"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! VAATA JÄRELE: Kuhu viia oma vana jõulupuu? (1)
08. jaanuar 2021
Rene Suurkaev/ Foto on illustreeriv

Tallinna linnaosad on armsaks saanud jõulupuude väärikaks kokku kogumiseks loonud kümneid kogumispunkte, kuhu oma kuusk, mänd või nulg viia. 

Sellest nädalast algas Tallinna linnaosades vanade jõulukuuskede kogumiskampaania, mille raames saavad elanikud oma aja ära elanud puud tasuta kogumispunktidesse viia. Kampaania kestab olenevalt linnaosast kuni 25. jaanuarini, peale seda viiakse kuused Tallinna Utilitase koostootmisjaamale, mille kateldes muutuvad nad roheliseks elektri- ja soojusenergiaks.

Tallinlastele pannakse südamele, et üksnes jõulukuuskede jaoks mõeldud konteineritesse ei pandaks olmeprügi, ehitusprahti ega muid jäätmeid. Samuti ei tohi jõulukuusk olla pakitud kilesse ning selle küljes ei tohi olla ehteid, plastikut, riiet või muud materjali. Ka on keelatud viia kuuski konteinerite kõrvale, linna haljasaladele või kohtadesse, kuhu tavapäraselt kogutakse korterelamute jäätmeid.

Kogumispunktide nimekiri on leitav linna kodulehel ja veebikaardil.

Kesklinna valitsus palub viia jõulukuused kogumiskonteinerisse

Tallinna kesklinna elanikud saavad 6. jaanuarist, kolmekuningapäevast alates viia oma jõulukuused selleks tarbeks paigaldatud kogumiskonteineritesse. 

“On oluline, et tuppa toodud ning suure hoole ja armastusega ehitud jõulukuuskede teekond ei lõpeks nukralt prügikasti kõrval vedeledes. Kuusepuude eluringi väärikaks lõpetamiseks palume need tuua kogumiskonteineritesse, mida paigaldame kesklinna kolmapäeval varasematest aastatest juba tuttavaks saanud ja hästi ligipääsetavatesse kohtadesse. Vastava tähistusega spetsiaalsetesse konteineritesse on võimalik kuuski viia 24. jaanuarini. Seejärel saab neist hakkepuit, mida kasutatakse rohelise energia tootmisel linlaste tarbeks,” selgitas Kesklinna vanem Monika Haukanõmm. 

Konteinerid jõulupuude kogumiseks paiknevad Kesklinnas kuues kohas (tähistatud kaardil manuses):

– Ahtri tn 12 parklas;
– Pleekmäel Imanta 6;
– Pärnu mnt viadukti all;
– Vesivärava kohviku vastas Kadrioru staadioni parklas;
– parklas Uus tn 37 hoone vastas;
– parklas Toompuiestee ja Wismari tn nurgal.

Kesklinna vanem paneb ühtlasi südamele, et üksnes jõulukuuskede jaoks mõeldud konteineritesse ei pandaks olmeprügi, ehitusprahti ega muid jäätmeid. Samuti ei tohi kuuski visata konteinerite kõrvale, linna haljasaladele ega kohtadesse, kus tavapäraselt kogutakse korterelamute jäätmeid. 

Korteriühistud võivad tellida piirkonna jäätmevedajalt eraldi jõulupuude äraveo. Samuti võtavad neid aia- ja haljastujäätmetena Tallinnas vastu jäätmejaamad, mille kohta leiab teavet siit: jaatmejaam.ee.

Põhja-Tallinnas kuuskede kogumiskohad

6. jaanuarist kuni 31. jaanuarini on Põhja-Tallinnas avatud neli  jõulukuuskede kogumispunkti.

Põhja-Tallinna elanikud saavad jõulukuuski viia 4 ajutisse kogumiskohta, mis on Kopli Kalmistupargi, Salme kultuurikeskuse, Tööstuse tänava Erika bussipeatuse ja Sõle 51 Selveri lähistel.

Nii suuri kui väikeseid rõõmustanud puud jätkavad oma väärikat ja keskkonnasäästlikku teekonda – neist valmistatakse hakkepuit.

“Põhja-Tallinna inimesed on teadlikud, kui oluline on hoida seda, mille keskel me elame. Vana jõulupuu koht koos purunenud ehetega ei ole kindlasti prügikonteineri kõrval ja kogumispunktide vajalikkus on end aastatega tõestanud. Hoidkem loodust, olgem keskkonnasäästlikud–ja teadlikud, nii hoiame ka iseennast,” ütles linnaosavanem Peeter Järvelaid.

