"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
ERR ja Levira tagavad SD-pildi edastamise pooleks aastaks (0)
21. detsember 2020
Albert Truuväärt

Eesti Rahvusringhääling (ERR) ja AS Levira peavad vajalikuks paralleeledastuse jätkumist 1. jaanuarist ning on leidnud ühiselt lahenduse SD-pildi edastamiseks kuueks kuuks.

1. jaanuarist saab vabalevis jätkuvalt vaadata kõiki ERR-i telekanaleid ehk Eesti Televisiooni, ETV2 ja ETV+, nii vanas ehk SD-formaadis kui ka uues ehk HD-formaadis, teatas rahvusringhääling.

Vastavalt ERR-i ja Levira kokkuleppele jätkub paralleeledastus kuus kuud, et anda inimestele võimalus sujuvaks üleminekuks ning tehnilisteks ettevalmistusteks, sealhulgas vajadusel uute seadmete ostuks.

“Praeguses kriisiolukorras on vabalevis edastatavad telekanalid paljudele inimestele oluliseks infoallikaks ja kaaslaseks kodustes oludes. Oleme vajadusest jätkata SD-pildi edastamist rääkinud aktiivselt viimased pool aastat, ent tulemusteta. Riigipoolse toetuseta peame leidma need vahendid oma võimaluste piires,” märkis ERR-i juhatuse esimees Erik Roose pressiteates.

Levira juhatuse esimees Tiit Tammiste avaldas lootust, et pool aastat on inimestele piisav aeg, et teha vajalikud ettevalmistused HD-pildile üleminekuks.

“Pooleaastane paralleeledastuse jätkumine on kindlasti televaataja huvides, kes selle aja jooksul saab selgeks teha, kas tema seadmetega saab vaadata HD-formaadis telepilti või mitte,” ütles Tammiste.

2019. aasta algusest hakkas vabalevis kehtima uus standard, kus telekanaleid hakati edastama kõrglahutusega ehk HD-formaadis. Sujuvaks üleminekuks on seni jätkatud ka SD-pildi edastamist, et tagada telepilt inimestele, kelle seadmed ei toeta HD-pildi edastamist.

Valitsus eraldas paralleeledastuse jätkamiseks 2019. aastal 200 000 eurot ning selleks aastaks 300 000 eurot. 2021. aastaks valitsus lisaraha aga ei eraldanud.

Eestis on praegu kuni 100 000 televaatajat, kes jälgivad vabalevi telekanaleid SD-kvaliteedis. Detsembri keskpaigast teavitab neid vabalevi vaatajaid, kes jälgivad telekanaleid SD-formaadis, teleri vasakus nurgas SD-märgis. Vabalevi kliendid, kellel on ekraanil SD-märgis, peaksid lähema kuue kuu jooksul sobiva lahenduse leidma, kas läbi uute seadmete ostu või mõne teenusepakkujaga liitumise.

HD-kanalite olemasolu saab kontrollida teleripuldi abil kanalite loetelust. HD-kvaliteedis kanalid leiab T2 tüüneriga teleris programminimekirja lõpust. Kanali nime juures on märge HD, näiteks ETV HD, ETV2 HD, ETV+ HD.

Kui praegused seadmed – teler ja digiboks – ei võimalda HD-kanalit vaadata, siis tuleb soetada kas uus teler või uus digiboks. Uute seadmete puhul peab jälgima, et need oleksid DVB-T2 standardi vastuvõtu võimekusega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.