"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Synlab: sümptomite tekkimisel ärge oodake pühade möödumist (0)
23. detsember 2020
Albert Truuväärt

"Labor ei puhka jõulupühade ega aastavahetuse ajal. Teeme tööd tavapärases graafikus. Kõik võetud ja laborisse tulnud proovid saavad jooksvalt analüüsitud ja vastused õigeaegselt väljastatud," kinnitas Synlabi juhatuse liige Kaido Beljajev.

Eestis saab praegu koroonatesti anda 20 avalikus punktis. Synlab on esindatud kõikides suuremates linnades ja maakonnakeskustes. Lisaks on võimalus pöörduda tasulise prooviandmise kohtadesse. Avaliku testimise võimalus on Beljajevi sõnul tagatud kõikidel pühadeaegsetel aegadel Tallinnas ja Tartus. Teistes linnades sõltub proovikohtade lahtiolek laekuvate saatekirjade arvust.

“Rõhutan, et oleme siin väga paindlikud ja vajadusel muudame lahtiolekuaegu reaalsest vajadusest lähtuvalt,” lubas Beljajev, et kõik saavad vajadusel testitud.

Testimiseks ei ole vaja oodata pühade möödumist

“Kui teil tekivad sümptomid, siis ärge oodake pühade möödumist, vaid võtke ühendust perearstiga,” ütles Beljajev.

Juhul, kui perearstiga pole võimalik ühendust saada, siis on avatud ka perearsti nõuandeliin 1220, mis töötab iga päev kell 8.00-22.00. “Kui perearst või nõuandeliin otsustab, et testimine on vajalik, siis edastab ta elektroonse tellimuse kõnekeskusesse ja kõnekeskus helistab inimesele, et kokku leppida testimise aeg ja koht,” ütles Beljajev. Aja saab endale ise broneerida ka e-registratuuri kaudu.

Ka lähikontaktsetel on oluline püsida kodus ja anda lähikontaktsusest teada oma perearstile. Paljudel juhtudel võtab lähikontaktsega ühendust juba Terviseamet ning annab juhiseid edasiste tegevuste suhtes.

Kui saate teada, et olete lähikontaktne, aga Terviseameti teavitus pole veel teieni jõudnud, siis soovitas Beljajev sellest teavitada häirekeskuse ööpäevaringselt avatud oleval infoliinil 1247. “Sealt saate ka juhiseid, kuidas edasi käituda ning millal testima pääseb,” sõnas Beljajev.

“Oluline info on see, et need inimesed, kes ei ole lähikontaksetena n-ö arvele võtnud, nemad ei saa tasuta testi teha,” lisas ta.

Detailse informatsiooni kõikvõimalike koroonaviirust puudutavate küsimuste osas leiate Terviseameti kodulehelt ning erali loodud koroonatestimist puudutavalt leheküljelt.

Kui vajate peale koroonatesti sertifikaati, siis üks võimalus on alla laadida TESTI mobiilirakendus, millega on võimalik ise genereerida nii eesti, inglise kui venekeelne sertifikaat, mida on vaja teatud riikidesse sisenedes.

Labori võimekus on praegusest poole suurem

Beljajevi sõnul on Synlabi Tallinna laboris tehtud viimase kuue nädala jooksul stabiilselt suurusjärgus 30 000 analüüsi nädalas ning tööpäevas keskmiselt 5000-6000. Laboris on aga võimekust teha analüüse ligi poole rohkem.

“Jaanuari keskpaigast plaanime tehnilist võimekust veelgi kasvatada. Labor töötab kõikidel päevadel ja ka öödel, sest labori töörütm on selline,” ütles Beljajev, et kõige aktiivsem töö toimubki laboris hilistel õhtutundidel.

Vastused liiguvad pühade ajal samuti tavapäraselt digilugu.ee keskkonda.

Beljajevi sõnul on koroonaviiruse proovide kogumise, analüüsimise ja kogu muu logistikaga seotud inimesi suurusjärgus 650 ning need inimesed on andnud väga olulise panuse koroonaviiruse vastases võitluses.

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.