Kopli kalmistupargi kogumispunkt on Kopli tänava poolses väravas, Salme kultuurikeskuse kõrval asuv kogumiskoht on Salme ja Kalevi tänava nurgal busside parkimisplatsil. Tööstuse tänaval saab kuuski ära anda  Erika bussipeatuse taga ning Sõle 51 on kogumispunk Selveri juures.

Kogumiskohta viidud kuuskedelt tuleb eemaldada kõik ehted. Lisaks palume mitte visata muid jäätmeid jõulupuude kogumiseks mõeldud kohtadesse.

Täpsed kuuskede kogumispunktid on leitavad kaardilt: https://arcg.is/1OTO0f0

Jõulukuuski võtavad aia- ja haljastujäätmetena vastu ka Pärnamäe, Rahumäe, Paljassaare ja Pääsküla jäätmejaamad. Lisainfo: www.prugi.ee.

Haabersti linnaosas avatakse kuus kuuskede kogumispunkti

Haabersti linnaosas on alates 6. jaanuarist avatud kuus kuuskede kogumispunkti, kuhu elanikud saavad tasuta ära viia oma vana jõulukuuse. Vanadest jõulupuudest toodetakse Utilitase koostootmisjaamades rohelist energiat, mis teeb soojaks ja valgustab tallinlaste kodusid.

Haabersti linnaosavanem Andre Hanimägi sõnas, et sel aastal toodetakse kogumispunkti toodud vanadest kuuskedest Utilitase koostootmisjaamades rohelist energiat. “Seetõttu peavad platsidele toodud vanad jõulupuud olema ilma jõulukaunistusteta ja pakendamata. Samuti ei ole lubatud kogumispunkti tuua muud prügi,” ütles linnaosavanem ning kutsus elanikke üles aktiivselt kasutama võimalust tuua vana jõulukuusk linnaosa kogumispunkti.

Haabersti linnaosa kogumispunktid asuvad:

 • Räime tn 52 (Kakumäe ranna esimene parkimisplats linna poolt tulles)
 • Järveotsa tee 15a (Järveotsa tee 1b taga)
 • Astangu tänav 68 taga (sõidutee lõpus)
 • Õismäe tee 110a (parklas)
 • Õismäe tee 22a (mänguväljaku servas)
 • Mustjõe tn 40 platsil 

Kuuski saab linnaosa kogumispunktidesse tuua kuni 20. jaanuarini.

Vana jõulukuuske käsitletakse jäätmena ja seda saab ära anda ka tavalises korras nagu teisi jäätmeid (suurjäätmed). Kui endal transpordivõimalused puuduvad, siis kõige lihtsam viis jõulukuusest vabanemiseks on tellida kuuse äravedu oma jäätmevedajalt ning viia kuusk kokkulepitud ajaks konteineri kõrvale.

Samuti saab vanad jõulupuud tasuta (kuni 0,6 m3) üle anda ka kõigisse Tallinna jäätmejaamadesse.

Vanade jõulukuuskede kogumispunktid Pirital

Pirita linnaosa elanikud saavad 14. jaanuarini viia vanad jõulukuused spetsiaalselt paigaldatud konteineritesse.

Kuuskede kogumiskonteinerid Pirital avatakse aadressil Võsa tee 26, Haljas tee ja Pähkli tee nurgal, Merivälja poe juures, Kõlviku tee ja Lepiku tee nurgal ning Teelehe tee, Hunditubaka tee ja Vabaõhukooli tee nurgal.

Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat tuletas meelde, et vanad jõulukuused tuleb tuua konteineritesse ehedal kujul, see tähendab, et neid ei tohi pakkida kilesse ega kilekotti ning puudel ei tohi küljes olla ehteid ega muid kaunistusi, sest kuuskedest tehakse hakkpuitu. “Spetsiaalselt kuuskede jaoks toodud konteineritesse ei tohi panna olmeprügi ega muid jäätmeid,” manitses Liinat.

Samuti tuletas ta meelde, et jõulukuuski ei tohi panna prügikasti ei tervelt ega tükeldatult ning neid ei tohi sokutada metsa alla ega jätta vedelema haljasalale.

“Kui varasematel aastatel oleme kogunud kuuski ka kloostrivaremete territooriumile, siis tänavu me kuuski kloostri juurde ei kogu ega tee vanadest jõulupuudest lõket. Säästame keskkonda,” sedastas Liinat.

Vanad jõulupuud saab Pirital tuua konteineritesse 14. jaanuarini. Vanu jõulukuuski võtavad vastu ka jäätmejaamad.

