aivar Toompere sõnul ollakse pühade ajal väljas tavapärasest suuremate jõududega. “Nõmme turult tulnud signaal on tõesti alarmeeriv. Kuigi maskikandmise kohustuse ja 2+2 reeglite täitmise kohustus on pandud Terviseametile, siis püüame anda omapoolse panuse. Täna ja ka eeloleval pühade-eelsel ajal teevad meie patrullid pistelist kontrolli kõikidel turgudel ja vajadusel tuletavad siseruumis tegutsevatele kauplejatele maskikandmise kohustust meelde. Pühade ajal aga oleme linnas väljas senisest suurema arvu patrullidega. Soovin kõigile rahulikke pühi oma pere ringis. Täidame kõiki ettevaatusabinõusid ja püsime terved”.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.