“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
AASTA SAAVUTUSED: Arst tuleb lapse juurde koju, elanikud saavad otsustada linna raha üle ja õitsele lõid kogukonnaaiad (0)
21. detsember 2020
Scanpix

Raja tänava remont tõi päikesest elektrit tootvad paneelid sealsele rattateele, ülekäigukohale ja bussipeatusesse. Kriisi tõttu vabastas linn vanemad lasteaia söögitasust ja ettevõtjad rendist. Need on vaid mõned näited sammudest, mis lõppeval aastal Tallinnas astutud said, et linlaste elu oleks parem.

Sada puhast gaasibussi ning päitsed ohtlikule rattasõidule

SAASTEVABA TRANSPORT: Tallinna Linnatranspordi AS (TLT) on võtnud pealinnas kasutusele juba sada keskkonnasõbralikku biometaanil sõitvat uut linnaliinibussi. Lisaks kuulutas TLT juba välja uue riigihanke veel saja gaasibussi soetamiseks, ja lisanduda võib veel 50. Lisaks puhtamale õhule aitavad gaasibussid säästa ühissõidukite kütuse- ja ülalpidamise kuludelt ligi 1,5 miljonit eurot aastas. 

“Mööduv aasta paistis silma ettevalmistustega, et algava aasta lõpuks oleks 50% kogu Tallinna ühistranspordist CO2 vaba,” lausus abilinnapea Andrei Novikov. “Suhtlesime ka elektribussi tootajatega ja katsetasime elektribusse tänavatel. Nii Hiinas toodetud Yutongi kui ka hiljuti katsetatud MAN-i elektribuss said Tallinna oludes hästi hakkama. MAN-i elektribuss sõitis vaikselt ja sujuvalt ning suutis ühe laadimiskorraga läbida 278 km, kusjuures liinilt naastes oli aku varu veel 13%. Tänu sellele käivitub nüüd kaheaastane pilootprojekt, mille raames alustab liinidel opereerimist ligi kümme elektribussi.”

TULEB SADAMATRAMM: Lõppeval aastal sündis otsus, et sadamasse viiv trammitee tõepoolest tuleb. Linnatranspordi AS hangib kokku kaheksa trammi, mis jõuavad liinile eeldatavasti 2023. aastal, lisaks hõlmab riigihange optsiooni 15 täiendava trammi ostmiseks. Linn on sõlminud lepingud ka saja uue gaasibussi ning kolme uue koolibussi soetamiseks. Sündis ka otsus, et Rävala pst tõepoolest pikendatakse, ja selleks algab läbimurde ja pikenduse projekteerimine.

KARMIMAD REEGLID ELEKTRITÕUKSIDELE:
Tallinna eestvedamisel sai seadusse kirjutatud ka reeglid, kuidas elektritõukerattaga sõita tohib. Nt on suurim lubatud sõidukiirus kergliikuril 25 km/h, seda ei tohi suvaliselt vedelema jätta, vaid kõnniteel parkides peab jääma jalakäijale vähemalt 1,5 m laiune käiguriba ning jalakäijast tuleb mööduda teda ohustamata.

Kodus õppivatele lastele toidupakid

ARST LAPSELE KOJU: Novembrist käib reedest pühapäevani vajadusel arst kodus laste juures. “Mul on hea meel, et oleme saanud raskel ajal toetada eeskätt neid, kes seda kõige rohkem vajavad – eakaid ja erivajadustega inimesi ning lapsi,” ütles  abilinnapea Betina Beškina.  

LISARAHA HOOLDUSPERELE: Lapse hooldusperedele maksab linn nüüd lapse perre asumise esimese kolme kuu jooksul lisatoetust, samuti katab tekkivad lisakulud. Iseseisvasse ellu astuvatele noortele pakub linn ka järelhooldust, sealhulgas toetab neid rahaliselt.

TUGI TÖÖTUTELE: Kevadise eriolukorra ajal asus linn toetama koroonakriisi tõttu töötuks jäänud või majandusraskustesse sattunud linlasi ja nende peresid. Ühe meetmena jagati juulis ja augustis raskustesse sattunud peredele toidupakke, abi said paljulapselised pered, üksi lapsi kasvatavad vanemad või vanavanemad ning lastega pered, kus vanemad jäid hiljuti töötuks. Kui esimesel nädalal jagati 522 toidupakki 231  perele, siis kolmandal juba 1469 toidupakki 704 perele.

