"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti Rooma Klubil täitus kahekümnes tegevusaasta (2)
09. jaanuar 2021
Rooma Klubi

Kakskümmend aastat tagasi, 9. jaanuaril 2001, asutati Eesti Rooma Klubi (ERK) rahvusvahelise Rooma Klubi eelpostina Eestis, nagu neid on paljudes maades.

Parteipoliitiline voluntarism oli selleks ajaks juba teravalt tuntav. See tingis vajaduse tribüüni järele, kus ei kammitse poliitilised ega ametkondlikud piirangud. Seetõttu oli asutamine kerge, initsiatiiviga tuldi kaasa entusiastlikult ja lootusrikkalt, teatas organisatsioon.

ERK taotlused pole muutunud – vaadelda protsesse parima teadmise alusel Eesti mastaabis, kuid kindlasti seostatuna protsessidega globaalses skaalas. Põhimure ka täna – Eestis ei toimu süsteemset tegevust, mis seostaks arenguproblemaatika maailma kontekstiga. EL-i kuulumine tõi kaasa uue hoole – vaja on valvata, et riik ei trükiks lihtsalt ümber Brüsselist tulevaid arengukavasid, vaid et neist kujundataks versioonid, mis oleks piisavalt eesmärgistatud ja saavutatavad, realistlikud ning arvestaks meie looduslikku, kultuurilist ja sotsiaalmajanduslikku eripära.

ERK püüab teaduslikule maailmavaatele tuginedes seletada reaalsust – keskkonnana nii ühiskonda kui loodust – ja ette näha, kuhu võivad viia trendid.

ERK on aktiivne riiklike strateegiate kujundamisel, koondades konstruktiivseks opositsiooniks oma liikmete ja ekspertidest mõttekaaslaste asjatundlikkuse.

ERK püüab valgustada ühiskonda, rahvast, võime ja kajastada kohalikku nii Euroopa kui maailma mastaabis läbi oma võrgustiku ja -kanalite.

ERK ei sekku päevapoliitikasse ega korralda aktsioone.

Teemast olenevalt haaratakse kaasa mitme valdkonna teadlaste ja ekspertide, asjaomaste ministeeriumide kõrval ka mõjukaid suure sotsiaalse ja keskkonnavastutusega ettevõtteid. Viimaste intellektuaalne potentsiaal on alakasutatud ja fragmentaarne, kuid visioonide realistlikkuse tagamiseks hädavajalik.

20 aastat tegevust on ERK sõnul tõestanud, et ühiskonnal on tugevnev vajadus faktipõhisele maailmavaatele tuginevate visioonide järele tunnetades Eesti vastutust ja võimete ulatust maailma kujundavates protsessides toimida.

Samuti seda, et globaliseerumine võimendab ka globaalprobleemide kohalikku mõju. Nende mõistmine ja sobivate strateegiate rakendamine on väikerahva jätkusuutlikkusele eriti tähtis

Ühiskondlik tellimus Rooma Klubi tüüpi sõltumatu vaimsusega mõttekodadele on olemas ja suurenemas, leiab organisatsioon.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

club
10. jaan. 2021 10:47
https://www.eesti.ca/mihhail-veller-koige-koledam-paev-6-jaanuar-2021-ob/article57778
lugeja
9. jaan. 2021 21:30
https://tsargrad.tv/articles/lokdaun-navsegdavelikaja-perezagruzka-klausa-shvaba_311153