"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Põlluaas rõhutas riigikogu rolli Eesti demokraatia kujunemisel (1)
04. jaanuar 2021
Mats Õun

Riigikogu esimees Henn Põlluaas rõhutas esmaspäval esimese riigikogul olulisust Eesti parlamentaarse demokraatia kujunemisel. "Eesti Vabariigi esimese riigikogu tähtsust meie parlamentaarse demokraatia kujunemisel ja sisustamisel ei saa alahinnata," ütles Põlluaas saja aasta tagust sündmust meenutades. "Alustati ju sisuliselt nullist."

4. jaanuaril möödub sada aastat päevast, mil Toompea lossi Valges saalis toimus ajalooline esimese riigikogu esimene istung, kus valiti rahvaesindajate seast riigikogu esimeseks esimeheks Otto Strandman ning abiesimeesteks Karl Virma ja Jaan Järve.

Põlluaas märkis, et olulisimad riigikogu esimese koosseisu vastuvõetud õigusaktid olid riigilipu seadus ja kodakondsuse seadus. Samuti sätestati noore iseseisva riigi parlamendi töökorraldus ja töötati välja suur hulk erinevaid õigusakte.  

“Seda tegevust kandis eesti rahva kustumatule vabaduseideaalile tuginev riigimehelikkus ja püüd seista igas olukorras just oma riigi ja rahva eest,” ütles Põlluaas. “Ka täna on meil nendelt Eesti riigi rajajatelt palju õppida.”

Esimese riigikogu koosseis kandis Eesti seadusandlikku võimu 20. detsembrist 1920 kuni 30. maini 1923. Selle koosseisu kuulusid rahvaesindajad kümnest erakonnast ja valimisliidust, kelle hulgas oli erineva haridustaseme ja mitmesuguste elukutsetega isikuid. Sajaliikmelise Asutava Kogu järeltulija koosseisus oli talupidajaid, töölisi, käsitöölisi, ettevõtjaid, vaimulikke, ametnikke, arste ja advokaate.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

:)))
4. jaan. 2021 18:45
https://www.eesti.ca/edmond-penu-memeootika-super-parleid-reformlaste-rahvaesindajate-ajugeeniustelt/article57754 Super Pärl: Jürgen Ligi: “Kas elus naine saab olla abielus?” Reform lõpetas aasta tugevalt! Abielu referendumi muudatusettepanekud on esitatud tõepoolest parema tuleviku huvides! Teised pärlid: Urmas Kruuse: Kas Eesti Vabariigis tuleks keelata raamatute Müük? Andres Sutt: Kas Eesti Vabariigis tuleks keelata koolivaheaeg? Erkki Keldo: Kas Eestis tuleks keelustada pastapliiatsi kasutamine? Veel refide ja sotside küsimusi (Poolametsa postitusest): Laaneots pakkus rahvahääletusele Eesti järvede tühjakspumpamist. Jürgen Ligi tahab teada, kas „Mehe naine peab Eestisse jääma?“ Eesti Panga endine aseesimees Andres Sutt tahab rahvahääletusele panna küsimust „kas Eestis keelata ühistransport ja lasteaiad?“ Jüri Jaanson tahab teada, kas Eestis tuleks keelata füüsilised isikud? Andrus Seeme tahab punapead keelustada. Marko Mihkelson uurib „kas Eestis peaks olema keelatud kollaste kruuside tootmine“ ja Marko Torm tahab teada, kas Eestis peab keelama valge saia?“ Imelik, et ükski reformi ja sotside saadik ei suutnud öelda "ei, mina sellega kaasa ei lähe".