"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti korraldab koos Läti ja Leeduga erilennu kodanike kojutoomiseks Inglismaalt (0)
23. detsember 2020
Mats Õun

"Kutsun üles kõiki inimesi, kellel on kriitiline olukord Ühendkuningriigis ja kellel on vaja naasta Eestisse tõsisel põhjusel, andma endast välisministeeriumile teada. Me oleme kokku leppinud praegu Läti ja Leeduga, et me teeme veel selle aasta sees evakuatsioonilennu ühiselt," ütles välisminister Urmas Reinsalu.

Eeldatavalt peaks see reis tema sõnul toimuma marsruudil London-Riia. “Sealt edasi peaks pääsema probleemideta. Lennuühendused on ju laitmatud Riia-Tallinna suunal,” selgitas Reisnalu, kelle kinnitusel räägib ta täna Läti ja Leedu välisministriga läbi ning ühiselt antakse teada ka lennu kuupäev ja kellaaeg.

“Mõte on selles, et see lend ei ole mõeldud selleks, et inimesed, kes elavad Ühendkuningriigis, lühiajaliselt tuleksid Eestisse pühade ajaks. Ei, see on mõeldud inimestele, kes on lühiajalisel reisil Ühendkuningriigis  ja jäänud sinna lõksu,” rõhutas Reinsalu kolmapäevasel valitsuse erakorralisel pressikonverentsil.

Välisministri sõnul on kavas kohaldada Ühendkuningriigist saabujatele ka rangemaid karantiinireegleid. “Ühendkuningriigist tulijatele mudel saab olema selline, et testi, seitse päeva ole kodus, testi uuesti ja siis võid teha, mis soovid ilma piiranguteta. Alternatiiv sellele on neljateistkümnepäevane eneseisolatsioon,” rääkis ta.

Reinsalu rõhutas, et uus koroonaviiruse mutatsioon, mis Ühendkuningriigis avastati, ei ole inimesele ohtlikum, kuid see levib kiiremini.  “Seetõttu on ka tungiv soovitus ekspertide poolt Euroopa Komisjonist laekunud, et tuleb kontakte tõkestada selle mutatsiooni üle kandumisel.”

Teadusnõukoja juht Irja Lutsar nentis, et Eestis ei ole viiruse uut mutatsiooni veel leitud. “Meil ei ole kellelegi üllatuseks, et koroonaviirus muteerub. RNA viirused muteeruvad, neil kontrollimehhanismid puuduvad, nii et mutatsioone tekib kindlasti veel,” selgitas Lutsar.

Kuigi Eestis ei ole uut viiruse mutatsiooni veel leitud, ei tähenda see Lutsari sõnul, et seda siin ei ole. “Me genotüpiseerime nii vähe, et seda välistada ei saa,” nentis Lutsar, kelle sõnul on näiteks taanlased, kes genotüpiseerivad oluliselt rohkem viiruseproove, uut viirusetüve juba ka leidnud. “Väga paljud eksperdid arvavad, et ta on juba paljudes Euroopa riikides.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.