"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
NELI SURNUT JA KAKS POMMI! Reinsalu: demokraatia vääramise katse USA-s pole aksepteeritav (3)
07. jaanuar 2021
Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi poolehoidjad jooksid eile tormi kongressi ühisistungile, kuhu mõlemad kojad olid kogunenud demokraat Joe Bideni valimisvõitu kinnitama."Ma ei tunne meie riiki täna ära ja seda anarhiat toetanud kongressi liikmed ei vääri oma rahva esindamist," sõnas rahvasaadik Elaine Luria. "Olen kindel, et USA demokraatia lahendab selle olukorra õigusriiklikul viisil. Demokraatliku protsessi vääramise katse jõuga ei ole aksepteeritav," märkis välisminister Urmas Reinsalu.

Reinsalu rõhutab, et demokraatia vääramise katse USA-s pole aksepteeritav, vahendas BNS. 

“Äärmiselt murettekitavad on sündmused Washingtonis. Olen kindel, et USA demokraatia lahendab selle olukorra õigusriiklikul viisil. Demokraatliku protsessi vääramise katse jõuga ei ole aksepteeritav,” märkis Reinsalu.

“Soovitus Eesti kodanikele on Washingtonis vältida rahvakogunemisi ja juhinduda ametivõimude juhistest,” lisas välisminister. 

Washingtonis ja selle naaberosariikides mobiliseeriti eile pärast president Trumpi pooldajate tungimist kongressihoonesse rahvuskaart ja kehtestati liikumiskeeld. 

Eurosaadik Urmas Paet Reformierakonnast leiab, et USA-s toimuv on näide sellest, et poliitiliste liidrite ütlustel on kaal ning neil võivad olla karmid tagajärjed.

Tema sõnul on Washingtonis toimuv märatsemine näide sellest, mida võib endaga kaasa tuua see, kui poliitiline tippjuht ehk ametist lahkuv president on kaks kuud järjekindlalt inimesi hullutanud ning rääkinud valimiste varastamisest ja pettusest. “See on näide, et poliitiliste liidrite ütlustel on kaal ning neil võivad olla karmid tagajärjed,” selgitas Paet.

Eurosaadikule on Washingtonis toimuv märatsemine pettumus, kuid ta loodab, et politsei saab seal olukorra võimalikult kiiresti kontrolli alla.

“Loodetavasti on juhtunu teistele liidritele ja riikidele pigem hoiatus ning paneb lõpuks mõtlema, milline on sõna jõud,” märkis Paet ja lisas, et peagi on 20. jaanuar ning ametisse asub uus USA president.

Bideni valimisvõidu kinnitamine

USA presidendi Donald Trumpi poolehoidjad jooksid eile tormi kongressi ühisistungile, kuhu mõlemad kojad olid kogunenud demokraat Joe Bideni valimisvõitu kinnitama. Presidendi viimane katse pöörata ümber oma valimiskaotus vallandas kaose ja süüdistused riigipöördekatses.

Trumpi toetajad lõhkusid tõkked Kapitooliumi hoone ees ja tungisid sisse. USA esindajatekoda ja senat peatasid töö ning politsei asus inimesi evakueerima. Rahvaesindajatele anti vahepeal politseinike poolt käsk gaasimaske kanda, sest meeleavaldajate ohjeldamiseks kasutati pisargaasi.

Washingtoni meer Muriel Bowser kuulutas välja ülelinnalise liikumiskeelu. Liikumiskeeld algas 18.00 kohaliku aja järgi ja kestab kella 06.00 hommikul.

USA seadusandjad mõistsid hukka “riigipöördekatse” valitsuse vastu. “Ühendriikide president õhutab riigipööret. Meid see ei hirmuta. Meid ei heidutata,” teatas demokraatide esindaja Karen Bass.

Rahvaesindaja Val Demings mõistis sissetungi samuti hukka käimasoleva riigipöördena. “Rahvajõuk jookseb tormi USA Kapitooliumile, et ümber pöörata valimised. Käimas on riigipööre,” kirjutas Twitteris kongresmen Val Demings.

Anarhia ilmingud

“Ma ei tunne meie riiki täna ära ja seda anarhiat toetanud kongressi liikmed ei vääri oma rahva esindamist,” sõnas rahvasaadik Elaine Luria. “See on anarhia. See on riigipöördekatse. Ja see toimub Ameerikas seadusetute seadusandjate tõttu,” lisas teine kongresmen Seth Moulton. 

Senati vabariiklasest juht Mitch McConnell hoiatas kolmapäeval, et Joe Bideni presidendivõidu lõpliku kinnitamise takistamine võib viia USA demokraatia surmaspiraali.

Asepresident Mike Pence avas eile kongressi ühisistungi, et kinnitada demokraat Joe Bideni võit presidendivalimistel, kuid vabariiklased esitasid kiiresti vastulause, mis seiskas protsessi. “Kui need valimised tühistataks pelgalt kaotajate väidetele tuginedes, siis satub meie demokraatia surmaspiraali – me ei näe enam kunagi, et kogu rahvas valimistulemused uuesti vastu võtaks,” rääkis McConnell.