KAART ABIKS LIIKUMISEL: Augustis valmis eelkõige liikumis-, nägemis-, kuulmispuudega inimestele, aga ka lapsevankritega vanematele Tallinna ligipääsetavuse infosüsteem. See annab ülevaate, kui kergesti või raskesti ühte või teise kohta pääseb.  

VAIMSE TERVISE MAJA UUEKS: Septembris avas pärast põhjalikku remonti uksed vaimse tervise keskuse Stroomi maja. Uuenenud majas pakutakse toetatud elamise teenust kroonilise psüühikahäirega inimestele, kes vajavad haigusest taastumiseks ja igapäevaseks toimetulekuks professionaalset tuge. Algas Iru hooldekodu uue osa ehitamine, kuhu tuleb õendusabi ning kohad dementsetele inimestele. Abi saavad inimesed, kes vajavad ööpäevaringset jälgimist, kokku on uues osas sada voodikohta

Kogukonnaaiandus lõi õitsele ja uus bussirada aitab kiiremini Piritale jõuda

NÄPUD ROHELISEKS: Usinad linlased rajasid 37 õppe- ja 12 uut kogukonnaaeda. Abilinnapea Kalle Klandorfi sõnul muutub linnaaiandus elanike seas järjest popimaks. “Söögi- ja tarbetaimede kasvatamine linnas on üha kasvav trend nii maailma suurlinnades kui ka väiksemates keskustes. Erandiks pole ka Tallinn, kus linnaaiandus on elanike seas aina enam populaarsust kogumas,” lausus Klandorf. “Linnaosadesse on rajatud juba üle kümne kogukonnaaia, kus tegutseb rohkem kui 500 rohenäppu. See on arvestatav hulk aiandushuvilisi, keda ühendab soov tunda rõõmu aiatöö protsessist ning oma kätega kasvatatud saagist.”

PÄIKESEPANEELID TEEDELE: Raja tänava remont tõi päikesest elektrit tootvad paneelid sealsetele rattateele, ülekäigukohale ja bussipeatusesse. Pirita tee sai uue bussiraja. Remonditud said nt Tähetorni t, Viljandi mnt, Koidu ja Tedre t. Algas Peterburi tee remondi ettevalmistus.

VALGEMAD TÄNAVAD: Uue valgustuse said Kadaka tee, Kadaka pst, Narva mnt, Pirita tee, Ehitajate tee, Tammsaare tee, Paldiski mnt ja Sõle t.

ROHKEM VEEMÄNGU: Reidi tee sai endale udupurskkaevud ning Kanuti aia park heade soovide purskkaevu. Tammsaare pargis vahetas linn pingid uute vastu.

LOOMADEL PAREM ELU: Loomaaias jätkus pilvemetsa ja tiigrioru rajamine, lisaks sai loomaaed nt uue jääkaru Rasputini. Linn toetas 15 000 euroga Austraalia maastikupõlengutes kannatada saanud  loomi. Algas botaanikaaia palmimaja remont ja majandushoone ehitus.

ROMUD MINEMA: Mupo tegi ära tohutu töö, et saada tänavatelt vähemaks parkimiskohti hõivavaid autoromusid. Oktoobri alguseks oli mupo lasknud minema viia 576 autoromu.

INFOTELEFON AITAB: Mupo sai linna infotelefoni enda hallata ning koroonakriisi ajal kasvasid elanike murekõned numbrile 14410 hüppeliselt.

Valmis seenioride maja ja algas uue kogukonnahoone ehitus

EAKATELE OMA KODU: Valmisid Lõime 29a vaimse tervise keskuse hoone, Sõpruse pst 5 sotsiaalmaja, Käo tugikeskuse Maleva keskus (Maleva 16) ja Maleva 18 seenioride maja. Kõikides seenioride maja korterites on WC, vannituba ja köögitehnika, ka abivalmis personal on alati käepärast võtta. “Seenioride maja on Eestis ainus omataoline, seal on kõik kohandatud just eakate vajadusi arvestades,” lausus abilinnapea Eha Võrk.  Veel on majas ruumid vaba aja veetmiseks, näiteks huviringide tööks ja sportimiseks.

Algas Kari 13 kogukonnahoone rajamine: Seal on koos linnaosavalitsus, Kopli huvikool ning ruumid MTÜ-dele.
Lisaks algas Siselinna kalmistu tavandihoone ehitus ning Mustamäe laste loomingu maja uue hoone projekteerimine.

