"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eestis on koroonapisik sees 14 hooldekodus (0)
06. jaanuar 2021
Rene Suurkaev/ Foto on illustreeriv

"Positiivse proovi andnud hooldekodu kliendid on ööpäevaringsel jälgimisel ja hooldekodus on tagatud õendusteenus ööpäev ringi," kinnitas abilinnapea Betina Beškina. "Ka nüüd on kõik üksused eneseisolatsioonis, mingeid kontakte üksuste vahel ei toimu ja isikukaitsevahendid on kõigile tagatud."

Eestis on koroonapisik praegu sees 14 hooldekodus ning nakatunud on üle 200 hooldekodu elaniku ja töötaja, vahendas BNS Postimeest.

Iru hooldekodus on 13 kliendil ja viiel töötajal Covid-19 ning pärast seda alustati hooldekodus laustestimist. Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonda kureeriva Beškina sõnul on hooldekodu pidevas kontaktis terviseametiga. “Positiivse proovi andnud hooldekodu kliendid on ööpäevaringsel jälgimisel ja hooldekodus on tagatud õendusteenus ööpäev ringi. Ka kõiki positiivse proovi andnud klientide lähedasi on teavitatud,” märkis Beškina. “Kuna kõik linnaasutused on valmistunud selliseks olukorraks ja igal asutusel on kriisiplaan, tegutseb ka Iru hooldekodu selle plaani järgi,” lisas ta.

Tema sõnul oli hooldekodus juba piiratud osakondadevahelisi kontakte, kliente külastada oli keelatud. “Ka nüüd on kõik üksused eneseisolatsioonis, mingeid kontakte üksuste vahel ei toimu ja isikukaitsevahendid on kõigile tagatud,” märkis Beškina.

Teisipäeva õhtul kirjutas Viljandi ajaleht Sakala, et Põhja-Sakala vallas Lõhavere ravi- ja hooldekeskuses on tekkinud koroonaviiruse kolle. Nakatunud on 21 patsienti ja kaks töötajat. Juhataja Marika Tirmaste kinnitas Sakalale, et Lõhavere ravi- ja hooldekeskuses on tõepoolest tuvastatud koroonaviirusega nakatunud töötajad ja kliendid. “Praegu on meil kohutavalt kiire,” tõdes Tirmaste telefonikõnes. “Loome siin Covidi-tsoone ja kontaktsete tsoone. Iga päevaga tuleb nakatunuid juurde.”

COVID-tsoonide loomine

Esimene nakatunu tuvastati Lõhavere hooldekodus 1. jaanuaril, haigus jõudis sinna töötaja kaudu. “Üks töötaja tundis ennast halvasti, saatsime ta testimisele ja leitigi, et ta on Covid-positiivne,” rääkis juhataja.

Tema sõnul on nakatunud 21 klienti. Nakatunud on ka kaks töötajat. Juhataja kinnitusel tullakse olukorraga toime. Lõhavere hooldekodus on 75 klienti.

Juba varem on terviseameti peadirektor Üllar Lanno toonitanud, et hooldekodus elavad eakad vajavad kõrvalist abi ja juhendamist ohutusnõuete täitmisel. “Tõenäoliselt nad ei oska ise terviseameti juhist täita või selle täitmist nõuda. Seetõttu on suur tähelepanu hooldekodu töötajatel, et nad juhiksid tähelepanu ja nõuaksid sama ka iseendalt,” märkis Lanno.

Teadusnõukoja juht Irja Lutsar ütles, et tal ega ka kellelgi teisel pole retsepti, kuidas hooldekodudest koroonaviirus eemale hoida. Kuna hooldekodusid praegu külastada ei tohi, pidas Lutsar tõenäoliseks, et asümptomaatilised või väga väikeste haigusnähtudega töötajad toovad selle sisse. “Seal on kaks asja: kuidas viirus hooldekodusse sisse saab ning kui kiirelt see levib,” lausus Lutsar. “Ma usun, et meie kõigi prioriteet on hakata nii kiiresti kui võimalik hooldekodudes vaktsineerima.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.