"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Põhja-Eesti Regionaalhaigla: personali napib ja olukord on kriitiline (0)
29. detsember 2020
Ilja Matusihis

"COVID-patsientidega tegelev personal töötab täis isikukaitsevarustuses ja seetõttu kahe tunni kaupa. Seega saame praegu kindlalt öelda, et personaliressurss on kriitiline. Oleme uhked meie töötajate üle, sest koormus on väga suur," ütles Regionaalhaigla juhatuse esimees Agris Peedu. 

Peedu sõnul on regionaalhaiglas hetkel töötajatest COVID-19 tõttu töölt eemal kokku 188 töötajat. Lähikontaktsetena on karantiinis 127 töötajat ning isolatsioonis positiivse testiga 61 töötajat.

Suur erakorralise ravitöö maht

Kuna riiklikud piirangud on võrreldes kevadega leebemad ning nakatumine Tallinnas ja Harjumaal suurem kui kevadel, siis on tõenäosus, et töötajad saavad nakkuse hulga suurem. “Peame arvestama erinevate aspektidega. Üheks on personali nakatumine või lähikontaktseks osutumine nii elukondlikult kui ka tööl olles, eriti need töötajad, kes on haiglatel/hooldekodudel/perearstikeskustel ristkasutuses,” ütles Peedu.

Kuna tegu on kõrgema etapi haiglaga, siis tuleb Peedu sõnul neil arvestada ka võimalike plaanilise ravi piirangute korral väga kõrge erakorralise ravitöö mahuga. “Meil tuleb tagada infarktide, insultide, traumade ravi ning vähiravi sõltumata COVID-patsientide arvust,” sõnas ta. 

Peedu sõnul on Regionaalhaigla uhked oma töötajate üle, sest koormus on hetkel väga suur. Kokku on Regionaalhaiglas 4000 töötajat. Koostöös Tallink hotellidega pakutakse töötajatele turvaliseks isoleerimiseks ka vajadusel majutust.

Ida-Tallinna Keskhaiglas on koroonapositiivseid 45

Ida-Tallinna Keskhaiglas on töötajate hulgas positiivse testi tulemuse saanuid inimesi 45 ja isolatsioonis on pea sama palju töötajaid. Haigla turundusosakonna juhataja Inga Suderi sõnul ei ole hetkel haiglas koldeid, vaid tegu on üksikjuhtumitega.

“Testime ja monitoorime olukorda jooksvalt igapäevaselt, et vältida kollete teket – kui keegi annab positiivse proovi, siis kaardistame kontaktsed ja saadame nad isolatsiooni. See tähendab paratamatult ka töö ümberkorraldamist,” rääkis Suder. 

Suderi sõnul täidavad haiglatöötajad vabal ajal riiklikke juhiseid samamoodi nagu kõik teised Eesti inimesed ning teevad kõik selleks, et nakkust vältida. Haiglal eraldi hotellidega kokkuleppeid pole.

“Loodame, et oleme vaktsineerimisega jõudnud viiruse lõpu algusesse. Kuid me ei tohi kaotada veel valvsust, vaid peame jätkama kõigi viiruse tõkestamise reeglite järgimist – kandma maski, hoidma distantsi, pesema käsi ning püsima haigena kodus,” lisas Suder. 

Lääne-Tallinna Keskhaigla: vaktsineerimine annab lootust

Lääne-Tallinna Keskhaigla infektsioonikontrolli arsti dr Jekaterina Nešpanova sõnul on ka nende haiglas töötajate arv, kes viibivad haigestumise tõttu isolatsioonis või COVID-19 haigega lähikontaktis olemise tõttu karantiinis, pidevas muutumises. 28. detsembri seisuga on COVID-19 haigestumise tõttu Lääne-Tallinna Keskhaiglas töölt eemal 32 töötajat. Osad nakatumised on seotud tööga, osad aga toimunud perekondlike või muude kontaktide tõttu. 

“Haiglatöötajate haigestumine on suur murekoht, sest mida rohkem töötajaid viibib töölt eemal, seda suurem on koormus tööl oleval personalil. Õnneks on äsja alustatud tervishoiutöötajate vaktsineerimist COVID-19 vastu, mis annab lootust, et lähiajal on olukord muutumas paremaks,” ütles Nešpanova lootusrikkalt.

Tervishoiutöötajad on Nešpanova sõnul oma töö olemuse poolest peamine COVID-19 riskigrupp, kuna kokkupuute tõttu on neil suurem risk nakatuda. Samas on tervishoiutöötaja ka ühiskonnaliige nagu iga teine. “Ka meedikutel on perekonnad ja ka meedikud saavad avalikus ruumis kokku teiste inimestega.Väga oluline on iga inimese enda vastutus- ja kohusetunne vähendada sotsiaalseid kontakte ning järgida kõiki ohutusmeetmeid nii töökohal kui ka avalikus ruumis,” lisas ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.