ÜÜRIKORTERID REMONTI: Riik andis linnale lisaraha, et olulised investeeringud ei jääks koroona ajal tegemata. 9,14 miljoni euro eest läheb remonti kuus munitsipaal- ja sotsiaalmaja, muusikakool ja Nõmme kultuurimaja ning Rabarübliku ja Liivamäe lasteaed.

TÜLIDELE  LEPITAJA: Aprillis asutas linn korteriühistukomisjoni, mis lahendab ühistuliikmete vaidlusi nii, et need ei pea kohtusse minema. 30. novembri seisuga esitati komisjonile 34 avaldust. Lisaks annab komisjon ühistute liikmetele nõu.  Väga populaarseks on osutunud korteriühistu juhtidele ja korteriomanikele 20 korral toimunud arenguseminarid, millel sai osaleda nii veebis kui kohapeal olles.

Lapsed nutitelefonist eemale ja tasuta toit kõigile

LASTEAIAD JA KOOLID REMONTI: Jaanuaris avati kõige nüüdisaegsema keskkonnaga Tallinna saksa gümnaasium, juulis sai valmis Mustamäe reaalgümnaasiumi staadion. Hariduslike erivajadustega lastele sai ehitatud täiesti uus Tondi kooli hoone. Algas Arte gümnaasiumi, Lasnamäe põhikooli, Mustjõe gümnaasiumi, Tallinna muusikakooli, Liivamäe,  Rabarübliku, Laagna Rukkilille ja Järveotsa lasteaia uuendamine. Õismäel algas täiesti uue Naksitrallide lasteaia ehitus.

TASUTA LASTEAIATOIT: Kriisi tõttu vabastas linn ka eralasteaias käivate laste vanemad söögiraha maksmisest. Mitmelapselised ja vaesemad pered ning hariduslike erivajadustega laste vanemad aga pääsesid lasteaiatasust täiesti. Kevadel olid koroona tõttu vabastatud lasteaiatasust kõik lasteaias käivate laste vanemad. Ka kodusel õppel olevad lapsed said linnalt soovi korral toidupakke.

HUVIKOOLIDELE LISARAHA: Linn asus toetama ka erahuvikoole. Jagatud 200 000 eurot kulus nt õpetajate palkade maksmiseks ja õppematerjalide soetamiseks.

NOORED LIIKUMA: Kuna 15 Tallinna kooli, sh Südalinna kool, Kuristiku gümnaasium, Merivälja kool ja Laagna gümnaasium panid lapsed vahetundide ajal algatuse “Liikuma kutsuv kool” käigus liikuma, tunnustas Tartu Ülikooli liikumislabor Tallinnat aasta tegija tiitliga. 

Kaasav eelarve aitab elanikel ise oma kodupaika paremaks muuta

ETTEVÕTJALE 5 MILJONI EEST TOETUSI: Koroonakriisi tõttu lõi linn ettevõtjale abipaketi, millelle väärtus on 5 miljonit eurot. Linna ruumides tegutsevad firmad said üürisoodustust, pealinn tasus ettevõtetele arveid kiiremini ja loobus sanktsioonidest, kui firmadel oli kaupade kohaletoimetamisega raskusi. Linn vähendas reklaamimaksu poole võrra, maksis osaliselt kinni toimumata jäänud konverentside, kultuuri- ja spordiürituste kulud ning ei nõudnud söögikohtadelt väliterrasside eest tasu. Käivitus väikeettevõtjate digitoetus, mille abil saavad pisemadfirmad luua või hankida tarkvara, mis nende tööd kergemaks muudab.

TÖÖTUTELE APPI: Kriisi tõttu korraldas ettevõtlusamet koos töötukassa ja tööinspektsiooniga tööotsijatele linnaosades infotunde, koostas neile infovoldik ja käivitas linna tööportaali https://www.tallinn.ee/tooportaal/)  

ODAVAM PRÜGIVEDU: Korraldatud jäätmevedu laienes nüüd vanalinna, Põhja-Tallinna ja Nõmmele. Lasnamäel liitusid  korraldatud jäätmeveoga veel viimased piirkonnad. “Lõppevast aastast on kogu Tallinnas korraldatud prügivedu,” lausus abilinnapea Aivar Riisalu. “See muudab prügiveo odavamaks ning tekitab kindlust, et jäätmed viiakse õigesse kohta, mitte ei poetata neid metsa alla. Keskkonnaministeeriumgi tõstis esile, et me oleme nüüd 27 omavalitsuse seas, kus korraldatud prügivedu kehtib kõikides piirkondades.”

