"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! KODUSED PÜHAD: Valitsus sulgeb Tallinnas ja Harjumaal spaad ja söögikohad (1)
23. detsember 2020
Mats Õun

"Paraku me näeme, et olemasolevatest abinõudest pole piisanud viiruse leviku kasvutrendi pidurdamiseks. Tuginedes teadusnõukoja ja terviseameti seisukohtadele, otsustas valitsus kehtestada Harjumaal ja Tallinnas senisest ulatuslikumad piirangud, et katkestada nakkusahelaid,“ ütles peaminister Jüri Ratas.

 

“Selleks, et viiruse levikut peatada, on vaja eestimaalastel veeta jõulud kitsas pereringis. Selle kaudu saame väljendada solidaarsust kogu ühiskonnaga ja anda oma panus koroonaviiruse leviku kasvu peatamiseks,” lisas peaminister.

Valitsus kehtestas ulatuslikud COVID-19 piirangud Harjumaale ja pikendab juba kehtivaid koroonaviiruse leviku tõkestamise abinõusid Ida-Virumaal. Lisaks hakkab 24. detsembrist üle riigi kehtima 50 protsendi ruumitäituvuse nõue jumalateenistustele.

Haiglad kuumenevad üle

“Koroonaviirusesse nakatumine ei ole Eestis vähenenud. Veelgi enam, see on tõusutrendis, seda eriti Tallinnas ja Harjumaal,” muretses Ratas. “Üha rohkem nakatumisi on haiglapersonali seas ja kasvab ka haiglaravil viibivate koroonapatsientide arv. Plaanilist ravi on märgatavalt vähendatud ja haiglatöötajad, haiglad töötavad väga suurel koormusel.”

Ratase sõnul jõuame me praeguses olukorra jätkudes juba jaanuari esimestel nädalatel olukorrani, kus meil lisandub üle tuhande positiivse koroonateisti päevas. “Meie teadmine on ka see, et loomulikult see tähendab ka suremuse päris kiiret kasvu.”

Teadusnõukoja juht Irja Lutsar kinnitas, et on olemas suur oht haiglate ülekuumenemiseks ning muret teeb ka tervishoiutöötajate nakatumine. “Haiglaöötajad, kes põdesid seda viirust väga kergelt või sümptomiteta, tõid selle viiruse haglatesse sisse. Aga kui mingis osakonnas üks töötaja on nakatunud, siis läheb  terve osakond isolatsiooni ja see katkestab ka plaanilise töö,” selgitas Lutsar, kelle sõnul on Eesti väike riik ja eraialaspetsialiste on samuti vähe.

“Haiglate töö on väga suures osas just sellest häiritud, mitte niivõrd nendest haigetest, keda võib-olla ei olegi veel praegu nii palju, aga just sellest, et personal nakatub,” nentis ta.

Uued piirangud kehtivad 17. jaanuarini

Valitsuskabinet pidas peaministri sõnul eile kokku pea 16 tundi kestnud kabineti nõupidamise kus me arutati teadusnõukoja ja terviseameti hinnanguid ja ettepanekuid. “Pidasime vajalikuks kehtestada kolmeks nädalaks täiendavad piirangud Harjumaale, loomulikult koos Tallinnaga, ja pikeneda piiranguid Ida-Viru maakonnas.”

Nagu Ida-Virumaal, tuleb ka Harjumaal sulgeda esmaspäevast kuni 17. jaanuarini kõik meelelahutuskohad. Sulgeda tuleb ka muuseumid ja näitused ning siseruumides ära jätta kõik avalikud koosolekud ja üritused, nende seas konverentsid, teatrietendused, kinoseansid ning kontserdid, sealhulgas kontserdid, kirikutes.

Välistingimustes võib avalikel koosolekutel ja avalikel üritustel osaleda maksimaalselt kümme inimest. Uksed peavad sulgema ka spordiklubid, saunad, spaad, basseinid, veekeskused ja ujulad. Piirangud ei kehti professionaalsetele sportlastele ja erivajadustega inimestele.

Söögikohtades jääb lubatuks vaid kaasa müük. Sisetingimustes tuleb kolmeks nädalaks peatada noorsootöö ja huviharidus, huvitegevus, täiendkoolitus, täiendõpe ning sportimine ja treenimine. Õues on need tegevused lubatud kuni kümneliikmelistes gruppides.

Kogu Eestis jäävad avalikud jumalateenistused ja teised usulised talitused lubatuks, kuid järgida tuleb maksimaalselt viiekümne protsendilise täitumuse nõuet ja see piirang jõustub kahekümne neljandal detsembril, jõululaupäeval. Jätkuvalt tuleb siseruumides kanda maski, täita desinfitseerimisnõudeid, järgida muid ettevaatusabinõusid.

