"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Lageraievastased viivad laupäeval raiesmikele küünlaid (0)
26. detsember 2020
Ilja Matusihis

Algatus "Tuled KAH metsa!" kutsub lagedaks raiutud metsalankidele laupäeva pärastlõunal küünlaid viima – algatuse pealkiri viitab RMK hallatavatel maadel asuvatele aladele, mille majandamisega kaasneb kõrgendatud avalik huvi ehk KAH.

Aktsiooni korraldajate sõnul jääb kogukondade kaasamine aga sageli puudulikuks, mistõttu on üle Eesti hõõgvel mitmeid konflikte metsaraiet puudutavates küsimustes. Üleskutse algataja ja küünlaaktsiooni idee autori Mati Kose sõnul ei soovi metsa majandamist korraldavad organisatsioonid puude taga metsa näha.

“Tänased metsaga seotud otsused käsitlevad enamasti metsa kui ammendamatut taastuvenergia ressurssi, aga nii see loomulikult ju ei ole,” ütles Kose. “Mets on keerukas ökosüsteem, kus kõik on kõigega seotud. Puude lageraie lööb selle tasakaalu pikaks ajaks tasakaalust välja ja väga suures ulatuses lageraie muudab seda paraku jäädavalt. Seetõttu kutsumegi inimesi küünlaid süütama lagedaks raiutud lankidel, et mets puude varjust otsustajatele välja hakkaks paistma.”

Metsaaktsiooni algatajate eesmärk on näidata otsustajatele, et metsamajandamine läheb inimestele väga korda, mistõttu on hädavajalik kaasata metsandusega seotud otsustesse senisest oluliselt rohkem teadlasi, kogukondi ja avalikkust. Initsiaatorid kutsuvadki kõiki inimesi teise jõulupüha pärastlõunal viima küünlaid lagedaks raiutud riigimetsalankidele ja jätma need sinna ööpäevaks põlema.

Üleskutses öeldakse, et diskussioon metsa majandamisega seotud teemadel ei ole olnud piisav ning kogukonnad tajuvad sageli, et langetatud otsused on tihti metsatööstuse poole kaldu. Riigi Metsamajandamise Keskus, kelle hoole all on pool Eesti metsadest on teatud piirkondadele lisanud kõrgendatud avaliku huviga alade ehk KAH-alade märke. Selliste alade majandamiseks kohustub RMK korraldama avalikke arutelusid kohalike omavalitsuste, elanike ja kogukondadega.

Küünlaaktsiooniga liitumiseks tuleb varuda küünlaid ja süüdata need 26. detsembri pärastlõunal RMK raiesmikel. Küünlad tuleb põlema jätta ja järgmisel päeval kindlasti metsast ära tuua. Oluline on järgida kõiki ohutusreegleid ning metsas olles veenduda, et küünal on tuleohutus paigas, kindlal aluspinnal, kust tuul ei saa seda pikali puhuda ja tulekahju tekitada.

Lehel http://puudetagaonmets.ee asuvale kaardile tuleb märkida küünalde asukoht.

Inimesi kutsutakse üles saatma metsas tehtud pilte ka oma valitud parlamendisaadikuile veenmaks seadusandjaid selles, et puude taga on tõesti mets, millest valijad hoolivad.

“Tuled KAH metsa!” on kodanikualgatus – seetõttu vastutab iga osavõtja ohutuse ja keskkonnasäästliku käitumise eest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.