"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Eestlased ei kuluta enam peoriietele, vaid hõrgutavatele toiduainetele (0)
08. jaanuar 2021

"Kui tuua selline lihtne näide, siis talvejopesid ja saapaid ostetakse nagu tavaliselt, aga peokingi ja kleite ostetakse oluliselt vähem," ütles Eesti Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil. "Ostetakse kindlasti rohkem delikatessliha ja valmistoitu.“

 

Lõppenud aasta oli segane aasta kaubandusettevõtetele. Kõige rohkem said kannatada need kauplused, mille tooted seostusid üritustel ja pidudel käimisega. 

Üksikud kauplused tõmbasid Eesti turul otsi kokku juba esimese laine ajal. Kas võime praegu karta, et jääme veel mõnest populaarsest brändist või kauplusest ilma?

“Mõni selline suurem rõivapood kaob keskustest ära, aga mul ei ole mingit konkreetset infot. See on pigem kõhutunne,” sõnas Eesti Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil.

Lõppenud aasta oli keeruline kõigile moekaupu müüvatele kauplustele ja brändidele. Näiteks kohalik rõivafirma Tallinn Dolls kaotas lõppenud aasta alguses lõviosa jaemüügi tellimustest. 

“Väga palju otsuseid oli siis vaja ümber teha. Kõik tootmised oli vaja ümber planeerida. Kõik sisseostu otsused kangastele oli vaja ümber planeerida, sest olukord oli uus. Enam ei olnud vaja nii palju sametit ja litrit, vaid oli täiesti uusi kangagruppe vaja,” ütles Tallinn Dollsi juht Mari Martin

“Me juba kevadest viisime oma tootmise täiesti uuele mudelile ja ennustasime, mida uus olukord endaga kaasa toob. Me reageerisime sellele ja seetõttu müügid Tallinn Dollsis sel aastal pigem tõusid kui kahanesid.”

Paraku on Tallinn Dolls pigem erand, sest Eestis ning Tallinnas rõivaid aksessuaare ja ilutooteid müüvad kauplused tegid möödunud aastal keskmiselt 15-20% kehvema tulemuse kui 2019. aastal. Varasemast parema tulemuse tegid möödunud aastal aga need kauplused, mis müüvad tooteid kodu sisustamiseks ja remontimiseks. Tavapärase müügi tegid eelmisel aastal toidukauplused. Neid mõjutas restoranide sulgemine. Eelmisel aastal tegid toidukauplustes tavapäratult hea müügi premium toidukaubad.

“Ostetakse kindlasti rohkem delikatessliha ja valmistoitu ja ilmselt ostetakse nüüd rohkem ka väikese kohaliku tootja toodangut. Kui restoranide tellimused ära kukkusid, siis võtsid jaeketid selle (kohaliku tootja toodangu) sortimenti. Seega sellist kallist toorainet, mida Eesti väiketootja müüs varem restorani, leiab nüüd Eesti toidukauplustest,” sõnas Peil.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.