“Lisaks otsustasime, et kogu Eestis jäävad kõikide haridusasutuste ja üldhariduskoolide, kutsekoolide, rakenduskõrgkoolide ja ülikoolide hooned õppijatele suletuks koolivaheaja lõpuni ehk kümnenda jaanuarini,” nentis Ratas.

Kompensatsiooniks 23 miljonit eurot

Täiendavalt arutas valitsus ka majanduselu oluliselt mõjutavate piirangute kompensatsioone sektorite kaupa Harjumaal ning piirangute pikendamisest tulenevaid kompensatsioone Ida-Virumaal. Harjumaa ettevõtetele suunatud kompensatsioonimeetmed puudutavad nii majutust, toitlustust, meelelahutust (kasiinosid), kuid ka kultuuri, sporti, erahuviharidust ja -tegevust.

Meetmed hõlmavad kokku 23 miljonit eurot. Meetmete sisuks on tööjõumaksude kompenseerimine maakonnas asuvate töökohtade järgi, samuti kultuuri ja haridusvaldkonna kaudu suunatavad toetused.

“Jaotus erinevate valdkondade vahel – toitlustus, spaad, kultuur ja teised –  on põhimõtteliselt kokku lepitud. On vaja veel konsulteerida Maksu- ja Tolliametiga,” kinnitas peaminister Jüri Ratas, kelle sõnul antakse lõplikest otsusest teada kohe, kui need saavad langetatud.

28. detsembrist -17. jaanuarini kehtivad piirangud Harjumaal ja Ida-Virumaal:

  • Meelelahutusteenuste osutamine on keelatud igal pool, nii kasiinodes, bowlingu ja piljardisaalides, täiskasvanute klubides kui ka majutusasutuste ruumides. Majutusettevõtted tohivad jätkuvalt pakkuda majutusteenust.
  • Klientidele peavad olema suletud kõik toitlustusettevõtete müügi- ja teenindussaalid. Toidu kaasamüük ning sellega seotud kullerteenus jääb lubatuks.
  • Külastajate jaoks peavad uksed sulgema kõik spordiobjektid, seal hulgas spordiklubi, saunad, spaad, basseinid, veekeskused ja ujulad. Piiranguid ei kohaldata professionaalsetele sportlastele, sealhulgas meistriliiga võistkondadele, koondislastele ja koondise kandidaatidele. Samuti ei kehti piirang erivajadustega inimestele.
  • Keelatud on avalikud koosolekud ja üritused, seal hulgas konverentsid, teatrietendused, kontserdid ja kinoseansid siseruumides. Külastajate jaoks peavad olema suletud ka muuseumid ja näitusasutused. Õues tohib avalikest üritustest ja koosolekutest osa võtta kuni 10 inimest.
  • Sisetingimustes on keelatud noorsootöö, huvitegevus ja –haridus, täienduskoolitus ja –õpe, samuti sportimine ja treenimine. Õues on kõik need tegevused lubatud kuni kümneliikmelisele rühmale ja treenerile.
  • Lasteaiad ja lastehoiud jäävad avatuks, kuid järgida tuleb terviseameti ja kohaliku omavalituse poolt antavaid suuniseid viiruse leviku tõkestamiseks.
  • 24. detsembrist hakkab kehtima 50-protsendiline ruumitäituvuse piirang avalikele jumalateenistustele
  • Üle Eesti hakkab kehtima jumalateenistuste ja usuliste talituste puhul 50-protsendilise ruumitäituvuse piirang, et vältida koroonaviiruse leviku ohtu jõulupühade ajal. Siseruumis tuleb jätkuvalt kanda maske, tagada desinfitseerimisnõuete täitmine ja järgida muid viiruse leviku tõkestamise abinõusid.
  • Üle-eestilised hariduselu piirangud kestavad üldhariduskoolidele koolivaheaja lõpuni, 10. jaanuarini (k.a.)
  • Piirangute pikenemine puudutab üldhariduskoole, kutseõppeasutusi, rakenduskõrgkoole ja ülikoole. Nendes koolides, kus vaheaeg lõpeb enne 10. jaanuari, võib 1-4. klass alustada õppetööd koolimajas. Piiranguid, mis hakkavad kehtima pärast 10. jaanuari, arutab valitsus kabinetinõupidamisel järgmisel nädalal.
Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Peaministrile!
24. dets. 2020 08:55
ja tema juhitavale tublile valitsusele ILUSAT JÕULUAEGA!