"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Norras ja Soomes läheb raisku sadu koroonavaktsiini doose (0)
30. detsember 2020

Norra ajaleht VG kirjutas, et suure tõenäosusega on Pfizeri ja BioNTechi koronavaktsiini sadades annustes prügikasti lennanud. Sama on juhtunud Soomes.  

Pfizeri koroonavaktsiini toimetatakse haiglatesse pisikestes pudelikestes, milles ametlikult sisaldub viis doosi vaktsiini. Pfizer on kindluse mõttes lisanud igasse pudelisse siiski ka täiendavat ravimikogust, mistõttu võib ühes pudelis olla koguni seitse doosi vaktsiini.

Ajalehe VG andmetel tühjendatakse Taanis ravimipudelikesed lõpuni, kuid Norras visatakse anumad minema viienda doosi järel, olgugi, et pudelisse jääb vaktsiini veel alles. Nii võib olla tõenäoline, et Taani kasutab Norra ja Soomega võrreldes ära lausa 40% rohkem saadud vaktsiinikogusest. VG sõnul vaktsineerib Norra lõppeval aastal ligi 2 000 inimest, seega visatakse seal minema suisa 400–800 vaktsiinidoosi.

Norra tegevust asutakse uurima

Taani tervishoiuministeeriumi alla kuuluva seerumiinstituudi juht Anders Koch väitis, et neil kasutatakse ravimitootja poolt vaktsiinipudelisse pakendatud lisadoosid ära algusest peale. Pfizer tarnib vaktsiini pulbrilisel kujul, millest segatakse valmis vedel ravimilahus. Selle protsessi käigus valmib Kochi sõnutsi viie asemel kuus kuni seitse doosi. Koch väitis kaljukindlalt, et siiani ei ole mõõtmisel mingeid vigu tehtud. „Tegemist on superpädevate töötajatega, kes puutuvad ravimitega igapäevaselt kokku,“ sõnas ta.

VG andmetel võtavad Norra terviseametnikud ühendust oma kolleegidega Taanis. Seda kinnitas ka Norra tervishoiuinstituudi direktor Camilla Stoltenberg. Viimase ütluste kohaselt tuleb esmalt siiski selgitada, kas Pfizeriga on kokku lepitud vaktsiinipudelikeste või dooside koguses. Stoltenberg muretses eeskätt selle üle, kas vaktsiini jätkub kõikidele teise kaitsesüsti jaoks.

Rootsis on poleemika hämminguid tekitanud. Riigi vaktsineerimise eest vastutav Richard Bergström sõnas, että Pfizeriga on dooside osas kokku lepitud. Bergströmi sõnul tuleb Euroopa Ravimiametil (EMA) rääkida Pfizeriga läbi, et kõikidel riikidel oleks vaktsineerimise osas kindlus. „Kui doose on pudelites viie asemel kuus, on järgmiseks sammuks Pfizeriga lepingutingimustes kokku leppida,“ ütles Bergström. „Üks variant on, et saame 20% rohkem vaktsiinidoose, teine võimalus on see, et saame samas koguses doose, kuid vähem pudeleid.“

Ameerika Ühendriikide Toidu- ja Ravimiamet (FDA) on juba varasemalt tõdenud, et Pfizeri ja Biontechi vaktsiini on pudelikestes eeldatust rohkem, kuna sooviti olla kindlad, et neis sisaldub vähemalt viis lubatud doosi. FDA sõnul võib ära kasutada kogu pudeli sisu, kuid ajaleht VG väidab, et Euroopa Ravimiamet ei ole sellele veel heakskiitu andnud.

Vaktsiine on minema visatud ka Soomes

Soome terviseamet (THL) kinnitas ajalehele Iltalehti, et ka Soomes on osa koroonavaktsiinist prügikasti rännanud. Põhjenduses öeldi, et ravimitootja juhtnöörides ja müügiloas on kirjas: vaktsiinipudelist valmistatakse viis koroonavaktsiini doosi. „Praktikas tuleb nii teha nagu ravimitooja on soovitanud,“ lisas Soome terviseameti peaspetsialist Mia Kontio.

Kontio sõnul jätkatakse Soomes praeguse viie vaktsiinidoosi mudelit seni, kuni ravimitootjalt tulevad uued suunised. Eeldatavalt saabuvad viimased juba täna. Kontio ei osanud kindlalt öelda, kui palju Soomes võib olla raisku läinud vaktsiinidoose. „See sõltub asjaolust, kui palju inimesi on vaktsineeritud ja mitu pudelit on ära kasutatud,“ lausus Kontio. „Kuna Soomes pole veel kuigi palju vaktsineerimisi tehtud, pole vaktsiini raisatud kuigi palju.“

Esimese vaktsiinipartiiga sai Soome 10 000 vaktsiinidoosi. Helsingi ja Uusimaa haiglapiirkond alustas vaktsineerimist pühapäeval. Mõnes põhjanaabrite haiglapiirkonnas pole vaktsineerimist veel alustatud.

Allikas: Iltalehti

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.