Kogumiskohad Mustamäel

Mustamäe Linnaosa Valitsus alustas kohe pärast pühi ehk juba 1. jaanuaril kuuskede tasuta kokku kogumist, et ükski puu ei jääks kuhugi niisama vedelema. 

“Kui pühadetrall läbi saab ja kuusel okkad pudisema hakkavad, tahavad inimesed oma kuuskedest kiiresti lahti saada. Mustamäel on meil sisse seatud 14 erinevat kohta, kuhu on võimalik korterit kaunistanud kuusk, mänd või nulg tuua. Kuuskede kogumiskohad on märgistatud vastava sildiga, nii et igaüks saab oma kodu lähedalt vastava koha ülesse leida. On ju kena, kui meile jõulurõõmu toonud puud väärikalt kokku kogutakse ja kütteks ära kasutatakse,” selgitas Mustamäe linnaosavanem Lauri Laats. 

Kuuski kogutakse kokku kaks nädalat:

•           Akadeemia tee 30a autoparkla kõrval haljasala, ISS kontorist üle tee,

•           Mustamäe Kaja taga oleva staadioniäärne haljasala,

•           Kiili tn 16, Sääse keskuse Maxima kaupluse ees oleva parkla kõrval,

•           Mustamäe tee 187 (Lehola lasteaed) ja Vilde tee 79 korterelamu vaheline haljasala,

•           Vilde tee 92 ja 96 vaheline haljasala,

•           Tammsaare tee 99 taga, Grossi poe vaheline haljasala,

•           Tammsaare tee 74 taga, Parditiigi pargi vaheline haljasala,

•           Sütiste tee 24 ja 28 (Liivaku kaubanduskeskus) vaheline haljasala,

•           Sütiste tee 39 kõrval asuva riidekonteineri kõrval,

•           Vilde tee 101 (Szolnoki kaubanduskeskus) taga parklas asuvate pakendikonteinerite kõrval,

•           Retke tee 26 ja 28 hoovis olev haljasala,

•           Pöörise tn 4 haljasala,

•           Lehtri tänav, Viro Tools AS vastas asuv haljasala.

Kogumiskohad Lasnamäel

2. – 19. jaanuarini on Lasnamäe linnaosas avatud kogumiskohad, kuhu elanikud saavad jõulupuud tasuta ära anda. Jõulupuid kasutatakse Tondiraba pargi metsaradade katmiseks.

“Jõulupuud ei ole olmeprügi, vaid suurjäätmed. Kui panete need prügikastide lähedusse, peate nende äravedamise eest eraldi maksma. Seetõttu pakume Lasnamäe elanikele võimaluse oma nulud, kuused ja muud jõulupuud tasuta utiliseerida, seda mitte ainult keskkonnasäästlikult, vaid ka piirkonna huvides. Lasnamäe kogumiskohtadesse toodud puud purustatakse hakkpuiduks, millega kaetakse ehitatavas Tondiraba pargis metsaradu,” ütles Lasnamäe linnaosa vanem Vladimir Svet.

Vanade jõulupuude kogumiseks on 12 hästi ligipääsetavat kohta, mis on avatud alates laupäevast, 2. jaanuarist kuni 19. jaanuarini. Tuues vanad jõulukuused kogumispunktidesse tuleb meeles pidada, et puu ei tohi olla pakitud kilesse, küljes ei tohi olla ehteid, plastikut, riiet ega muud põletamiseks mittesobivat materjali.

Lasnamäe linnaosas asuvad jõulukuuskede kogumiskohad järgnevatel aadressidel:

1.           Majaka ja Lasnamäe tn nurk (Majaka esine haljasala)

2.           Pae 48a esine haljasala

3.           Võru 16 juures olev haljasala

4.           Vikerlase 13 tagune haljasala (Kahu tn)

5.           Katleri asumi Grossi poe ja kooli staadioni vaheline haljasala

6.           Läänemere tee 8 esine haljasala

7.           Läänemere tee 19 juures olev haljasala

8.           Kivila tn ääres, Kivila 34 vastas olev haljasala

9.           Mustakivi Konsum, Mahtra 9 ees olev haljasala

10.         Raadiku tn 4 ja 8 vahelisel haljasalal

11.         Ümera Maxima ja Grossi poe vaheline haljasala

12.         Kalevipoja 10 esine haljasala (Vikerlase tn poolt)

Linnaosa valitsus palub mitte visata majapidamis- ja ehitusjäätmeid ning muid jäätmeid jõulupuude kogumiseks mõeldud kohtadesse. Samuti ei tohiks jõulupuid jätta haljasaladele ega prügikonteinerite lähedusse.

