"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Lasnamäe õigeusukirik sai uue välivalgustuse (0)
06. jaanuar 2021

"Õigeusklikud on suurim religioosne rühm Tallinnas, mis teeb need pühad oluliseks väga paljudele linlastele. Kuid soovin, et kõik inimesed, olenemata usust, leiaksid valguse ja soojuse oma südames," ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

Tallinna Jumalaema Kiirestikuulja ikooni kirik Lasnamäel sai uue statsionaarse välivalgustuse, mis lisab kirikule atraktiivsust ning pakub kaunist vaadet nii maalt kui ka merelt. 

Aastate jooksul on linn palju panustanud muinsusväärtuslike kirikute taastamisse, sest Tallinna kirikuhooned koos oma kunstivaraga moodustavad unikaalse kultuuripärandi kogu Euroopas. Aastal 2001 loodi Tallinna muinsusväärtuslike pühakodade restaureerimiseks kirikurenessanssi programm, millega väiksemas mahus alustati juba varem. Aastatel 2000–2020 on toetatud 25 eri konfessioonide kiriku ning seal asuvate kultuurimälestiste restaureerimistöid. Möödunud 2020. aastal sai linnalt toetust seitse kirikut, seal hulgas Tallinna Toomkirik, Oleviste kirik, Pühavaimu kirik ja teised. Aastatel 2000–2020 on linn kirikute restaureerimist toetanud ligi 10 miljoni euroga, vastavalt võimalustele on panuse andnud ka kogudused ise.

Loopealse puiestee ääres asuv õigeusu kirik avati 28. septembril 2013. Samal päeval toodi kirikusse Jumalaema Kiirestikuulja ikoon, mida 53 aastat oli hoidnud metropoliit Kornelius ning mille järgi saigi kirik oma nime. Kirik kandideeris 2013. aastal ka Betoonehitise tiitlile.

Kõlvarti sõnul on rõõmustav, et kiriku uus välivalgustus sai valmis just enne õigeusu jõulupühi. “Õigeusklikud on suurim religioosne rühm Tallinnas, mis teeb need pühad oluliseks väga paljudele linlastele. Kuid soovin, et kõik inimesed, olenemata usust, leiaksid valguse ja soojuse oma südames,” ütles linnapea ning lisas, et pühakoja näol on Lasnamäe saanud uue vaatamisväärsuse. “Hoone kaunis arhitektuur ning valged seinad köitsid pilku juba ennegi. Arhitektuurne valgustus aga annab kirikule uue ilme pimedal ajal ning toob esile huviväärseid fassaadi elemente.”

Arhitektuurse valgustuslahenduse väljatöötamisel kasutati mitut varianti – lokaalne valgus ning fassaadi, katusekuplite ja -ristide aktsentvalgus. Uue valgustuse paigaldamisel järgiti senise, Soome firma VALOA Ltd valgustusdisainerite loodud suursugust stiili. Nüüd on Lasnamäe kiriku ümber paigutatud 100 säästvat LED-valgustit, mille energiatarbimine on üle kahe korra väiksem kui vanadel valgustitel, kuid tulemus sama efektne. Uue valguslahenduse autor on Eva Tallo. Kiriku uue valgustuslahenduse ning õuevalgustuse maksumuseks kujunes ligi 105 000 eurot. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.