"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kiik: mõtleme tulistamisjuhtumi kajastamisel lastele (0)
07. jaanuar 2021
Mats Õun

"Selle uudise kajastamise osas oleks siiras palve ajakirjandusele väga hoolikalt mõelda selliste traagiliste sündmuste käsitlemisel, et ennetada ja vältida ohvrite süüdistamist ning tekitatud kahju tahtmatut suurendamist," rääkis sotsiaalminister Tanel Kiik kommenteerides traagiliste tagajärgedega tulistamist Lasnamäel.

Kiige sõnul on ajakirjandus teisipäeva õhtul toimunud tulistamise kajastamisel maininud, et rünnaku korda saatnud inimest häiris ülemise naabri korterist kostunud laste tekitatud lärm. “See kaudselt tähendab vägevallale õigustuse leidmist. Selliste väidete juures peab kindlasti käima ka selge selgitus, et tegemist on väärarusaamaga. Tegemist on inimese vaimse tervise häirega, mitte ei ole sellistes olukordades süüdi väiksed lapsed,” selgitas Kiik.

Sotsiaalministri kinnitusel peab arvestama sellega, et on hulk inimesi, kellele selliste sündmuste detailid võivad mõjuda eriti traumeerivalt ning taas ohvristavalt. “Eeskätt lapsed, kellest paljudel on tekkinud küsimus, kas nende käitumine võib tuua selliseid tagajärgi,” rääkis ta. “Kas nad peavad kartma? Kas peavad muretsema kodus mängides? See võib tekitada hirmu, tekitada süütunnet, tekitada väga palju ärevust.”

Lapsed loevad kõike uudistes, nentis Kiik, kelle sõnul nad võtavad seda veelgi tõsisemalt kui täiskasvanud ning hakkavad neid hirme ja mõtteid oma peas kordama. “Ma arvan, et me tahame kõik, et Eesti Vabariigi noored väiksed inimesed läheksid õhtuti rahulikult magama ja hommikul hea meelega lasteaeda või mängima ning ei muretseks sellepärast, et mõni nende häälitsus või mõni nende tegevus võib nende naabri viia ema või isa tapmiseni,” lausus ta.

Kiik tuletas ka meelde, et ööpäevaringselt töötab tasuta ohvriabi telefon 116006, kuhu võib muredega helistada. “Samamoodi vägivallatsejatele on suunatud eraldi vägivallast loobumise tugiliin 6606077, mis töötab esmaspäevast reedeni kella kümnest kuni neljani pärastlõunal,” rääkis ta. “On ka lasteabi telefon 116111, kus on samuti ööpäevaringne tasuta nõustamine lastele või vanematele, kes on mures laste pärast.”

Teisipäeva õhtul sai politsei väljakutse Lasnamäele Ümera tänavale kortermajja, kust kuuldi laske. Kahtlusalune 80-aastane mees lasi surnuks oma ülemise korruse naabri, 36-aastase naise, kahe väikese lapse ema.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.