"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Politseikomissar: Jõuluajal hoidkem pikemat vahet, kuid suuremat lähedust! (0)
24. detsember 2020
Ilja Matusihis/Pilt on illustratiivne

"Selle ligikaudu kuu jooksul oleme valdavalt näinud positiivset pilti, kui enamik inimestest hoiab enda tervist ning kannab maske," rääkis Politsei- ja Piirivalveameti vanemkomissar Tago Trei. "Kuu algusest on politseinikud üle Eesti külastanud üle 1600 asutuse ja suhelnud enam kui kümne tuhande inimesega. Näeme, et maski kannab hinnanguliselt 85 protsenti inimestest."

Tallinna munitsipaalpolitsei ameti reidide põhjal liigub kaitsemaskide kandmise harjumus paremuse suunas. 

“Kui me laupäeval Nõmme turul käisime ja paljudel – just lahtist toidukaupa müüvatel kauplejatel – polnud maske ees, siis pühapäeval oli asi seal juba päris hea,” tõdes mupo  avalike suhete peaspetsialist Meeli Hunt. “Vaid mõni üksik oli maskita!”
Ka aastaid oma talutoodangut Nõmme turul müünud Morna Talu OÜ juhatuse liige Andres Mets ütleb, et maskikandmise harjumus on rahva seas üsnagi omaks võetud.

“Meie müüme turul oma õuna-aedade õunu ja neid veel jagub!” rääkis Mets. “Sügisõuna Kuldreneti aeg on küll möödas, kuid taliõuntest pakume oma väliletis näiteks Auksise sorti. On osutunud rahvale vägagi vastuvõetavaks. Puhtalt Eesti sort Krista on samuti populaarne. Mulle meeldib ostjate juures seegi, et võrreldes oktoobri-novembriga kantakse turulgi maske üha reeglipärasemalt. Seda on näha kogu linnapildis – mõni sõidab isegi autos, mask ees!”

Balti jaama turule õunu ostma tulnud Liina seevastu leiab, et kui puuvilju osta kohe turu värava väliletist, pole vaja maskiga jändama hakata.

“Kahe meetri distantsist peaks piisama!” usub Liina.

Raekoja platsi jõuluturulgi astus mupole ligi mitu inimest ja pärisid, kas ka turu külastajal on maski kandmise kohustus, sest nad pole viimaste arengutega kursis.

“Pakkusime ka neile maski, mis tänuga vastu võeti,” rääkis Hunt. “Meie soovitus oli – kandke maski rahvarohketes kohtades ka välitingimustes – sellega te kaitsete ennast ja näitate üles hoolivust ja vastutustundlikkust kaasinimeste suhtes. Välitingimustes on maski kandmine rangelt soovituslik. ” 

Valdavalt oli Hundi sõnul Raekoja platsi jõuluturul asjad üllatavalt korras, praktiliselt kõigil olid maskid ees.

“Vaid ühel müüjal oli see kõrvale lükatud, aga ta kinnitas, et kui ostjaga suhtleb, siis tõmbab kindlasti ette,” ütles Hunt. “Balti jaama turul oli mitu siseruumides töötavat müüjat, kellel mask oli lõua all – seega seda loeme siiski eksimuseks. Oli ka kaks põhimõttekindlat müüjat, kes ütlesid, et nad ei kavatsegi maski kanda ja neil seda soetatud ka pole. Kui me neile maske pakkusime, siis nad keeldusid.”

Politsei abistab Terviseametit maski kandmise kohustuse ja hajutatuse täitmise tagamisel alates novembri lõpust.

“Selle ligikaudu kuu jooksul oleme valdavalt näinud positiivset pilti, kui enamik inimestest hoiab enda tervist ning kannab maske,” rääkis Politsei- ja Piirivalveameti vanemkomissar Tago Trei. “Kuu algusest on politseinikud üle Eesti külastanud üle 1600 asutuse ja suhelnud enam kui kümne tuhande inimesega. Näeme, et maski kannab hinnanguliselt 85 protsenti inimestest. Juhul, kui inimesel endal maski ei ole, annab politsei vajadusel maski, et inimesel oleks võimalik kohe ennast ja teisi viiruse eest kaitsta. Maskist keeldunuid on tulnud ette, ent valdaval juhul soetatakse mask kas ise, annab selle politsei ja inimene jätkab ostlemist või lahkutakse poest. Juhul kui on alust arvata, et maski kandmise nõuet rikutakse sihilikult ja see käitumine jääb korduma, siis fikseerib politsei juhtunu asjaolud ja isikuandmed ning saadab selle info Terviseametile.”

Trei sõnul vajavad meeldetuletusi rohkem väiksemad poed.

“Senised külastused poodides ning keskustes näitavad, et nii hajutamise kui 2+2 nõuded on enamasti täidetud. Kõigis ettevõtetes on olemas ka desinfitseerimisvahendid ja Terviseameti teavitusplakatid,” tõi Trei välja rõõmustava arengu. “Hea näitena on osa poodidest toonud ka välja, kui palju inimesi tohib poes korraga viibida. Rohkem selgitustööd oleme pidanud tegema väiksemates kauplustes ja tanklates, kus külastajaid võib korraga poes olla küll vähe, kuid kus tuleb tervise hoidmiseks pidada piirangutest samuti kinni. Suur aitäh kõigile ettevõtjatele, klienditeenindajatele ja turvafirmadele!”

“Mis puudutab ostjaid, siis ka nende hulgas kohtab järjest rohkem maskikandjaid. Küllap hakkavad igapäevased nakatunute numbrid siiski inimeste teadvusesse jõudma, kindlasti on kasu olnud raske haiguse läbi põdenud inimeste kogemuste kirjeldused (sotsiaal)meedia,” usub Hunt. “Loodame, et peagi muutub maski kandmine tavaliseks – eks iga asi vajab veidi harjumist.”

Politsei leiab Trei sõnul ka saabuvatel pühadel aega suuremat tähelepanu koroonaviirusest tingitud piirangute täitmisele pöörata.

“Jõuluajal hoidkem pikemat vahet, kuid suuremat lähedust!” toonitas Trei. “Suhtleme teisi kanaleid pidi, vähendame kontakte ja hoiame enda tervist. Kui läheme kodust välja kaubanduskeskusse, kirikusse või mujale, kus siseruumis liigub teisi inimesi, tuleb kinni pidada 2+2 reeglist ja kanda maski. Pühad hoiame terved ja turvalised, et aasta lõpp oleks kergem meile ja ka neile, kes iga päev haiglates enda panuse annavad.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.