"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Trump lubas keskenduda võimu rahumeelsele üleandmisele (2)
08. jaanuar 2021
Scanpix

USA president Donald Trump lubas neljapäevases videopöördumises, et keskendub võimu sujuvale üleandmisele valitud presidendile Joe Bidenile. Trump tegi avalduse päev pärast seda, kui kongressihoones lahvatas vägivald tema toetajate ja korravalvurite vahel.

“Nüüd on kongress kinnitanud valmistulemused ja uus administratsioon asub ametisse 20. jaanuaril,” ütles ta. “Keskendun võimu korrapärase ja sujuva ülemineku tagamisele. See hetk nõuab tervenemist ja leppimist.”

Trump postitas oma avalduse Twitterisse neljapäeval, pärast seda kui see keskkond pärast 12-tunnist keeldu taas tema jaoks avanes. Seda peetakse laialdaselt tema esimeseks avalikuks valimiskaotuse tunnistamiseks.

“Sarnaselt kõigi ameeriklastega olin ka mina nördinud vägivalla, seadusetuse ja kaose pärast. USA on seaduse ja korra riik. Kapitooliumisse tunginud meeleavaldajad on häbistanud Ameerika demokraatia keskust,” rääkis Trump ja kinnitas, et kõik rahvarahutuste käigus seadust rikkunud inimesed peavad oma tegude eest maksma.

Trump kiitis oma suurepäraseid toetajaid

Presidendi kinnitusel andis ta koheselt föderaalpolitseile ja rahvuskaardile käsu hoonet kaitsta, kui meeleavaldajad sinna tungisid. Samas teatasid mõned USA meediakanalid, et ta venitas vägede saatmisega ja jättis korralduse andmise oma asepresidendile.

Lisaks kiitis ta oma “suurepäraseid toetajaid” ja lubas, et “meie uskumatu teekond on alles alguses”.

Trumpi avaldus järgnes tippdemokraatide üleskutsele president ametist tagandada. Kongressi tippdemokraadid, esindajatekoja esimees Nancy Pelosi ja senati demokraatide juht Chuck Schumer kutsusid asepresident Mike Pence’i ja Trumpi kabinetti üles presidenti tagandama “mässu õhutamise” pärast.

“Presidendi ohtlikud ja ahvatlevad teod nõuavad tema viivitamatut ametist tagandamist,” öeldi ühises avalduses. Nad nõudsid Trumpi tagandamist USA põhiseaduse 25. muudatuse abil, mis võimaldab asepresidendil võtta võim, kui president ei saa vaimse või füüsilise haiguse tõttu oma ülesandeid täita.

Kuid see eeldaks, et asepresident Pence ja vähemalt kaheksa kabineti liiget pöörduksid ära Trumpist ja otsustaksid selle muudatuse kasuks – midagi, mida nad seni teinud ei ole.

Kui asepresident ei suuda tegutseda, teatas Pelosi, et kutsub kokku täiskogu, et alustada oma teist süüdistamismenetlust Trumpi vastu. Presidendi süüdimõistmise ja tagandamise õnnestumiseks vajaks demokraat aga vabariiklaste kontrollitavas senatis kahte kolmandikku häältest ja BBC andmetel pole märke, et nad saaksid need hääled kokku.

New York Times teatas anonüümsetele allikatele viidates, et Trump kaalus oma presidendiaasta viimastel päevadel endale armu andmist. Sellise sammu seaduslikkust pole kontrollitud.

Kokkupõrgetes viga saanud politseinik suri

USA Kapitooliumi politseinik suri kokkupõrkes president Donald Trumpi toetajatega, kes tungisid Washingtonis asuvasse kongressihoonesse ühisistungi ajal, teatas politsei neljapäeva öösel kohaliku aja järgi. 

Ohvitser Brian Sicknick reageeris kolmapäeval 6. jaanuaril 2021 puhkenud mässule USA Kapitooliumis ning sai vigastada, kui ta protestijatega füüsiliselt kokku puutus, seisis kapitooliumipolitsei avalduses. 

Ta naasis oma osakonna kontorisse ja kukkus kokku. Pärast seda, kui ta haiglasse toimetati, suri ta saadud vigastustesse neljapäeva öösel. Teadaolevatel andmetel hukkus rahutustes veel neli tsiviilisikut.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lombitagune
9. jaan. 2021 22:14
https://eestinen.fi/2021/01/nuud-on-selge-miks-trumpi-kontod-kinni-pandi-ja-teda-tahetakse-ametist-kiirkorras-tagandada-20-jaanuaril-plaanitakse-usa-s-suuremat-masu/
sionist
9. jaan. 2021 14:11
https://isroe.co.il/my-blagodarny-tebe-gospodin-prezident-u-evrejskogo-gosudarstva-nikogda-ne-bylo-luchshego-druga-v-belom-dome-chem-donald-tramp/ Iisrael tänab president Trumpi.