"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
KIRED RIIGIKOGUS: põhiseaduskomisjoni ootab ees uue esimehe ja aseesimehe valimine (0)
08. jaanuar 2021
Mats Õun

Sotsiaaldemokraadist põhiseaduskomisjoni aseesimees Lauri Läänemets astus reedel tagasi, et vabaneda komisjoni esimehest, EKRE-sse kuuluvast Anti Poolametsast.

Seaduse järgi tähendab Läänemetsa tagasiastumine automaatselt seda, et lisaks uuele aseesimehele tuleb komisjonile valida ka uus esimees.

Nii Poolametsa kui Läänemetsa volitused kehtivad kuni uute valimisteni, mis peavad toimuma järgmisel komisjoni istungil, mis eeldatavasti toimub esmaspäeval. 

“Eilne päev näitas kõigile ühemõtteliselt, et lisaks demokraatlike väärtuste ja seaduse eiramisele on Poolamets ka puhttehniliselt saamatu. Kui esimees ei saa elementaarse koosoleku juhtimisega hakkama, siis tuleb koalitsioonil leida uus juht. Samale seisukohale jõudis eile ka koalitsioonisaadik Imre Sooäär ning rahulolematust Poolametsaga on kuulda ka EKRE ridadest,” väitis komisjoni aseesimees Lauri Läänemets.

Põhiseaduskomisjoni esimees, EKRE liige Anti Poolamets nimetab aga riigikogus abielu rahvaküsitluse ümber toimuvat laadatsirkuseks.

“Kas te kujutate ette, et riigikogus ka tavalise seaduse arutelu põhiseaduskomisjonis käiks nii, et igaüks võtab ise sõna ja räägib nii palju kui tahab. See käib ka väiksemate eelnõude puhul, kus on 10 muudatusettepanekut, siis räägitakse kindel aeg ja kuulatakse põhiseaduskomisjoni esimehe kehtestatud reegleid. Täna me näeme laadatsirkuse toomist parlamenti, mis on häbiväärne ja seninägematu, minu jaoks vähemalt,” ütles Poolamets.

Poolamets ütles, et neljapäevasel koosolekul sai paika graafik, millal iga riigikogu liige saab oma ettepanekuid tutvustada. “Neljapäevase koosoleku alguses said Oudekki Loone ja Andrei Korobeinik oma seisukohad väga asjalikult välja öelda, kuna opositsioonil oli ilmselge eesmärk koosolekut segada ja häirida,” rääkis ta. “Arvatavasti oli neil ka selleks kokkulepe, siis läks häirimine nii suureks, et komisjoni aseesimees Lauri Läänemets (SDE) ütles, et teda koosoleku kord ei huvita, ta räägib niipalju kui tema tahab, temal on 30 muudatusettepanekut ja ta lihtsalt ei lõpetanud rääkimist, segas lakkamatult vahele ja takistas ka järgmiste kõnelejate rääkimist.” 

Poolamets tõdes, et riigikogu on abialureferendumi eelnõud arutades põhjas ära käinud. “Arutasime ka riigikogu esimehega, et nii jätkata ei saa,“ lausus ta. 

Poolamets ütles, et neljapäevane koosolek lõpetati “laamendamise“ tõttu ära ning lubati täna taas kohtuda, et anda võimalus rääkida inimestele, kes olid kohale tulnud siiraste soovidega muudatusettepanekuid tutvustada.

“Kutsume inimesed elektrooniliselt kohale, et ei saaks karjumise või koosoleku takistamisega nende kõnevooru ära võtta,“ selgitas komisjoni esimees. “Ütlesin ka täna neile, et kolleegid, te ei tulnud siia heast tahtest, vaid te tulite siia korda rikkuma ning see ongi parlamendi töö takistamine. Kõik need muudatusettepanekud on ju tehtud, et vähemused saaksid laamendada ja enamuselt hääle ära võtta.“ 

Poolametsa sõnul saavad ka 10-aastased lapsed aru, et kogu abielureferendumi takistamine on viidud labasele laada tasemele.

Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas kolmapäeval, et abielu rahvahääletuse eelnõule opositsiooni poolt laekunud 9400 muudatusettepanekut läbi arutama ei hakata ning igal esitajal on ettepanekute tutvustamiseks aega viis minutit. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.