"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Linna keskraamatukogu pakub e-raamatuid, distantsteenuseid ning võimalusi veebis või telefoni teel suhelda (0)
04. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

Tallinna Keskraamatukogu on praegusel piiranguteperioodil küll avatud, kuid soovitab kasutada teenuseid, mis ei nõua raamatukokku kohapeale tulekut või lühendavad seal viibimise aega.  Eakaile loevad raamatukoguhoidjad uudiseid ette, lapsed aga saavad ka ise lugemist harjutada.

“Et vähendada eakate vajadust raamatukokku kohapeale tulla, loevad raamatukoguhoidjad neile telefoni teel uudiseid Eesti Rahvusringhäälingu portaalist ning Eesti Ekspressist, Eesti Päevalehest, Postimehest ja Sirbist. Raamatukogu tänab meediaväljaandeid koostöö eest!” ütles keskraamatukogu direktor Kaie Holm. “Eakad on oodatud liituma ka Skype vestlusklubiga, kus nad saavad videokõne vahendusel erinevatel teemadel juttu ajada ja koos uusi teadmisi omandada, ning Facebooki grupiga Tallinna Keskraamatukogu seeniorid. Neile, kes tunnevad end üksiku või nukrana, on raamatukogu on koostanud lugemissoovituste nimekirjad helgete ja tujutõstvate raamatutega, millest enamik on leitavad ka e-raamatukogudest.”

Infopäringuid saab esitada nii raamatukogus kohapeal kui elektrooniliselt näiteks reaalajas Skype’i teel,   täites veebilehel infopäringu vormi või e-posti teel ls@tln.lib.ee. Mitmesuguseid toredaid tegevusi pakub raamatukogu distantsilt ka lastele ja noortele.

Distantsõppijatel on võimalik abi saada koolitöödes

“Eelkooliealistele suunatud lugemisprogrammis „Loeme ette!“ ootavad raamatukoguhoidjad laste (video)kõnesid, et neile raamatuid ette lugeda või kuulata, kuidas laps lugemist harjutab,” sõnas Holm. “Kooliealised on oodatud liituma virtuaalse lugemisprogrammiga „Talv raamatuga“, milles osalemiseks pole vaja muud kui usinalt lugeda ja loetu kohta loomingulises vormis tagasisidet saata.  Noortele pakub kirjandussoovitusi, põnevaid lugemisväljakutseid jm tegevusi ning võimalust omavahel suhelda Tallinna Keskraamatukogu Noortekas FacebookisInstagramis ja Discordi jututoas. Distantsõppijatel on võimalik saada abi koolitöödes ning klassid on oodatud veebi teel toimuvatesse raamatukogutundidesse.”

Eestikeelse kirjanduse kohta saab küsida tel 683 0917 või 683 0920 ning võõrkeelse kirjanduse kohta tel 683 0961. Muusikaküsimustele vastab tel 683 0912.

Lugejatel on võimalik kodust lahkumata kasutada laia valikuga e-raamatukogusid ELLU (eestikeelne kirjandus), OverDrive (võõrkeelne kirjandus) ja RBdigital (võõrkeelsed ajakirjad).

Kolm korda rohkem laenutusi

“ELLUst on 2020. aastal e-raamatuid laenatud ligi kolm korda rohkem kui eelmisel aastal – tänase seisuga üle 111 000 laenutuse,” rõõmustas Holm. “ELLU lugejad tunnevad huvi eesti kirjanduse vastu. Laenutusedetabeli esikümnes on üheksa eesti autori raamatut, kõige populaarsem ilukirjanduslik teos on Eia Uusi „Tüdrukune“.”

Vaegnägijatele kohandatud ELLU pakub eestikeelseid e-raamatuid nii kodumaiste kui välisautorite sulest ja neid saab lugeda nii tavalise arvuti kui nutiseadme abil.

“Kindlasti üks hea lahendus!” rõõmustas Eesti Pimedate Liidu esimees Jakob Rosin. “Keskraamatukogu algatused aitavad vaegnägijailgi paremini  raamatuteni pääseda.”

E-raamatute kättesaadavus peaks tema sõnul poodideski laienema üle Eesti.

“Meie soov on, et üha populaarsemaks muutuva e-raamatu valik oleks laiem,”  ütles Rosin. “E-raamatuid saavad nägemispuudega inimesed lugeda spetsiaalse seadme abil, mis võimaldab e-raamatu faili kõnesünteesi kaudu kuulata või punktkirjas kuvada. Häda on selles, et kirjastused pole väga varmad e-raamatuid tegema. Pigem on täna suund sinna, et teeme paberraamatu ja ehk siis tulevikus ka e-raamatu, kuigi e-raamatu valmistamise kulu väga suur tavaraamatu tootmisega võrreldes ei olegi. Siin võiks areng olla kiirem!”

Rosin soovib uuelt aastalt, et kirjastajadki võiksid e-raamatute parema kättesaadavuse sihiks võtta.

“Võiksime jõuda sammu pidada inglisekeelse turuga, kus raamatut kirjastades antakse koos sellega välja ka e-raamat ja audioraamat,” soovitas Rosin. “Vaegnägijate huvides tegutseb veel Eesti Pimedate Raamatukogu, kus loetakse sisse heliraamatuid.”

Linna keskraamatukogu lugejad saavad tasuta kasutada veel e-muusikakogusid Naxos Music Library ja Naxos Music Library Jazz, kus avastamisrõõmu jagub nii klassikalise muusika kui džässi – ja rockisõbrale.  

“Naxose suures muusikasalves leidub põnevaid teoseid nii meelelahutuseks kui ka õppimiseks ja silmaringi avardamiseks. Andmebaasides orienteerumise teevad lihtsaks Naxose otsingumootorid, mille abil saab muusikat valida helilooja, esitaja, perioodi, heliloomingu aasta, instrumendi või žanri alusel. Luua saab ka personaalseid kuulamisnimestikke,” ütles raamatukogu arendusjuht Kristi Veeber. 

Lugejaks saab registreeruda ka veebis.

“Kui lugemisvara laenamiseks on siiski vaja raamatukokku kohapeale tulla, on soovitav see ette tellida – tellimused saab kätte raamatukogu lahtiolekuaegadel kontaktivabalt,” soovitas Holm. “Samuti on võimalik teavikuid raamatukogu lahtiolekuaegadel kontaktivabalt tagastada.”

Piiratud mahus jätkab raamatukogu teistegi kohapealsete teenuste osutamist (arvutite kasutamine, perioodika lugemise võimalus).

“Enne raamatukogu külastust tasub kontrollida lahtiolekuaegu ja kehtivaid külastusreegleid veebilehel keskraamatukogu.ee või telefoni teel,” lisas Holm.

Raamatukogude lahtiolekuaegade ja teenuste kohta saab lisainfot linna keskraamatukogu veebilehel https://keskraamatukogu.ee/

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.