"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO JA FOTOD! Õismägi saab endale uhke promenaadi koos turu ja näituste alaga (0)
05. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

"Mulle meeldib öelda, et meie 2021.aasta eelarve märksõnad on haridus ja puhkus," sõnas Haabersti linnaosa vanem Andre Hanimägi. "Muuhulgas on kavas Järveotsa promenaadi ehitus, mis hõlmab endas turu, näituste ala ning koguperemänguväljaku rajamist. Peaaegu miljoni euro eest saab piirkond täiesti uue ilme."

Haabersti linnaosa elanikkond kasvab jätkuvalt, mis annab tunnistust, et piirkond oma arengute ja uuendustega on ligitõmbav. Harku järve rannaala korrastamine, Kakumäe-Tabasalu laudtee projekteerimine, Väike-Õismäe tiigiala ja purskkaevu renoveerimine, Mustjõe Gümnaasiumi uuendamine ning lasteaedade remonttööd on vaid mõned näited algavaks aastaks planeeritust.

Vaata galeriid (27)

Praegu on käimas projekteerimine, mille käigus otsitakse parimaid lahendusi. Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti juhataja asetäitja Reio Vesialliku sõnul loodetakse eskiislahendus detsembrikuus lõplikku vormistusse saada. “Põhiline eesmärk on tekitada linnaruumis oluline kvalitatiivne hüpe,” rõhutas Vesiallik. “Tänane lai asfaltkoridor tuleb ümber kujundada erinevate mänguelementide ja tänavainventariga alaks, kus on lisaks turuplats ja näituste korraldamise koht.”

Õismäel on lojaalne elanikkond

Ümbruses kohalikke küsitledes avaldab muljet inimeste lojaalsus kunagi valitud elupaigale. Nii tunnistab 77aastane Arvo Kütt, et oli Õismäele elama tulekust mõelnud juba enne kui see 1976. aastal teoks sai. “Hiljuti renoveerisime oma üheksakordse maja aadressil Õismäe tee 78 kõige ilusamaks Õismäe majaks,” ei varja korteriühistu juhatusse kuuluv mees oma siirast uhkust. Aeganõudev ettevõtmine sai teoks ja elanikud on väga rahul. “Vahetasime aknad ja radiaatorid, panime kaasasaegse soojussüsteemi ja ventilatsiooni, katusel on päikesepaneelid, fassaad on soojustatud, rõdud kinni klaasitud,” loetleb Kütt.

“Videovalve on nii maja ees kui taga.” Valmis saanud remonti kiidavad nüüd needki elanikud, kes algselt plaanile vastu töötasid, pangalaenuga kaasnevaid suuri kuumakseid kartes. “Pean tunnistama, et igakuised maksed hoopis vähenesid – ja seda isegi koos pangalaenuga,” märkis Arvo Kütt. Sama tendentsi kinnitas Andre Hanimägi: “Väga tihti tulevad minu juurde elanikud mureliku jutuga, et ühistu tahab laenu võtta, kuid julgustan alati, et nagu kogemus on näidanud, tulevad kommunaalkulude kuumaksed pärast remonti märksa odavamad.”

Õismäe põlisasukad on ka abielupaar Nikolai ja Larissa Krivovitsev, kes elavad Järveotsa 1 (varemalt Õismäe tee 32 aadressi kandnud) üheksakordses majas. Vestluse käigus selgub, et mõlemad Moskvast siiasõitnud aitasid Järveotsa piirkonda koguni 1970ndatel nullist üles ehitada. “Meie ei sõdinud, meie ehitasime!” naeris Larissa, kelle vanemad juba pärast sõda Narva ehitama tulid, ning Nikolai viipas näidata, et toona olid siin vaid kraavid ja prügila. Kuuldes, et praeguse roheala peale kerkib peagi võrkpalliplats ja koguperemänguväljak, hoiatas mees, et kerge ei saa ehitus olema, kuna maa all asuvad kõikvõimalikud kommunikatsioonid.

“Minu ajal ehitati siia pumbajaam, millest läänetuultega kandus Järveotsa lasteaia poole ebameeldivaid aroome,” meenutas Nikolai. Mõlemad abikaasad avaldasid rõõmu, kuuldes peagi eesseisvatest uuendustest nii lähiümbruses kui Harku järve kandis, ning Nikolai jagas linnaosa vanemaga täiendavaid mõtteid, mida kohalike elu-olu parandamiseks veel võiks ette võtta. “Meie oleme selle piirkonna patrioodid ning leiame, et promenaadi uuendamine ja turuala ehitus on kohalikele väga oluline,” kinnitas Larissa.

Peagi saab turulettidelt aiasaadusi osta

“Ei saa salata, et Järveotsa piirkonnas on probleeme linnavara lõhkumise ja grafitiga,” osutab linnaosa vanem täissoditud seintele ja prügikastidele, mille üle muretsevad iseäranis eraomanikud. “Kui sein saabki üle värvitud, möödub kõigest päev – ja juba on see uuesti täis soditud. Siin tundub kehtivat n-ö “katkise akna teooria”, et sinna, kus midagi on juba lõhutud või grafitit joonistatud, tekib seda juurde.” Ala uuendamise eesmärk on Hanimägi kinnitusel muuhulgas seegi, et kellelgi ei tekikski enam pahatahtlikku soovi midagi lõhkuda ja inimesed saaksid aru: tegelikult on see ju meie endi kodukant, mida tuleks hoida. “Ma siiralt loodan, et nende tegevust, kellele see põhjendus ei loe, aitab reguleerida võimekas kaamera, mis siia nüüdsama sai paigaldatud, et rikkumisi tabada.”

