"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Klandorf: linna teenistused on lumekoristuseks valmis (3)
06. jaanuar 2021
Rene Suurkaev

"Oodata on suuremat lumesadu ja linnateenistused on selleks valmis. Ma loodan, et ka eramaade omanikud on lumekoristuseks valmis," rääkis Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf.

 

Klandorfi sõnul on pikemaajalist lumesadu oodata juba lähipäevil ning talv tervikuna tuleb tõenäoliselt lumerohkem kui eelnevatel aastatel. “Tänase seisuga võin öelda, et Tallinnas on lumekatte paksus kaheksa sentimeetrit,” rääkis Klandorf. “Seda mõõdetakse Harkus, kus on ilmajaam.”

Kogu linnas on viimastel päevadel töötanud ligikaudu 100 ühikut lumekoristustehnikat. “Kokku oleme puistanud tänavatele 300 tonni kloriide. Viimasel ööl vastu tänast 25 tonni. Ratta- ja kõnniteedele oleme pannud 50 tonni sõelmeid,” loetles Klandorf.

Kinnistuomanike seas on hoolimatust

Peatänavatel on sõiduteed valdavalt soolamärjad ning ühistranspordipeatused ja kõnniteed on puhastatud kuni asfaldini. “Kinnistuomanike kõnniteedel aeg-ajalt ikkagi esineb libedust ja on kinni tallatud lund. Ja on ka jääpurikate oht, sest vahepeal on ilm natuke ka sulanud,” muretses Klandorf.

Nende asjadega tuleb tema sõnul veel tööd teha. “Ma kutsusin üles munitsipaalpolitseid sellega tegelema, et teha märkusi nendele kinnistuvaldajatele, kus on libedus- või lumetõrje tegemata ja kus hakkavad tekkima jääpurikad,” rääkis Klandorf ja kinnitas, et kindlasti ei hakata esimese asjana kellelegi trahvi tegema, vaid kõigepealt juhitakse tähelepanu probleemile.

Ühistutel ja kinnistuomanikel on Klandorfi kinnitusel võimalik sõlmida linnaga ka hoolduslepingud. “Linn on valmis tulema appi koristama suuremate erakinnistute territooriume või kõnniteid. Meil on olemas hinnakiri ja kui on soov seda teenust kasutada, saab pöörduda kommunaalameti poole,” rääkis abilinnapea. “See tähendab, et kinnistu omanikul ei ole enam probleemi, vaid siis koristab linna koostööpartner.”

Kohati segavad tema sõnul tänava puhastamist kvartalisisestel tänavatel parkivad autod. “Siin ma kutsun üles ühistute juhte ja linnaosasid tegema koostööd, et me saaksime ikkagi tänavad hästi hooldada,” ütles abilinnapea. Kui valdavalt on tegemist igapäevaselt kasutuses olevate autodega, siis eelmisel aastal vedas munitsipaalpolitsei linnast ära ka 91 romusõidukit.

Munitsipaalpolitsei ametnikud hoiavad talvisel koristusel samuti silma peal. Muuseas, ka autoomanikud, kes talvel oma masina seisma jätavad, peavad samuti lund koristama.

“Kui sa pargid edna auto kuhugi avalikku linnaruumi ja ei kavatse sellega sõita, siis tuleb tõesti ka auto ümbert ühe meetri raadiuses lumi ära koristada. Siis saab mehhanismidega sealt samuti koristada,” selgitas Munitsipaalpolitseiameti peadirektor Aivar Toompere.

Mustamäe Linnaosa Valitsus on aga juba kasutanud õigust teehooldajate teenustasust maha arvata 9000 eurot, sest libedatõrjega jäi hooldaja hätta. Linn kasutab taolisi meetmeid tõesti viimasena, enne proovitakse ikka heaga saada asjad korda.

Klandrof tuletas ka meelde, et linnaosad jagavad ühistutele graniitsõelmeid kõnni- ja kergliiklusteede hooldamiseks. “Kergliiklusteedel, haljasaladel ja parkides ei tohi kasutada kloriide. Sõiduteedel võib kasutada kloriide ja kõnniteede kohta ei ole märget heakorraeeskirjas, nii et seal võib mõningal määral kloriide kasutada,” rääkis ta.

Elektritõuksid mattuvad lume alla

Kui heakorra küsimustes tekib probleeme, soovitas Klandorf helistada Tallinna abitelefonil 14410. “Muidugi ei tasu arvata, et see on kiirabi, politsei või päästeamet, kohe nad kohale kindlasti ei tõtta, sest meie ressursid on piiratud, aga mõne aja jooksul nad tulevad ja kontrollivad selle koha ära, kus heakord jätab soovida ja siis informeerivad kas linnaosa või linna kommunaalametit.”

Klandorf nentis, et lume tulekuga on ta linnas liikudes mitmes kohas märganud tänavatel lume alla mattunud tõukerattaid. “Eile saatsime munitsipaalpolitseilt nendele rendiettevõtetele märgukirja, et palume need tõusid tänavatelt ära koristada – see on nende endi huvides. Kui tõuks on lume all ja traktor sõidab sealt üle, siis ma arvan, et pigem sellest tõuksist eriti midagi järgi ei jää.”

Klandorf pani inimestele ka südamele, et nad näiteks Lauluväljakul kelgutades siiski distantsi hoiaksid. “Lapsed kelgutavad ja on rõõmsad ning seda on tore näha, et lapsed veedavad palju aega värskes õhus. Kuid kuna rahvakogunemine on nii suur, siis oleme sinna palunud appi ka eraturvafirma, kes aitab korraldada liikumist seal mäe peal. Lauluväljak on paigutanud ja parandab veel märgistust, kuidas liikuda, et inimeste kontaktid oleks võimalikult väikesed,” selgitas Klandorf, kelle sõnul käivad seal lisaks ka munitsipaalpolitsei patrullid, et inimestele maske jagada ja ohutusnõudeid meelde tuletada.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Vaatleja
7. jaan. 2021 12:30
Lund tõrjutakse küll aga millegipärast on linna hooldatavatel teedel unustatud viimasel ajal pea sootuks libedustõrje: kõnniteed lükatakse küll lihtsalt lumest peegelsiledaks, kuid sinna seejärel meie nullilähedastel temperatuuridel tekkiv liuväli on parimal juhul vaid nende probleem kes sellel seejärel juhtuvad oma kondid murdma.
tallinlane
6. jaan. 2021 20:22
https://kasulik.delfi.ee/news/uudised/korteriuhistud-uritavad-konniteede-lumerookimise-kohustusest-vabaneda?id=92112871 „Korteri- ja majaomanikud on samuti kohaliku omavalitsuse maksumaksjad ja võõra vara hoolduskohustuse nende õlule panemine on ebaõiglane. Omanikul on kohustus lumesaju korral omavalitsuse teed hooldada ühe päeva jooksul ka korduvalt, mistõttu ei saa ta ka lumesaju korral tööle minna, omanik peab avalike teede hooldamiseks oma kulul soetama ka sõelmeid ja koristustehnikat või palkama selleks tööjõudu, sisuliselt ei saa omanik lumesaju kartuses sõita talvel puhkusele. Kurioosumina lükkab omaniku poolt hooldatud teele taas lume tagasi põhiteed hooldav lumesahk,“ tuuakse kirjas välja.
midagi uut
6. jaan. 2021 20:18
Uus kohustus sõidukiomanikele: heakorratöid takistava mootorsõiduki omanik või vastutav kasutaja on kohustatud tegema heakorratöid, näiteks lume ja jää koristust mootorsõiduki ümbruses ühe meetri raadiuses.