Jõulukuuski võtavad aia- ja haljastujäätmetena vastu ka Pärnamäe, Rahumäe, Paljassaare ja Pääsküla jäätmejaamad, mille kohta leiab teavet siit: www.prugi.ee.

Jõulupuude kogumiskohad Nõmmel

2.-19. jaanuarini on Nõmme linnaosas avatud kaheksa vastava märgistusega tähistatud jõulupuude kogumiskohta. Kokku kogutud jõulukuuskedest valmistatakse hakkepuitu.

Vaatamata sellele, et elanikud ja kontorid saavad kasutatud kuuski üle anda nii oma jäätmevedajale kui ka jäätmejaama operaatorile, on Tallinnas saanud juba traditsiooniks, et jõulupuud viiakse linna kogumispunktidesse.

“Aeg on näidanud, et kuuskede kogumine eripunktides aitab hoove ja kitsaid tänavaid korras hoida, orgaanilisi jäätmeid ringlusse suunata või korraldada ilusat ja meeldejäävat üritust,” sõnas Nõmme linnaosavanem Grete Šillis. “Oleme Nõmmel valinud selleks keskkonnasõbraliku lahenduse, kokku kogutud kuused viiakse Männikul asuvale SLG Energy OÜ platsile ning nendest toodetakse hakkepuitu.”

Jõulupuid kogutakse kuni 19. jaanuarini järgnevatel aadressidel:

 • Nõmme turu tagumise parkla prügikonteinerite juures,
 • Pihlaka tn 12 Nõmme sotsiaalmaja prügikonteinerite kõrval,
 • Vabaduse pst 207 prügimaja kõrval,
 • Trummi tn 38a vastas pakendikonteinerite kõrval,
 • Valdeku tn 158 pakendikonteinerite kõrval,
 • Uueristi tn 10 korvpalliväljaku servas,
 • Ilmarise tn 42 vastas pakendikonteinerite kõrval,
 • Viisi tn 29 pakendikonteineri kõrval.

Kõik alad on märgistusega tähistatud siin

Kuuskede kogumiskampaania Kristiines

Kolmapäeval, 6. jaanuaril algab Kristiine linnaosas vanade jõulukuuskede kogumiskampaania, mille raames saavad linnaosa elanikud oma kasutatud puud tasuta kümnesse kogumispunktidesse viia. 

Kampaania kestab kuni 20. jaanuarini, peale seda viib Kristiine linnaosavalitsuse koostööpartner kuused Tallinna Utilitase koostootmisjaamale, mille kateldes muutuvad nad roheliseks elektri- ja soojusenergiaks.

Kristiine linnaosa vanema Jaanus Riibe sõnul pöörduvad inimesed igal aastal linnaosavalitsuse poole küsimusega, mida teha pühadeks tuppa toodud jõulukuusega.

“Siinkohal tuleb linnaosavalitsus oma elanikele appi, kuid erinevalt eelmistest aastatest kogutud jõulukuuske ei põletata avalikult suures lõkkes ega hakita, vaid suunatakse Tallinna koostootmisjaamadesse, kus nad annavad oma panuse Tallinna linna majanduse kliimaneutraalsuse poole viimisesse. See on kindlasti palju loodussõbralikum utiliseerimisviis ja samas aitab meid ökoloogiliste ja roheliste eesmärkide saavutamisel,” ütles Riibe.

“Palume mitte jätta oma jõulupuid nukralt prügikasti kõrvale, vaid aidata luua uus väärtus. Utilitase koostootmisjaamades toodetakse neist rohelist energiat, mis teeb soojaks ja valgustab meie kodusid. Vanade jõulukuuskede kogumiskampaania kestab kaks nädalat ning tuletame meelde, et on oluline, et kogumispunkti toodud kuused oleksid ilma jõulukaunistuste, kuusealuse või täiendava kileta,” lisas Kristiine linnaosa vanem.

Kristiine linnaosas on avatud 6.–20. jaanuarini kümme spetsiaalselt selleks tähistatud kogumispunkti:

• Energia tänav 6c

• Endla tänav 51a

• Kirsi tänav 3a

• Kotka tänav 14a

• Kuldnoka tänav 12a

• Nõmme tee 52 (Räägu pargi Tüve tänava poolne osa)

• Paldiski maantee 65b

• Seebi tänav 34

• Sõstra tänav 1a

• Vindi tänav 18b

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Juku
5. jaan. 2021 08:21
Aga kesklinn?