Uuendustest tõi linnaosavanem esmalt esile Kollase Keskuse (Õismäe tee 105a) juurde ehitatava avaturu, mis on saanud inspiratsiooni asjaolust, et kunagi oli Õismäel turg, millest elanikud nüüd aastaid puudust tunnevad. “Praegugi müüakse erinevaid asju siin müüride peal,” nentis Hanimägi. “Paraku ei jäta see kuigi modernset ja kaasaegset üldmuljet, kui keegi paneb üles valge telgi, teine punase ja kolmas sätib hoopis puidust müügipunkti kokku. Tahaksime tänavakaubandust kuidagi koondada ja leida sellele õige, sobiva ja ilusa koha.” Suuri statsionaarseid halle pole kavas ehitada, küll aga plaanitakse mobiilseid ja kergesti kokku-lahti pakitavaid müügilette, millel on mõnus suvist hooajakaupa ja aiasaadusi müüa.

Kirsipuud ja rahmeldussala

Mitmeid uuendusi plaanitakse Kollase Keskuse juurest algavale Järveotsa promenaadile, mis on õismäelaste seas juba aastaid hinnatud jalutuspaik. “Vahetame umbes 800 meetri ulatuses ära praeguse asfaltkatte, teeme eraldi rajad jalakäijatele ja jalgratturitele, vaatame üle haljastuse üle ning täiendame virgestusalasid,” loetles Andre Hanimägi. “Praegu on olemas mõned jõuvahendid, mida kasutavad eelkõige eakamad, aga projekteerija on siia ette näinud muidki vahendeid, mis võiksid huvi pakkuda ka noorematele. Kohe promenaadi kõrval asub ju Järveotsa Gümnaasium (Järveotsa tee 31), mille õpilased saaksid siin pärast koolipäeva veel allesjäänud lisaenergiat kulutada.”

Hanimägi viitab Järveotsa kooli sidemetele Jaapaniga, millega seoses kasvavad siinsamas ka kirsipuud, mis õitsemise ajal endast poppi pildistamispaika kujutavad. “Kuna siin on juba üsna palju kõrghaljastust, siis päris kirsipuude alleed plaanis rajada ei ole, küll aga tahaks kirsipuid juurde lisada,” jätkas linnaosa vanem. “Kinnitavad ju eksperdidki, et osad jaapani kirsipuud sobivad Eesti kliimasse hästi, nii nagu võib näha ka Kadrioru jaapani aias.”

Tulevasele näituste alale (Järveotsa tee 13 kuni Kollase Keskuseni) viidates toonitas Andre Hanimägi, et just see projekt on ideaalne võimalus näha millegi elluviimist oma silmaga, mitte vaid abstraktselt. “Mõni aeg enne kui ma linnaosa vanemaks tulin, valmisid Tammsaare pargis kõik need ilusad n-ö näituste raamid,” meenutas Hanimägi. “Vaadates ala Järveotsa lasteaia (Järveotsa tee 15) kõrval, mõtlesin, et see oleks suurepärane laius ja koht, kus tutvustada ka Õismäe väga rikkalikku ajalugu ja erinevaid fotokunstnikke. Nüüd ongi ette nähtud ja uuel aastal valmimas väike näituste ala, kus otse laste mänguväljaku kõrval erinevaid toredaid asju eksponeerida.”

Ka magalarajoonidesse saab rohelust lisada

Mainitud laste mänguväljakut Kollase keskuse ja Järveotsa lasteaia vahelisel haljasalal (Järveotsa tee 15a) on aastate jooksul küll arendatud, aga algaval aastal on ette nähtud veel üle kahesaja tuhande euro mänguväljaku täiendamiseks. “Loome siia veelgi suurema ja uhkema koguperemänguväljaku ning ette on nähtud ka parem valgustus,” jätkas Hanimägi. “Valgustuse puudumine kipubki olema vanemate mänguväljakute üks probleemidest, kui sügis- ja kevadõhtutel õhtud pimenevad.”

Lisaks rajatakse suurele muruplatsile võrkpalliväljak. Mõlemad ehitused nõuavad hoolikat plaanimist, sest maa-alune on erinevaid trasse täis. “Siiski on meie õnn, et siin selline suur maa-ala paikneb,” märkis linnaosa vanem. “Sageli tahetakse juba väljakujunenud elurajoonides mänguväljakuid või parkimist laiendada, aga linnal ei ole lihtsalt enam maad. Seega peab kogu siinne maa olema hästi läbi mõeldud, et me ei teeks asju ainult aastaks-kaheks, vaid pikaks ajaks.”

Õigupoolest valmis lõppeval aastal siinsamas, Õismäe tee 99/101 rohkem kui poole miljoni eurone hooviprojekt, kus maha ei pandud mitte ainult asfalti, vaid korrastati ka haljastust. “See näitab väga hästi, et tegelikult annab ka väljakujunenud hoove palju ilusamaks teha, näiteks kasutada parkimisalal murukivi, mis jätab roheluse alles,” tundis Andre Hanimägi heameelt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.