“Valijad, kohtud ja osariigid on kõik rääkinud. Kui me nende eelistused tühistame, siis kahjustab see meie vabariiki igavesti,” ütles McConnell. “Vabariikliku partei mõned elemendid usuvad, et nende poliitiline elujõud sõltub riigipöördekatse toetamisest,” märkis senaator Chuck Schumer.

Kaose levides kutsus Trump sotsiaalmeedias toetajaid üles rahumeelselt meelt avaldama. “Palun toetage meie Kapitooliumi politseid ja korrakaitsjaid,” ütles Trump suhtlusvõrgustikus Twitter umber tund pärast seda, kui tema toetajad tungisid USA kongressis läbi turvatõkete. “Nad on tõepoolest meie riigi poolel. Jääge rahulikuks!” manitses Trump.

Trump sarjas eile Pence’i pärast seda, kui tema asepresident oli keeldunud sekkumast demokraat Joe Bideni valimisvõidu kinnitamise protsessi kongressis.  “Mike Pence’il ei jätkunud vaprust teha, mida oleks pidanud tegema meie riigi ja meie põhiseaduse kaitsmiseks,” kirjutas Trump Twitteris. “USA nõuab tõde!” 

Trump tegi oma avalduse pärast seda, kui Pence presidenti trotsides kinnitas, et ei kavatse peatada Bideni võidu kinnitamist kongressis. Pence ütles president Trumpi trotsides, et ei kavatse sekkuda demokraat Joe Bideni valimisvõidu kinnitamise protsessi, et see peatada. “Põhiseadus ei luba mul nõuda ühepoolset õigust otsustada, milliseid valijameeste hääli tuleks arvestada ja milliseid mitte,” ütles Pence oma avalduses, kui kongressi ühisistungjärgul hakati kinnitama valimiskogu hääli 3. novembri valimistel.

Pence ütles senati eeistujana, et jagab miljonite ameeriklaste muret valimiste usaldusväärsuse osas. Ent lisas, et ei arva endal olevat ühepoolset õigust otsustada, milliste valijameeste hääli tuleks arvestada. “Nelja aasta eest andsin ma oma perekonnast ümbritsetuna vande toetada ja kaitsta põhiseadust, mis lõpevad sõnadega: “Aidaku mind jumal”,” lausus ta. “Täna tahan ma kinnitada ameerika rahvale, et pean vannet, mille neile andsin, ja pean vannet, mille andsin kõigeväelisele jumalale,” lisas ta. 

Trump oli kongressi ühisistungile eelneval meeleavaldusel korranud oma alusetuid võltsimissüüdistusi ja öelnud, et oleks “väga pettunud”, kui Pence valimistulemuse kinnitamisele vastu ei seisaks. “Kui Mike Pence käitub õigesti, siis me võidame valimised,” ütles Trump toetajatele Valges Maja ees. “Tal on täielik õigus seda teha. Mike Pence peab meie jaoks seda tegema, kui ta seda ei tee, on see kurb päev meie riigi jaoks.”

Trump mõistis hukka ka “nõrgad” vabariiklased, kes lähevad valimistulemuste kinnitamisega kaasa, ja ähvardas neid probleemidega tulevastel valimistel. USA senati tähtsaim demokraat Chuck Schumer süüdistas enne seda vabariiklastest seadusandjaid riigipöördekatse toetamises, kui nad Bideni võitu ei kinnita. “Ma ei saa enam öelda, et ma austaksin enam meie valimisprotsessi. Me tahame oma riiki tagasi,” ütles 76-aastane meeleavaldaja Gail Shaw.

USA valitud president Biden tervitas varem päeval Demokraatliku Partei tõenäolist enamuse saavutamist senatis kui märki sellest, et ameeriklased soovivad näha tegusid. “On aeg pöörata lehekülge. Ameerika rahvas nõuab tegusid ja nad tahavad ühtsust. Ma olen optimistlikum kui kunagi varem, et me suudame pakkuda mõlemat,” ütles Biden avalduses, millega õnnitles demokraatidest kandidaate Raphael Warnockit and Jon Ossoffi nende tõenäolise võidu puhul Georgias. 

Biden ütles ka, et ootab edasist koostööd tulevase enamuse juhi Chuck Schumeriga, New Yorgi demokraadiga, kes võtab enda kätte kontrolli senati üle. Biden ärgitas senatit ka kiirelt komiteede juhtide võtmepositsioone kinnitama, et uus administratsioon saaks pärast tema ametissevannutamist 20. jaanuaril nii kiirelt kui võimalik tööle asuda.

Surma sai neli inimest

USA kongressihoones aset leidnud vägivaldsete sündmuste ajal sai surma vähemalt neli inimest, teatas kohalik meedia politseile viidates.

