"Juba mitu kuud enne valimisi väitis Trump, et kui ta ei võida, siis olid valimised ebaausad. Ta pole siiamaani tunnustanud, et ta kaotas. Trump pole kordagi oma elus tunnistanud ühtegi kaotust," ütles Pealinnale politoloog, Toronto ülikooli professor Andres Kasekamp.
Tema sõnul on Trump alati süüdistanud teisi oma ebaõnnestumistes. “Sündmused olid ootuspärased selles mõttes, et president oli kutsunud oma toetajad pealinna selleks päevaks ja ässitas neid Kongressi survestama valimistulemusi tühistama. Kõige üllatavam olid puudulikult ettevalmistatud turvameetmed Kapitooliumis,” selgitas Kasekamp.
Tavalisele ameeriklasele selgus äsjaste sündmuste abil tõik, et Trump on tegelikult oht demokraatlikule korrale.
“Vabariiklaste erakond võib lõhki minna — ühel poolel need, kes on lojaalsed Trumpile ja teisel pool need, kes on truud põhiseadusele. Selline areng muudaks USA poliitilist maastiku täielikult,” tõdes Kasekamp.
Ta sõnas, et üldsus on šokeeritud ja paljud nõuavad Trumpi otsekohest tagandamist. Samas parempoolsed püüavad pisendada sündmuste tähtsust.
Äsjastel sündmustel on aga loomulikult ka rahvusvaheline mõõde. “USA demokraatia ja rahumeelse võimuvahetuse tava on olnud maailmale positiivseks eeskujuks. Tänu Trumpile USA maine on kõvasti kannatanud. Ameerikal on edaspidi raskem olla demokraatlike väärtuse eestkõneleja ja kaitsja ning kritiseerida autoritaarseid riigijuhte,” tõdes politoloog.
Kanadast pärit Kasekamp ütles, et vastupidiselt Kanadale, mis on korda armastav riik, on USA sündinud mässust.
“See tõik seletab mõndagi erinevustest. Näiteks, miks kanadalased kuulavad valitsuse soovitusi ja kannavad näomaske, aga palju ameeriklased arvavad, et see on nende vabaduste piiramine. Hea, et koroonaviiruse tõttu piir on kinni,” kinnitas Kasekamp.
Quebec Libre
8. jaan. 2021 20:10