"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Uued valgustid lubavad lasteaialastel ka õhtuhämaras õues mängida (0)
20. detsember 2020
Ilja Matusihis

"Uus valgustus meie õues on väga vajalik, sest nüüd läheb juba enne kella nelja pimedaks ja siis otsi lapsi pimedas õues taga," ütles Mudila lasteaia direktor Inga Kolk. "Nüüd leiame kõik oma lapsed alati üles ja näeme, mida nad teevad."

Murelik lapsevanem Mart kurtis, et nüüd, mil nakkushaiguste levimise ajal peaksid lapsed saama rohkem värskes õhus viibida, on tema tütrega lugu risti vastupidine. Lasteaia lapsed käivad kevadel õues mängimas kaks korda päevas, talvel aga ainult üks kord. Põhjus peitub pimeduses, mis lasteaia ümber valitseb. Kui lastel ei saa silma peal hoida, pole võimalik neid ka õue lasta. “Kuna lasteaia õue valgustab ainult üks tänavalamp, ei ole õhtupoolikul võimalik välja minna,” selgitas Mart. “Ühes teises lähedal asuvas lasteaias käivad lapsed aga aasta ringi õues kaks korda päevas.”

Aasta pärast on pilt hoopis teine

Kahjuks on tõesti nii, et lapsi, kes on harjunud õues olema, jääb järjest vähemaks. Ja kui juba varakult pole harjumust õues viibida, siis ei teki seda ka hilisemas elus. Ühe uuringu järgi veedab ainult kümnendik kooliealistest lastest iga päev oma vaba aega aktiivselt õues. “Peame tegema kõik selleks, et Tallinna lasteaedades oleks lastel võimalik veeta suur osa ajast värske õhu käes,” ütles  abilinnapea Vadim Belobrovtsev (pildil). “Just sellest lähtudes ongi linn otsustanud kiirendada lasteaedade õuevalgustuse uuendamist ning eraldanud selleks esilagu kavandatust palju rohkem raha.”

Juba aasta pärast on paljude praegu veel pimeduses kössitavate lasteaedade ümbrus löönud särama, kinnitas linna kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg. Aasta jooksul süttivad tuled enamiku lasteaedade juures, kus praegu on veel liiga pime. “2021. aasta linnaeelarves on lasteaedade õuealade valgustuse parendamiseks täiendavalt ette nähtud 200 000 eurot,” ütles Sulg. See tähendab, et lisaks juba plaanis olnud töödele saab veel palju rohkem lasteaiahoove valgemaks ning põnnid võivad kaks korda päevas ka pimedal ajal väljas mängimas käia.

Praegu projekteeritakse koguni 16 lasteaia välisvalgustust. Kõigis nendes algab ehitus juba tuleval aastal. Lisaks projekteerimisel olevatele lasteaedadele on tänavu uuendatud seitsme lasteaia õuevalgustust. Järgmisel aastal algab veel tosinkonna lasteaia välisvalgustuse projekteerimine.

“Lasteaedade valgustuse korrastamisega on linn tegelenud üle 15 aasta,” selgitas Belobrovtsev. “Tööd jätkuvad ka järgnevatel aastatel, sealhulgas valgustite vahetus leedvalgustite vastu lasteaedades, kus on valgustus juba varasematel aastatel uuendatud.”

Lisapostidest palju kasu

Mudila lasteaed sai lisaks mitu valgustusposti koos valgustitega ja tänu sellele on hoovis askeldavad põnnid õpetajatele hästi näha. “Me ootasime seda lisavalgustust pikisilmi,” rääkis Kolk. “Nüüd on valgus olemas ja me oleme selle üle tõesti õnnelikud.”

Mudila lasteaia lapsed saavad nüüd rahulikult ka pärast lõunat õues käia. “See on väga vajalik, sest nüüd läheb juba enne kella nelja pimedaks ja otsi siis lapsi pimedas õues taga,” rääkis Kolk. “Nüüd leiame kõik oma lapsed alati üles ja näeme, mida nad teevad.”

Mõne lisavalgusposti ülespanek oli küll odavam variant võrreldes mingi kapitaalse uuendusega, aga siiski hädavajalik, leidis direktor.

Kuid paljud lasteaiad alles ootavad oma hoovi valgeks saamist. Nende hulka kuulub ka Mustamäel Tammsaare teel asuv lastead Sinilind. Tallinna plaanide kohaselt on seal järgmiseks sügiseks  tehtud juba põhjalikum valguse uuendus kui lihtsalt mõne valgusposti lisamine. Direktor Anu Sarapi sõnul aitavad valgustid laste tervise eest hoolitseda. “Seda valgustust oleks õues vaja just sellepärast, et lapsed saaksid ka õhtusel ajal rohkem õues käia,” lausus ta. “Kahjuks on meil Eestis talvel ikka päevavalgust vähe. Praegu on meil pimedavõitu, nii et lapsi õhtul hästi välja lasta ei julge. Nad ei saa seal turvaliselt olla, sest me ei näe, millega nad tegelevad. Õues oldud aeg on lastele ikka parim.”

Tuleval aastal läheb kindlalt vahetusse 332 valgustit 22 lasteaias

  • Uued leedvalgustid vahetavad algaval aastal välja senised laternad Kolde, Kadrioru, Poska, Kelmiküla, Kihnu, Kullatera, Kuristiku, Kasekese, Kraavikrõlli, Mooniõite, Sipsiku, Helliku, Lauliku, Lepatriinu, Läänemere, Mardi, Pae, Raku, Rännaku, Rõõmutarekese, Sõbrakese ja Kihnu lasteaias. Koos projekteerimisega läheb see maksma 298 400 eurot.
  • Lisaks eraldatud 200 000 euro eest saaksid uueks ka Priisle, Endla, Lehola ja Mahtra lasteaia valgustid.     
  • Tänavu said uue valgustuse Kikase, Kadaka, Mudila lasteaed, samuti Komeedi ja Mardi tänava lasteaed 13 830 euro eest.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.