"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Norra maalihkes on 10 kadunut ja 900 evakueeritut (0)
31. detsember 2020
Scanpix

Kagu-Norras Gjerdrumi maakonnas toimus teisipäeva öösel vastu kolmapäeva suur maalihe. Kümme inimest on Norra riigiraadio NRK andmetel siiani kadunud. Norra meediakanalite sõnul on viga saanud vähemalt kümmekond, kelledest üks on tõsises seisundis. Piirkonnast on evakueeritud 900 elanikku ja arvatakse, et see arv võib tõusta 1500 inimesteni.

Õnnetuse piirkonnas on mitmeid kortermaju, milledest osa on hävinud. Siiani pole ametivõimudel täpset teavet, kui palju hooneid on maalihe kahjustanud. Norra ajaleht VG teatel vajus maju kokku veel kaksteist tundi hiljem, kohaliku aja järgi eile umbes kella 15 ajal. „Nägin ja kuulsin seda teisel pool maalihet,“ ütles kohal olnud reporter.

Maalihke piirkonnas elanud inimesi, kellede asukoht on teadmata, üritatakse leida. Politsei on öelnud, et küllap on osa neist evakueerinud end ise politseile teatamata. Norra peaminister Erna Solberg hoiatas ent sellegi eest, et norralased võivad saada nukraid uudiseid. „Mul on hea meel, et kadunud inimeste arv on päevaga vähenenud,“ sõnas peaminister ajalehele VG. „Aga usun sellegipoolest, et meil tuleb valmis olla, et hävinud majadesse jäi elanikke.“

Maalihke piirkonnas on otsinguid teostatud helikopterite ja droonide abil.

Aastatetagune raport hoiatas riskist

Norra veevarude ja energiaameti (NVE) 2005. aastal avaldatud aruandes märgiti Hønsisletta, kus mitu maja hävis, maalihke ohu osas kõrge riskiga piirkonnaks. Viieteistkümne aasta vanuses aruandes määratleti risk selle põhjal, kui tõenäoline on maalihe antud piirkonnas ja kui tõsised oleksid selle tagajärjed.

Hiljem koostatud ülevaates määratleti Hønsisletta siiski madala riskiga piirkonnaks ning sinna ehitati palju maju 2008. aastal. Ehitusluba antakse ajalehe VG sõnul vaid juhul, kui piirkonna maalihke tõenäosus on madal.

Maalihe toimus kolmapäeva hommikul Gjerdrumi maakonnas Askis. Piirkond asub pealinn Oslost kirdes ja vahemaa on mõnikümmend kilomeetrit. Läheduses asuvad haiglad seati kolmapäeva hommikul ootele. Ametiisikud on juhtumit nimetanud katastroofiks.

Operatsioonijuht Roger Petterseni sõnul said võimud maalihke tõttu kõne meeleheitel inimestelt, kes väitsid, et kogu maja liigub. „Need olid dramaatilised vestlused ja olukord on äärmiselt tõsine,“ ütles Pettersen kolmapäeval Rootsi televisioonile SVT.

Olud on väga rasked

NRK andmetel võttis maalihe enda alla umbes 300 x 700 meetri ulatuses ala. Kohapeal on geoloogid, kes analüüsivad olukorda varingu piirkonnas. Ametiisikud peavad siiski ebatõenäoliseks, et samalaadseid maalihkeid toimuks teistes piirkondades.

Politsei rääkis kolmapäeva hommikul, et kohal on päästemeeskond ning inimestel soovitati piirkonda vältida. Politsei sõnul raskendas päästetöid asjaolu, et õnnetuskohal sai liikuda vaid helikopteriga. „Päästemeeskond ei ole saanud varingu piirkonnas mööda maad ringi liikuda,“ kirjutas ajaleht VG kolmapäeva õhtupoolikul.

Allikas: Iltalehti

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.