"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Varastel on viirusepiirangute varjus raskem tegutseda (0)
25. detsember 2020
Rene Suurkaev/Pilt on illustratiivne

"Kindlasti on varastel praegu, mil inimesed suurema osa ajast kodus viibivad, pisut keerulisem eluruumidesse tungida," tõdes Politsei- ja Piirivalveameti juhtivkorrakaitseametnik Nurmely Mitrahovitš. "Kuid sellest hoolimata tasub mõelda, kuidas oma vara hoida, sest professionaalne pikanäpumees võib täiesti märkamatult sisse murda ka samal ajal kui pererahvas kodus on."

Koroonaaeg varguste arvu pole vähendanud

“Eluruumidest varguste arv on aasta-aastalt vähenenud ning 2019. aastal oli varguste arv viimase viie aasta madalaimal tasemel,” tõi Mitrahovitš välja. “Viimastel aastatel on rohkem varguseid registreeritud aasta esimeses pooles ning aasta viimased kuud on selles osas reeglina vaiksemad. Võrreldes möödunud aasta sama ajaga on sel aastal eluruumidest varguste arv samal tasemel – tänavu on politseis registreeritud 563 vargust eluruumidest, möödunud aastal oli neid 583.”

Seega soovitab politsei olla ka saabuvate pühade ajal tähelepanelik ja tegema kõik endast oleneva, et mitte langeda varguse ohvriks. “Kodunt lahkudes – aga ka kodus olles – tuleb lukustada välisuks ning väärtuslikke esemeid ei tohi jätta nähtavale kohale koduhoovis või autos,” soovitas Nurmely Mitrahovitš. “Lukustamata uks, lahtine aken või aknast paistvad väärtuslikud esemed on varastele ahvatluseks ning annab neile märku, et kodust on midagi võtta. Kui koduomanik unustab uksed lukustada või aknad lahti, on varaste jaoks pool tööd juba tehtud.”

Ettevaatusabinõud kuluvad nüüdki ära

Kuna kurikaeltele meeldib tegutseda varjatult, tasub Mitrahovitši sõnul kasutusele võtta kõik abinõud, mis pikanäpumehi eemale peletaks: valgustus, signalisatsioon, kaamerad. “Kindlasti ei tohi sisse kutsuda ühtegi võõrast ja kahtlast inimest,” lisas Mitrahovitš. “Ka lastele tasub üle korrata, et nad üksi kodus olles ei laseks sisse kedagi, keda nad ei tunne.”

Head suhted naabritega aitavad rahuliku südamega kodust eemal viibida ja nautida puhkust. Seega, olles kodust pikemalt ära, võiks sellest usaldusväärseid naabreid teavitada. Mitrahovitš tuletas meelde, et kui sisselöödud aken või lahtine uks annab märku, et koju on sisse murtud, tuleb koheselt hädaabinumbril 112 helistades kutsuda politsei.

Kuidas oma kodu ja vara kaitsta?

• Lukusta välisuks ka siis, kui oled kodus.
• Kui kodust lahkud või magama lähed, sulge aknad ja lukusta uksed.
• Veendu enne oma vara juurest lahkumist, et see on turvalises kohas.
• Tunne oma naabreid ja kaalu koos nendega naabrivalvepiirkonna loomist. Vaid üheskoos saab luua turvatunnet!
• Märgista sulle väärtuslikud esemed (näiteks tööriistad, jalgratas, kodutehnika), tee neist fotod ja salvesta kindlasse kohta. Märgistatud esemeid on raskem varastel edasi müüa ja hiljem on asjade omanikke varga tabamisel lihtsam tuvastada.
• Vargusi aitab ära hoida, kui paigaldad valveseadmed või kasutad turvafirma teenuseid.
• Hoia autovõtmeid toas kindlas kohas, näiteks metallist või fooliumiga vooderdatud karbis. Ära hoia võtmeid välisukse ega akende läheduses.
• Märgates enda elukoha lähistel kahtlast liikumist või tegevust nii päevasel kui öisel ajal, anna sellest koheselt teada politseile helistades numbrile 112.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.