"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Poliitikaekspert: äärmuslaste arvates on USA juba kodusõjas (4)
08. jaanuar 2021
Scanpix

"See on pretsedenditu. Viimati rünnati Kapitooliumi 19. sajandi alguses. Kuigi mina sarnaselt paljude poliitikakommentaatoritega ja teiste ameeriklastega oskasin aimata, et üha ohtlikumalt polariseeruvas poliitilises kliimas võib toimuda vägivaldseid kähmlusi kahe osapoole vahel, polnud keegi valmis selleks, mis teisipäeval juhtus," ütles Johan Skytte poliitikauuringute instituudi võrdleva poliitika teadur Louis John Wierenga.

Teadur ütles, et lähiajal näeme kindlasti palju ajalehepealkirju, mis räägivad populismist. “Washingtoni sündmustel pole populismiga mingit pistmist, see on ekstremism, mis on seotud vandenõuteooriatega ja selle esile kutsujaks oli president, kes ilmselgelt andis meeleavaldajatele hoogu juurde,” märkis ta.

“See näitab , et vabariiklaste parteil on Trumpi-probleem, millest saab olema väga keeruline vabaneda. Paljud mõjuvõimsad vabariiklaste juhid on kutsunud Trumpi üles hoogu maha võtma ja sellise väga ohtliku retoorikaga mängimise ja oma toetajate eksitamise lõpetama ning valimistulemustega nõustuma,” lisas poliitikaekspert, kelle sõnul on Trumpi tõttu lisaks riigile lõhestumas ka vabariiklaste partei. 

“See olukord on tekkinud sellest, et president Trump on kasutanud konspiratsiooniteooria narratiivi varastatud valimiste kohta, et mitte näida “luuserina” – termin, mida talle endale meeldib kasutada.”

Äärmuslaste arvates on USA juba kodusõjas

Wierenga usub, et poliitiline vägivald USAs jätkub suureneva polariseerituse olukorras üha aktiivsemalt. 

“Mina olen sündinud aastal 1983 ja sellist polariseerumist ei ole ma kunagi näinud. Olukord läheb ainult hullemaks. Osade vasak- või paremäärmuslaste arvates on USA juba kodusõjas, nagu nad oma sotsiaalmeediapostitustes ja kogunemistel hüüavad,” sõnas mees.

“Ma usun, et lähikuudel näeme me sarnaseid kokkupõrkeid tänavatel veel. Ma ei usu, et enam Kapitooliumi ründamiseks läheb, aga osariikide pealinnades võib teataval määral madistamist toimuda. Michiganis see juba peaaegu juhtuski, kui relvastatud salk osariigi kohtumajja sisse marssis, et COVID-viirusega seotud piirangute vastu protesteerida.”

USAst pärit, aga nii Kanadas, Lätis kui Eestis elanud Wierenga arvates näitavad hiljutised sündmused, et USA ei ole alati see kõrgeim standard, millena ta end esitleda sooviks.

“USA peaks olema vaba maailma juht, aga isegi Venezuela riigijuhid tegid teisipäevaste sündmuste üle oma sarkastiliste säutsudega nalja. Minul ameeriklasena on piinlik näha selliseid asju juhtumas,” kurtis ta.

“Ma usun, et see annab teatava kinnituse ka rahvuslastele ja populistlikule paremtiivale Euroopas ja mujal maailmas, et joon on liiva sisse tõmmatud. Sellest on raske tagasi pöörduda,” lausus teadur.

Trumpist saab mees ilma kodumaata

“Ma olen endine USA merejalaväelane ja kindral Mattis, kes on olnud ka Trumpi-aegne kaitseminister, mõistis oma hiljutistes sõnavõttudes presidendi käitumise teravalt hukka ja ütles, et Trumpist saab mees ilma kodumaata. Seda võib mõista ka nii, et Trump ei saa enam kunagi tagasi kogu vabariiklaste erakonna täit toetust,” selgitas Louis Wierenga. 

“Mis puutub Trumpi pärandisse, siis ma usun, et ta jääb tulevikus populaarseks vaid väga väikese osa ameeriklaste seas. Iseasi on muidugi see, mida plaanivad oma poliitilise tulevikuga teha Trumpi lapsed, eriti Don Jr,” lisas mees, kelle sõnul võib Donald Trumpilt vaatamata erinevatele prognoosidele ka üllatusi oodata.

“Trumpi aeg presidendina on ümber saanud ja kuna nii Twitter kui teised sotsiaalmeediakanalid on mehe põlu alla seadnud, võib ta vabalt luua oma meediavõrgustiku, et kasvatada toetajate hulka ja proovida 2024.a. uuesti kandideerida. Tal on selleks kahtlemata nii nime kui ka kapitali.”

 

 

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Puna-Hiina ja latiino
10. jaan. 2021 07:01
Juhul kui USA tahab säiluda USA-a nii nagu eestlased toda üliriiki teavad siis tuleb taastada tootmine ja ehitada terastara latiinode ja USA vahele. Elik tavakeeli teha Trumpi kui vaja siis ka ilma Trumpita. Kuid loomulikult võib iga soovija lakkuda näituseks punahiinlase tagumenti kui mõned usakad lakuvad blõmmistide kriminaalide tagumenti asi siis punahiinlase tagumenti lakkuda. Elik igaühele oma täpselt dr Goebbelsi käsulaudade alusel.
klaus
9. jaan. 2021 21:33
https://tsargrad.tv/articles/lokdaun-navsegdavelikaja-perezagruzka-klausa-shvaba_311153
lugeja
8. jaan. 2021 20:30
https://www.eesti.ca/mihhail-veller-koige-koledam-paev-6-jaanuar-2021-ob/article57778
näperdaks netti
8. jaan. 2021 12:59
Kas nn uurijad veiks netti näperdada ei viitsi ilmselt saaks vaid õlutit libistada veiks igavaks ei lähe? Washingtonis etendati labane poliitetendus just Kongressi istungi ajaks ja lasti erinevat masti tegelased veiks laamendama vastavad struktuurid siis hetkeks tagaplaanil. Paraku tagajärjeks hukkunud kuid eesmärk ju igati sooritatud eeskujulikult tegelt. Libistaks veiks vähem õlutit Tardo Liinas nn uurijad ja vahelduseks näperdaks netti. Klassikaline poliitietendus kas mitte too peletisest Baba-Jagaa mitte askeldamas? Viha ju mutil üüratu.