SINA OTSUSTAD RAHA ÜLE: Käivitus kaasav eelarve, kus elanikud said ise ettepanekuid teha, kuhu kulutada tuleval aastal 800 000 eurot. Kokku laekus elanikelt 420 ettepanekut, mille üle saab hääletada 18.-31. jaanuarini. Info  www.tallinn.ee/est/kaasaveelarve/Kaasava-eelarve-tutvustus

Uued staadionid, lastele õpiabi ning linnateatri ümbersünd

PALJU UUSI SPORTIMISPAIKU: Avati Eesti suurim, seitsme väljakuga 3×3 Siili korvpalliareen ja Snelli staadionil Toompea nõlval 3×3 Alexela Arena. Pirita spordikeskus sai Tallinna esimese kunstkülmutusega välihokiväljaku ja Võidujooksu jalgpalliväljak  uue kunstmurukatte ja piirdeaia. Algas Kadrioru staadioni uuendamine ning Punane 69 jalgpallihalli ja Herne t kergejõustikuhalli projekteerimine. Harku sõudebaas sai betoonist paadisilla. Tallinna linn, jalgpalliklubi FCF ja MTÜ Eesti Jalgpalliliit sõlmisid kokkuleppe, mille kohaselt jalgpalliliit investeerib Hiiu staadioni arendamisse 650 000 eurot ja Tallinna linnale kuuluva jalgpallitaristu ehitustöödesse 946 765,50 eurot. Spordihommiku kampaanias lõi kaasa 1000 tallinlast, kes ühtekokku tegid 4,2 miljonit sammu.

NOORED TÄNAVALT ÄRA: Mobiilsetel noorsootöötajatel õnnestus suhelda sihitult ringi hängivate noortega 14 012 korda. Mobiilsete noorsootöötajad rakendasid noori Vilde ja Kopli skatepargi ja Kesklinna noortekeskuse seinte kaunimaks maalimisse.  Suvel õnnestus korraldada linnaosades 22 noorteüritust, sh 11 minifestivali. Lisaks toimus 37 tasuta tõukeratta ning 41 korvpalli, 63 võrkpalli ja 26 jalgpalli treeningut. Kokku osales suveprogrammis üle 3000 noore.

EAKAD JA NOORED RAAMATUTE JUURDE: Süveneva koroonakriisi tõttu hakkas keskraamatukogu ära kuulama eakate murekõnesid, et nad ei tunneks end kodus üksikuna. Raamatukogu käivitas eakatele ka Skype vahendusel digioskuste õppe “Seeniorid digitargaks”. Väga populaarseks osutus keskraamatukogu algatus “Loeme ette!”, kus raamatukoguhoidjad loevad lastele telefonis või videosilla vahendusel raamatuid. Raamatukoguhoidjad pakkusid abi ka koolitööde tegemisel, selleks loodi jututuba õpilastega kohtumiseks loodi Discord keskkonnas. Lasteaiarühmad ja klassid said osaleda ka veebitundides, et muuta kodust õpet vaheldusrikkamaks. Raamatukogu avaldas igal nädalal Youtube’is saate “Meisterda minuga”, kus lapsed ja vanemad said raamatukoguhoidja juhendamisel õppida kodustest vahenditest meisterdama.  Tallinn tegi eriolukorra alguses oma e-raamatukogud kättesaadavaks kõigile eestimaalastele, suvel lisandus ka e-muusikakogu Naxos. E-raamatukogus ELLU on sel aastal e-raamatuid laenatud 10 3395 korral, mida on ligi kolm korda rohkem kui eelmisel aastal. Uusi kasutajaid lisandus üle nelja ja poole korra rohkem kui eelmise aasta samal perioodil.

LINNATEATER KERKIB: Jätkus töö, et linnateater saaks 2022. aasta lõpus avada oma asupaigas Laial tänaval uue 350-kohalise Põrgulava, 130-kohalise saali ning siseõues 500-kohalise välilava. “Järgmisel aastal on selleks eelarves ette nähtud üle viie miljoni euro,” lausus abilinnapea Vadim Belobrovtsev. “Linnateater saab veel paremaks kui seni. Kuigi minu arvates on tegemist nagunii Eesti kõige parema teatriga.” Et teater saaks ka ehituse ajal tegutseda, koliti Salme kultuurikeskusesse, mida remonditi ka teatri vajadusi silmas pidades. Linnateatri jaoks valmis Lasnamäel ka suur hoone, kus olemas kõik teatrile  vajalikud laod ja dekoratsioonide töökojad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.