Ühe naise lasi politsei maha Kapitooliumil, lisaks on kolm inimest surnud muudel põhjustel kongressihoone ümbruses. Täpsemaid teateid teiste surmade põhjuste kohta ei ole, kuid need ei ole politsei sõnul seotud vägivallaga, vaid nende terviserikkega. Varem teatati, et üks hoone seintel roninud 24-aastane mees on pärast kümne meetri kõrguselt kukkumist kriitilises  seisundis.

Washingtoni politseiülem Robert Contee andmeil peeti kolmapäeval kinni 52 inimest, neist 26 Kapitooliumi alal. Neid kahtlustatakse liikumiskeelu rikkumises, ebaseaduslikus sisenemises ja relvadega seotud süütegudes. Vigastada sai 14 politseinikku, neist üks tõsiselt, kui ta kisti rahvahulka, kus teda rünnati. 

Kaks torupommi

Contee sõnul leiti Kapitooliumi lähedal kaks torupommi, üks Demokraatliku, teine Vabariikliku Partei kontorites. Lisaks leiti kongressihoone lähedalt auto, milles olid vintpüss ja Molotovi kokteilid. 

Washingtoni linnapea Muriel Bowser teatas, et pikendab eriolukorda 15 linnas 15 päeva võrra, Joe Bideni ametisseastumise päevani 20. jaanuaril kaasa arvatud, kartuses, et Trump ja tema toetaja jätkavad vägivallaga ähvardamist seoses oma alusetute süüdistustega valimispettuses.

“Ma arvan, et ma räägin meie kõigi nimel, kui ütlen, et me nägime pretsedenditut rünnakut meie Ameerika demokraatiale, mida õhutas Ühendriikide president, kes tuleb vastutusele võtta,” lausus Bowser. 

Trumpile pannakse süüks ka naise surma, kes oli üks tuhandetest tema toetajatest, keda ta ärgitas keskpäevase kihutuskoosoleku järel Valge Maja juures Kapitooliumile suunduma, korrates seejuures oma alusetuid süüdistusi massiivses valimispettuses. Nad tungisid kongressi ajal, mil see alustas ühisistungit Joe Bideni valimisvõidu kinnitamiseks. 

USA meedia andmeil oli hukkunu presidendi tuline toetaja, California osariigist San Diegost pärit Ashli Babbitt, kes oli teeninud USA õhujõududes. Teda tabas kuul kaootiliste ja vägivaldsete sündmuste ajal kongressihoones, kus mõned turvatöötajad võtsid välja oma relvad, et kaitsta seadusandjaid.  

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lugeja
7. jaan. 2021 18:02
https://www.eesti.ca/urmas-reitelmann-tasapisi-tolm-hajub/article57785 Üks pilt, mida USA ja maailma meedia täna vahet pidamata levitab on Kongressi tunginud inimesed. Neid on vähe ja nad on segaduses. Väljas on samal ajal kümned tuhanded Trumpi toetajad, kes ei ründa korravalvureid ega lõhu föderaalhoonet. Teine pilt, mida ei näidata on Trumpi toetajad, kes üritavad laamendajaid politseitõkete juurest eemale suruda ning suures osas läheb see neil korda. Kolmas pilt, mida meile ei näidata on aga inimestest, kes sisenevad Kongressi hanereas sametnööridega piiratud läbipääsu pidi. Föderaalasutusena on Kapitoolium samal ajal avatud kõigile kodanikele. Pange nüüd puzzle kokku: kümned tuhanded rahumeelsed ja USA demokraatia pärast muretsevad inimesed Washingtoni tänavatel ja parimal juhul ehk paarsada vägivaldest sissetungijat. Meedia proovib maalida pilti kodusõja algusest.
Vaatleja
7. jaan. 2021 10:34
Nüüd saavad siis USa-lased ka ise lõpuks maitsta, mida nad muidu juba aastakümneid ülejäänud maailmale eksportinud on. Ehk siis nn. demokraatiat selle verisemates avaldusvormides.
riik lõhki
7. jaan. 2021 09:07
Globalistid, trotskistid, blõmmistid sisuliselt rebivad USA tolle tradistsioonilise USA lõhki. Ja vaevalt on Joe Biden mees kes suudab USA-d ühendada hoolimata siirast tahtmisest mees küllalt eakas tõsi pikaajaliste kogemustega.Vast lootus Kamala Harrisel neegritarist hindulanna hiidriiki päästma. Eestis kiigatakse ja ustava liitlase õigusega demokraatide poole kuid lugupeetavad mõtleme ka traditsiooniliste ameeriklaste peale WASP ilmavaatel ka oma õigus. Mingil ajal tagasi eestlasel oli meeles vaid Peatage Lasnamäe kas ei meenu...Ka valgel ameeriklasel on oma õigus kas mitte elik kõik ei soovi mustanahalise kriminaali tagumenti lakkuda ja miks peakski.