"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
Näomask võib põhjustada nahaprobleeme ja isegi allergiat (0)
23. detsember 2020
Foto on illustratiivne.

"Maski alla koguneb väljahingatav õhk, mis põhjustab naha haudumist ja nahapooride ummistumist," märkis naha- ja suguhaiguste eriarst Maria Huttunen. "See võib põhjustada aknet, rosaatseat või löövet, või nende varasemaid sümptomeid veelgi halvendada."

Jätkuvalt leviv koroonaepideemia sunnib meid kandma maske rohkem ja pikaaegsemalt kui varem ning seda võib näha ka nahaarstide juurde tulnud patsientide näost – süvenenud on nahamured ning allergiliste reaktsioonide hulk, vahendas Iltalehti.

Kesk-Soome keskhaigla dermatoloogia polikliiniku peaarstina töötav naha- ja suguhaiguste eriarsti Maria Huttuneni sõnul on näomaski kandmisest põhjustatud toksilised ja allergilised reaktsioonid nahaarstidele tuttavad ka varasemast ajast. “Neid on ikka esinenud, kuid iseäranis palju maskikandmisest põhjustatud kaebusi jõuab dermatoloogide kõrvu nüüd. Ja oletada võib, et need vaevused süvenevad  veelgi,” tõdes Huttunen.

Akne, rosaatsea ja atoopiline dermatiit

Maski kandmine võib halvendada juba varasemaid nahaprobleeme, aga põhjustada ka tõsiseid allergilisi reaktsioone, mida esineb harvem. “Maski alla koguneb väljahingatav õhk, mis põhjustab naha haudumist ja nahapooride ummistumist,” märkis dr Huttunen. “See võib põhjustada aknet, rosaatseat või löövet, või nende varasemaid sümptomeid veelgi halvendada.”

Ka atoopiline dermatiit või talvisest kuivusest põhjustatud lööve võivad nahka nõrgendada, nii et see ärritub maski all veelgi. Sel juhul võib lööve tekkida põskedele ja ninaseljale. “Täiesti tervele nahale maskikandmine vaevalt probleeme põhjustab,” lisas Huttunen.

On ka võimalik, et nahk hakkab reageerima maskikangale või selles sisalduvatele kemikaalidele. Huttuneni sõnul kehtib see nii ühekordseks kasutamiseks mõeldud meditsiiniliste maskide kui riidemaskide kohta. “Pole välistatud, et osasid kangasmaske töödeldakse formaldehüüdiga, mis võib põhjustada nahaprobleeme. Seetõttu tuleks riidest maskid enne kasutamist tingimata ära pesta.” Tugevalt lõhnav mask viitab kindlasti kemikaalide jääkidele.

Allergiat tekitavaid osakesi leidub veel

Probleeme võivad põhjustada maski erinevad osad. Uurimustes on allergilise kontaktdermatiidi põhjustajatena leitud muuhulgas maskide kinnituskummide liimi ning ninatugede metallosades oleva niklit ja koobaltit. Probleem on selles, et kemikaale, mis lisatakse maskidele nende pakendamise, ladustamise või transportimise ajal, pole kuskil üles loetletud. Enamik maske on valmistatud Kaug-Idas ning transportimisel peavad need oma vormi säilitama.

“Seetõttu on tarbijal võimatu välja selgitada, milline mask oleks vähem nahka ärritav,” nentis Maria Huttunen. “Mõnikord võib pakendilt lugeda näiteks seda, et toode ei sisalda looduslikku kummi, kuid valdavalt on märgistus väga kirju ja osadel maskidel puudub täielikult.”

Kemikaalide tõttu puutuvad tervishoiutöötajad igapäevaselt kokku ka varjatud allergeenidega. Huttunen tõi näite, et kummiallergiaga inimeste jaoks võib olla keeruline sobivat maski leida. “Pole teada, mis materjalist on kõrva taha venitatav pael – on see on kumm, sisaldab see looduslikku kummi või elastaani, või on tegemist veniva tekstiiliga.”

Kes on kummi vastu allergiline, võiks valida paeltega kõrva taha seotava maski.

Täpsem info puudub

Soome ohutuse ja kemikaalide amet (Tukes) ütleb, et allergiat põhjustavaid aineid sisaldavates maskides ei tohi ohtlikke kemikaale olla lubatud piirnorme ületavates kogustes. Kuid Tukes ei kontrolli maske enne, kui need turule jõuavad. Seetõttu puudub üksikasjalikum teave kemikaalide kohta üksikutes toodetes.

Kes kahtlustab, et maskid sisaldavad kahjulikke kemikaale, võib küsida teavet maski tarnijalt. Soomes saab teabenõude teha ka Tukese veebisaidi kaudu, kui tekib kahtlus, et toode on defektne või kujutab endast terviseriski. “Siiani pole me kemikaalide sisalduse kahtlusega seotud näomaskide kohta kuigi palju teateid saanud,” ütles vaneminspektor Elina Vaahtovuo.

Kui märkad, et maski kandmine põhjustab nahaärritusi, on soovitav esmalt lõpetada neid põhjustava maski kandmine ning proovida mõne muu brändi või tüübi näomaski. Nahaprobleeme ravitakse vastavalt sümptomite esinemisele. Lööve korral piisab lokaalsest ehk paiksest ravist, kuid raskematel juhtudel saab reaktsiooni põhjust uurida näiteks allergiatestidega. Kes kannatab akne all või kel esineb kalduvusi nahaärritusele näiteks higistamise tõttu, ei tohiks end paksult meikida, eriti kui maski kantakse terve päeva, näiteks tööl. “Kõik see kokku põhjustab naha haudumist, mis omakorda ärritab nahka,” märkis dr Maria Huttunen.

Tukes plaanib järgmisel aastal näomaskides sisalduvaid kemikaale lähemalt uurida. Maskide hingavust ja filtreeritavust on testitud juba varasemates uuringutes. Järelvalvet teostades ei kontrollita ega testita siiski kõiki turul olevaid tooteid, vaid ainult pistelisest osa maskidest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.