"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Riik toetab energiatõhusate omavalitsushoonete rajamist (0)
21. detsember 2020
Albert Truuväärt

„Toetusmeetmega julgustame omavalitsusi uute hoonete ehitamisel mõtlema nende pikaajalise kasutuse, ruumimõju ja kasutusmugavuse peale,“  selgitas riigihalduse minister Anneli Ott. 

Riigi Tugiteenuste Keskus ja Rahandusministeerium avasid 21. detsembril kaks taotlusvooru, mille toel saavad kohalikud omavalitsused muuta oma suure energiakuluga hooned energiatõhusaks või ehitada nende asemele uued liginullenergiahooned. Hoonete energiatõhusaks rekonstrueerimise taotlusi on võimalik esitada 5. aprillini ning uute liginullenergiahoonete ehitamiseks 5. maini 2021.

Kohalike omavalitsushoonete energiatõhusamaks rekonstrueerimist on toetatud varemgi. Nüüd pakutakse toetust ka halvas korras linna- või vallahoonete lammutamiseks ning nende uute hoonetega asendamiseks. „Varasemate rekonstrueerimisvoorude kogemusel on selgunud, et alati ei ole mõistlik kas logistiliselt ebasobivas asukohas paiknevat, ruumilahenduselt ebasobivat või elanikkonna vähenemisest tingitult liiga suureks jäänud amortiseerunud maja korda teha. Mõnikord on paremaks lahenduseks olemasoleva asemele ehitada tänapäevastele ootustele vastav väiksem hoone,“ rääkis Ott.

Energiatõhusate hoonete ehitamise toetuseks on ette nähtud 20 miljonit eurot ja selle eesmärk on vähendada omavalitsustele kuuluvate suure energiakuluga hoonete arvu ning panustada sellega nii kliimaeesmärkidesse kui ka hoonete paremasse sisekliimasse ja kasutuskulude vähendamisse. „Kohalikel omavalitsustel on efektiivsusest lähtudes võimalik näiteks energiasäästlikusse uude majja kokku tuua teisigi üksusi, mis on seni hajutatud,“ rääkis Riigi Tugiteenuste Keskuse talituse juhataja Marek Atonen.

Paremas korras omavalitsushoonete energiatõhusaks rekonstrueerimise vooru maht on 10 miljonit eurot. Selle eesmärk on samuti kahandada omavalitsushoonete ülalpidamiskulusid, edendada taastuvenergia kasutamist ning vähendada kasvuhoonegaase ja hoonetesse tarnitud energia hulka. Toetust saab taotleda nende hoonete rekonstrueerimiseks, mida kasutatakse osaliselt või tervikuna kohaliku omavalitsuse korraldatavate teenuste osutamiseks.

Taotlusvoore rahastatakse kasvuhoonegaaside kvoodikauplemisel laekunud tulust. Toetust saavad taotleda kohalike omavalitsuste üksused, nendest sõltuvad üksused või kohalike omavalitsuste ühise valitseva mõju all olevad üksused. Taotlusi võtab vastu Riigi Tugiteenuste Keskusele E-toetus keskkonna kaudu.

Meedet rahastab ja koordineerib Rahandusministeerium. Riigi Tugiteenuste Keskus menetleb taotlusi, teeb toetatud projektidele väljamakseid ja teostab projektide üle järelevalvet.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.